در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلیو

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

انرژی های نو – نیروگاه های بادی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
انرژی باد یکی از انواع انرژی های تجدید پذیر جدید به شمار می رود که برای بهره گیری از این انرژی مثل سایر انرژی های تجدید پذیر بایستی به جنبه های زیست محیطی و اقتصادی آن توجه نمود. این انرژی دارای محدودیت های می باشد که جهت رفع آن ها راه حل هایی پیشنهاد می گردد. برای بهره گیری از این انرژی بایستی به اندازه گیری پتانسیل این انرژی بپردازیم.  این انرژی در کاربردهای متصل به شبکه و منفصل از شبکه به کار می رود و به دلیل اینکه از این انرژی در کشورمان ایران بهره گیری می گردد پس به ارزیابی این انرژی در ایران می پردازیم. مطالعه امکان سنجی اولین گام در احداث مزارع بادی می باشد که هدف نهایی آن ارزیابی امکان پذیر بودن تاسیس یک نیروگاه بادی به لحاظ فنی و اقتصادی می باشد پس به فرایند این مطالعه خواهیم پرداخت و در نهایت یک مدلسازی دینامیکی نیروگاه بادی برای مطالعه پایداری آن ارائه می گردد.
مقدمه
بی تردید انرژی یکی از مهمترین عوامل در پیشرفت و توسعه جوامع بشری می باشد. بشر برای تغذیه، بهداشت و درمان، جابه جایی، ساخت و ساز، تفریح و اغلب فعالیت های حیاتی خود به اظهار دیگر برای زندگی و بقاء به تولید و مصرف انرژی وابسته می باشد.
پیش از کشف و به خدمت گیری منابع انرژی فسیلی، بشر اکثرا نیاز خود به انرژی را از منابعی تأمین می نمود که امروزه انرژی های تجدیدناپذیر خوانده می شوند. بهره گیری از قایق ها و کشتی های بادبانی و آسیاب های بادی و آبی، بهره گیری وسیع از انرژی آفتاب در مقاصد گرمایش و سوزاندن چوب و امثال آن برای تولید حرارت، تعبیه بادگیری های طبیعی برای سرمایش اماکن مسکونی و بسیاری موردها دیگر مانند مثال های بارز بهره گیری بشر از منابع انرژی طبیعی می باشد.
با گذشت زمان و در اثر رشد جوامع و پیچیده تر شدن صنعت و تکنولوژی، نیاز بشر به منافع انرژی شدت پیدا نمود و کشف و بهره برداری وسیع از منابع فسیلی را ناگزیر نمود. در دنیای امروز، انفجار جمعیت و ارتقاء سطح زندگی و رفاه بشر ها که نیاز به منابع انرژی را بیش از پیش شدت بخشیده می باشد از یک طرف و آسیب ها و تهدیدات روزافزونی که بهره گیری بی رویه از انرژی های فسیلی به طبیعت و محیط زیست وارد کرده و می کند از طرف دیگر، ادامه این طریقه را غیرممکن ساخته می باشد، به طوری که شوک نفتی دهه هفتاد به عنوان یک نقطه گسست، لزوم در نظر داشتن منابع جایگزین را بیش از پیش برای سیاستگذاران انرژی کشورهای صنعتی مطرح نموده می باشد.
پس از آن وقت به بعد، بشر با نگاهی دوباره به خورشید، باد، امواج و سایر منابع طبیعی پاک و لایزال، کوشش نموده می باشد که وابستگی خود به منابع فسیلی را تا حد امکان کم نماید. طریقه پرشتاب بهره گیری از منابع انرژی تجدیدپذیر در چند سال گذشته و نیز برنامه های آتی کشورهای صنعتی که در پی آنند تا سهم منابع تجدیدپذیر را در سبد انرژی خود بیشتر و بیشتر نمایند، گواه این مدعا می باشد.
کشور ما نیز علی رغم داشتن منابع فسیلی سرشار، از این قاعده مستثنی نیست و برخورداری از پتانسیل مطلوب و مناسب انرژی های تجدیدپذیر، لزوم توسعه منطقی این منابع ارزشمند و خدادادی را بیشتر موجه می نماید. از این طریق منابع فسیلی می توانند سال های طولانی و برای نسل های آینده نیز تأمین کننده منبع صادرات و درآمد کشور باشند.
اما رویکرد گسترده به انرژی های نو – از آنجا که توسعه این منابع به سرمایه اولیه بالا نیاز دارد و هزینه تمام شده واحد انرژی در مقایسه با منابع فسیلی گرانتر می باشد – بدون کمک و حیات و تشویق دولت ها امکان پذیر نیست که با در نظر داشتن لزوم حفاظت محیط زیست و جبران هزینه های اجتماعی نیروگاه ها و نیز ضرورت برنامه ریزی برای توسعه پایدار، این تشویق ها و طرفداری ها توجیه منطقی خواهد داشت. اما تاکنون به دلیل محدودیت در منابع مالی و وجود الویت های دیگر در کشور، به غیر از حدود 50 مگاوات نیروگاه بادی که با سرمایه و توسط دولت احداث گردیده می باشد، پروژه دیگری در مقیاس بزرگ انجام نشده می باشد.
علیرغم اینکه در کشور ما با تصویب ماده 62 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت که وزارت نیرو را مکلف به خرید برق از نیروگاه های تجدیدپذیر غیردولتی به قیمت هایی بالاتر از آن چیز که برای برق نیروگاه های فسیلی پرداخت می گردد نموده می باشد، زمینه برای توسعه نیروگاه های بخش خصوصی از منابع انرژی تجدیدپذیر از چند سال پیش فراهم بود، لیکن به خاطر فقدان چارچوب های قانونی و حمایتی و روشن نبودن جزئیات،توسعه مطلوب نیروگاه های تجدیدپذیر پیش از تصویب دستورالعمل اجرایی ماده 62 عملاً غیرممکن بوده می باشد. خوشبختانه با تصویب دستورالعمل اجرایی ماده قانونی یاد شده در اسفند 84 هم اینک زمینه برای توسعه نیروگاه های خصوصی تجدیدپذیر مهیاست.
 تعداد صفحات: 139
قیمت: 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد برق کنترل: طراحی محیط نرم افزاری کنترل و مانیتورینگ از طریق اینترنت

 

***

—-

پشتیبانی سایت :                serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید