در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

کاربرد کنترل فازی در برج تقطیر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
 
چکیده:
برج تقطیر یکی از پرکاربرد ترین سیستم ها در صنایع پتروشیمی می باشد. با در نظر داشتن این موضوع در این پایان نامه به مطالعه انواع مختلف برج های تقطیر که در صنایع پتروشیمی مورد بهره گیری قرار می گیرند می پردازیم. و 2 مدل برج های سینی دار و پر شده را معرفی می کنیم. سپس با اجزای برج تقطیر آشنا می شویم و چگونگی کار هر قسمت (جوش آور، چگالنده و…) را مورد مطالعه قرار می دهیم. در ادامه با انواع شیوه های تقطیر اعم از ساده، سریع، گروهی،… آشنا می شویم. در قسمت های بعد به ارائه مدل مناسب از یک برج تقطیر با مشخصات معلوم می پردازیم و با چگونگی مدل سازی یک برج و معادلات حاکم بر آن آشنا می شویم. سپس با بهره گیری از نرم افزار مطلب سیستم را شبیه سازی و خروجی های به دست آمده را تحلیل می کنیم. در ادامه با منطق فازی آشنا می شویم و کاربرد آن را در سیستم های امروزی مورد مطالعه قرار می دهیم. در قسمت آخر با بهره گیری از قوانین فازی، کنترل کننده فازی برای برج تقطیر مدل طراحی شده و پاسخ های به دست آمده را مورد تجزیه و تحلیل قرار می دهیم.
مقدمه:
برج تقطیر از عمومی ترین فرآیندهای موجود در صنایع شیمیایی به شمار می رود. و فهم رفتار این فرآیند یک اصل لازم برای بهره برداری مناسب و کنترل و نگهداری سیستم به شمار می رود. متاسفانه علیرغم اهمیت بالای این سیستم هنوز هم پژوهش روی فرآیند تقطیر به عنوان یک زمینه مرده مطرح می گردد و بسیاری از دانشگاه ها تدریس پایه های این موضوع را متوقف کرده اند. اگرچه در سال های اخیر دوباره این موضوع مورد توجه قرار گرفته به ویژه از وقتی که برج تقطیرها به عنوان یک ابزار محبوب نزد مهندسان شیمی در زمینه سنتز سیستم، شامل زمینه های سنتز پردازش دینامیک و کنترل پروسه مورد بهره گیری قرار می گیرد. علت این موضوع این می باشد که برج های تقطیر خود به خود شامل سیستم هایی می باشد که به صورت کسکید / آبشاری به هم متصل هستند و این پیوستگی موجب پیچیدگی و غیرخطی بودن سیستم در دامنه بزرگی از حوزه کاری اش می گردد و فهم این مسئله بر پایه دانش کنترل نیز کاری چندان ساده ای به شمار نمی رود. در این زمینه مقاله (skogestad 1998) کامل ترین مقاله می باشد که با مرور بسیاری از مقالات در این زمینه جزییات کامل ویژگی ها این سیستم را فراهم می آورد که شامل بحث های کاملی در این زمینه شامل مطالعه کنترل پذیری در دامنه فرکانسی می باشد. کاربرد سیستم فازی به عنوان یکی از مبانی هوش مصنوعی در کنترل سیستم های مختلف به دلیل کارایی این سیستم در کنترل سیستم های پیچیده در حال افزایش می باشد. در این پایان نامه کوشش شده می باشد با بهره گیری از ایده فازی یک کنترل کننده مناسب برای سیستم برج تقطیر طراحی نمود.
 فصل اول: کلیات
1-1) هدف
در این پایان نامه هدف ارائه یک کنترل کننده فازی برای سیتم برج تقطیر و مطالعه نتایج آن می باشد. بدین مقصود از مدل پیشنهادی اسکاجستد برای مدلسازی بهره گیری کرده ایم. پژوهش در این زمینه بسیار کم و اندک می باشد یکی از کسانی که درمورد مدلسازی سیستم برج تقطیر و کنترل آن مقالات بسیاری ارائه کرده می باشد آقای اسکاجستد می باشد. در ادامه پس از طراحی کنترل کننده نتایج آن را با نتایج کنترل کننده پیشنهادی آقای اسکاجستد مقایسه می گردد.
تعداد صفحات: 119

قیمت: 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار کارشناسی ارشد رشته برق - کنترل: کنترل و هدایت موشک های خارج از جو

 

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید