در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

 دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
“M.SC”
مهندسی برق- الکترونیک
عنوان :
پیاده سازی نرم افزار کد کننده صحبت با نرخ
kbps 12.2 از کدکننده صحبت AMR برروی
ریزپردازنده های TMS320C54xx

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
 
چکیده:
در این پایان نامه آغاز شیوه تولید صحبت در بشر و پارامترهای اصلی آن مطالعه شده و سپس مدل صحبت تحلیل و پارامترهای با اهمیت آن تعیین می گردد. در ادامه، الگوریتم AMR مطالعه و با در نظر داشتن اینکه پردازنده انتخاب شده از نوع ممیز ثابت می باشد، خواص برنامه نویسی به صورت ممیز ثابت نیز مطالعه و چگونگی انجام عملیات ریاضی به صورت ممیز ثابت تشریح گردید. برای پیاده سازی الگوریتم AMR با نرخ  kbit/s 12,2  به صورت بلادرنگ بر روی پردازنده های TMS320C54xx، آغاز نرم افزارهای کد کننده و کدگشا طبق الگوریتم kbit/s 12,2 AMR و به گونه جداگانه، با زبان برنامه سازی C و به شکل ممیز ثابت شبیه سازی شده و عملکرد آن ها تست می گردد. در برنامه شبیه سازی، ورودی صحبت به شکل یک فایل به صورت PCM با نرخ نمونه 8kHz، طول نمونه 13bit و با نرخ بیت 128kbit/s بهره گیری می گردد و حاصل یک فایل، شامل رشته بیت های کد می باشد. از هر 20ms از سیگنال صحبت تعداد 160 نمونه برداشته می گردد و یک کد 244 بیتی تولید می گردد. نرم افزار کدگشا با دریافت فایل شامل کدها، فایل PCM صحبت را مجددا تولید می نماید.
در مرحله بعد فایل های شبیه سازی کد کننده و کدگشا توسط TI Code Composer به زبان Assembly پردازنده های TMS320C54xx تبدیل شده و در محیط شبیه ساز اجرا می گردد. در این محیط سیاق های مختلف برنامه از نظر Clock Cycle و MIPS سنجیده می شوند. برای هرچه نزدیک تر کردن پاسخ بخش های کد کننده و کدگشای کدک فوق به سرعت لازم برای عملکرد بلادرنگ، سیاق های برنامه با برنامه نویسی دستی بهینه سازی شده و پاسخ دهی برنامه به حد بلادرنگ رسانیده می گردد. در این مرحله سرعت اجرای برنامه کد کننده به اندازه 2,9 Mcycle و برنامه کدگشا به اندازه 1,73 Mcycle حاصل می گردد.
مقدمه
علاقه مندی به کدینگ صحبت به خاطر رشد جهانی شبکه های ارتباط مخابراتی، روز به روز روبه گسترش می باشد. همچنین با به وجود آمدن زمینه های کاربردی چند رسانه ای جدید و پیشرفت در طراحی و ساخت قطعات نیمه هادی خیلی فشرده VLSI، اهمیت این موضوع چندین برابر شده می باشد. مقصود از کدینگ صحبت در واقع روش کاهش مقدار اطلاعاتی می باشد که برای ارائه مجدد سیگنال صحبت مورد نیاز می باشد. در دو دهه گذشته کدینگ صحبت یکی از سوژه های تحقیقاتی مهم و پر فعالیت بوده می باشد. با در نظر داشتن اینکه روز به روز به حجم اطلاعاتی که بایستی از یک نقطه به نقطه ای دیگر ارسال شوند افزوده می گردد، و در اکثر موردها این حجم زیاد اطلاعات موجب اشباع شدن لینک های ارتباطی مخابراتی، حتی لینک های بسیار پرظرفیتی همچون فیبرهای نوری می شوند، و همچنین با در نظر داشتن کاربرد روزافزون مخابرات سیار و بدون سیم، تأثیر کدینگ صحبت روز به روز پررنگ تر و بااهمیت تر می گردد نه تنها در انتقال اطلاعات صحبت بلکه در ذخیره سازی صدا و کاربردهای چند رسانه ای.
در چند دهه اخیر روش های کدینگ مختلفی پدید آمده اند اما بهترین و پرکاربرد ترین آن ها کدک های واکاوی با سنتز هستند که توسط Atal &Pemede در سال 1982 برای اولین بار معرفی شدند. یکی از جدیدترین و باکیفیت ترین این کدک ها که با بهره گیری از تکنیک (CELP) کار می کند کدک های بر مبنای الگوریتم AMR هستند و کاربردهای اصلی این کدک در شبکه های تلفن، تلفن سیار، اینترنت و ماهواره می باشد.
در این پایان نامه به پیاده سازی کدک صحبت بر مبنای AMR با نرخ 12,2 kbit/s بر روی پردازنده های TMS320C54xx پرداخته شده می باشد. پردازنده های خانواده TMS320 که توسط شرکت Texas Instruments تولید می شوند با قابلیت های خاص خود پیشرو در پردازش سیگنال های دیجیتال می باشند و با در نظر داشتن سرعت و قابلیت های برنامه نویسی خاص این پردازنده ها برای انجام پروژه های DSP بهترین ابزار برای پیاده سازی و ساخت انواع کدک می باشند.
در فصل اول به تولید و مدل سازی سیگنال صحبت پرداخته می گردد و در فصل دوم الگوریتم AMR کاملا اظهار می گردد. اصول پیاده سازی به صورت ممیز ثابت در فصل سوم تشریح می گردد و در فصل چهارم پیاده سازی کد کننده و کدگشا بر مبنای الگوریتم AMR به زبان C اظهار می شوند. در نهایت در فصل پنجم به چگونگی پیاده سازی کدک برروی پردازنده های DSP خانواده TMS320C54xx پرداخته می گردد.
ویژگی اصلی این پیاده سازی، تمرکز آن برروی یک نرخ انتقال اطلاعات، یعنی 12,2 kbit/s می باشد. در این نرخ انتقال، الگوریتم AMR و روش پیاده سازی آن تفاوت هایی با نرخ های دیگر آن دارد که مهمترین آن ها اندازه کتاب کدها و تعداد پارامترهای خروجی بخش کد کننده می باشد. در این نرخ، کدک بهترین کیفیت را دارد اما پیچیدگی نرم افزارهای کد کننده و کدگشا زیاد می گردد و اندازه آن ها هم بزرگتر خواهد گردید، پس اجرای آن ها به صورت بلادرنگ بسیار مشکل تر خواهد بود.
تعداد صفحات: 126
قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: بررسی و شبیه سازی کدهای LDPC با کاربرد آنها در شبکه ADSL

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید