متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته : روانشناسی

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

مقدمه

قال رسول الله (ص) لا مظاهره اوثق من المشاوره – هیچ پشتوانه ای مطمئن تر از مشورت نیست.

با یکی دو کس مشاوره کن
کز یک آیینه پیش رونگری
    در اموری که پر خطر بینی
وز دو آیینه پشت سربینی

«سعدی»

در ادوار مختلف تاریخ بشری، همواره نوعی رایزنی وجود داشته می باشد، همواره برای مردم مسائل و معضلات هر چند ساده و ابتدایی پیش می آمده و آنان دست دست استمداد به سمت کسانی زیرا ریش سفید طایفه و بزرگ خانواده دراز می کردند.

امروزه معضلات انسانی پیچیده تر و دشوارتر گردیده و طبعاً متخصصینی را می طلبد که در حرفه های کمکی نظیر روانپزشکی، روان درمانی، مشاوره، مددکار اجتماعی و غیره تبحر کافی داشته باشند و بتوانند فرد را در رفع معضلات کمک کنند.

فرایند مختلف مشاوره و روان درماین بیانگر این واقعیت می باشد که کوشش علمی و حرفه ای برای مطالعه و رفع معضلات انسانی در جریان می باشد. درمانگران و مشاوران با صرف وقت و بهره گیری از تجارب علمی و مهارت های شخصی خود به مطالعه معضلات می پردازند و راههایی برای مقابله با آنها ارائه می دهند و کوشش می کنند به ارتباط ای توأم با اطمینان و اعتماد با مراجع نایل آیند.

در دنیای امروز افسردگی بسیار شایع می باشد. تقریباً از هر 4 ازدواج یکی به طلاق می انجامد، از هر 5 بزرگسال، یک نفر به روان درمانی نیاز دارد یا برای حفظ آرامش خود بایستی از  بهره گیری کند. بیکاری و معضلات اقتصادی نیز اندوهی مزمن در تمام طبقات جامعه ایجاد نموده و این موضوعی می باشد که با صرف هزینه هنگفت هم نمی توان آن را حل نمود مگر آنکه توجهی آگاهانه و مسئولانه به معضلات تحصیلی، رفتاری و خلقی دانش آموزان و کودکان و نوجوانان داشته باشیم و از تبدیل این معضلات دانش آموزی به معضلات پیچیده خانوادگی و اجتماعی و شغلی آینده جلوگیری کنیم.

سالهاست که تصوری غلط در بین گروههایی از جامعه ما هست که: کودکی و نوجوانی دوران راحتی و فراغت از هر دغدغه و نگرانی می باشد. در واقع وقت آن رسیده که این تصور را از ذهن بزرگترها بزداییم و آنان را هر چه بیشتر متوجه مسائل و معضلات دانش آموزان کنیم.

مشکلاتی از قبیل: عنان گسیختگی و فرار از خانه، سوء مصرف الکل و دارو، افزایش معضلات یادگیری و رفتاری و عاطفی، بی تعهدی و بی مسئولیتی، خودکشی و معضلات بی شمار دیگری که دانش آموزان با آنها روبرو هستند و نیازمند کمک.

اظهار مسأله:

تحولات اجتماعی و اقتصادی در دنیای امروز بر پیچیدگی روابط انسانی می افزاید و همین پیچیدگی ها افراد را در روابط اجتماعی خود با مشکلاتی روبرو می سازد. بشر ناگزیر می باشد برای غلبه بر این پیچیدگی ها با دیگران ارتباط مستقر کند و با افراد متخصص و کارآمد مشورت کند.

وجود ناسازگاریهای عاطفی و اجتماعی در خانواده و مدرسه و محیط کار، روبرو شدن با معضلات متعدد اقتصادی، تحصیلی، شغلی، جنسی،  اخلاقی، نگرانی ها و ناراحتی های فکری همانند تضاد و تعارض با والدین و معلمین، تصمیم گیریهای مهم و اساسی نظر انتخاب رشته تحصیلی و انتخاب شغل و … علت های و شواهدی روشن بر ضرورت بهره گیری از خدمات راهنمایی و مشاوره می باشد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد گروه علوم تربیتی گرایش برنامه ریزی درسی: بررسی جایگاه مؤلفه های فرهنگ ایثار و شهادت در اهداف مصوب دوره متوسطه و راهکارهای مؤثر نهادینه سازی آن در مدارس از نظر دبیران شهر قم

از این رو تأثیر و جایگاه مراکز مشاوره در تصمیم گیریهای عقلانی و کسب رضایت مندی از زندگی در دنیای فعلی اهمیت بسیاری دارد.

در این پژوهش به مطالعه تأثیر مراکز مشاوره در کاهش معضلات دانش آموزان (از دیدگاه دانش آموزان) می پردازیم.

 

ضرورت و اهمیت پژوهش:

مسأله ارزشیابی بخش جدانشدنی از کار مشاوره می باشد. متأسفانه در کشور ایران به دلیل نوپا بودن مشاوره، فعالیت های انجام شده در این زمینه بسیار محدود می باشد.

با در نظر داشتن اهمیت مشاوره، مراکز و خدمات مشاوره ای بایستی از پشتوانه تحقیقاتی قوی برخود باشند، زیرا پژوهش هایی در زمینه فوق موجبات رشد این علم و کارآیی بیشتر آن را فراهم می آورد.

با نگاهی به تأثیراتی که مشاوران در خلال مشاوره بر مراجعان می گذارند و ارائه دادن برنامه های متفاوت تخصصی برای مراجعان همانند برنامه های آگاهی دهنده در زمینه های مختلف، صرف هزینه های مادی و صرف وقت از طرف هر دو گروه (مشاوران و مراجعان) بایستی اندازه تأثیرگذاری مشاوران و مراکز مشاوره راهنمایی مورد توجه و ارزیابی قرار گیرد.

اگر چه مشخص کردن موثر بودن مشاوره، بسیار دشوار می باشد و بخشی از این دشواری به این نکته بر می گردد که بعضی مشاوران ارزیابی را فرایندی تهدیدآمیز می دانند، نه سازنده. اما نمی توان از ارزیابی چشم پوشی نمود زیرا ارائه پیشنهادهای جدید و شناساندن کاستی ها و کمک به مشاوران تا در سطح بالاتر و حرفه ای تری اقدام نمایند از پیامدهای ارزیابی می باشد.

در این پژوهش به مطالعه اندازه تأثیر مراکز مشاوره خانواده انجمن اولیا و مربیان در کاهش معضلات دانش آموزان می پردازیم تا با شناسایی زمینه های موفقیت و عدم موفقیت این مراکز بتوان اثربخشی خدمات مشاوره ای را افزایش داد و از این طریق در جهت تربیت نسلی پویا و سالم و با نشاط گامهای موثری برداشت.

اهداف پژوهش:

در پژوهش حاضر موردها زیر مورد نظر محقق می باشد:

1- استخراج معضلات شایع دانش آموزان مراجعه کننده به مراکز مشاوره انجمن اولیا و مربیان شهرستان کرج.

2- مطالعه اندازه کارآیی مراکز در کاهش معضلات شایع دانش آموزان.

3- مطالعه اندازه رضایت مندی مراجعان از عوامل دخیل در امر مشاوره در مراکز مشاوره و راهنمایی.

4- ارائه پیشنهادهایی در جهت افزایش رضایت مندی مراجعان.

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

تعداد صفحه : 182

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***