در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

 دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

شکل دهی الگوی تشعشعی آنتن با بهره گیری از آنتن های آرایه ای تطبیقی و تخمین زاویه ورود سیگنال

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
بهره گیری از آنتن های آرایه ای وفقی در سیستم های مخابراتی بی سیم و سیار سلولی، معضلات ناشی از تداخل ایجاد شده را به گونه چشمگیری کاهش می دهد. با تغییر وزن های آرایه وفقی می توان پرتو تشعشعی آرایه را در جهت مورد نظر شکل دهی و تعیین نمود. برای به دست آوردن الگوهای تشعشعی مناسب، چگونگی کنترل و وزن دهی به عناصر آرایه، الگوریتم های وفقی زیادی هست. هدف از این سمینار، مطالعه روش ها و الگوریتم های وفقی مختلف شکل دهی به پرتو تشعشعی، مانند الگوریتم های وفقی غیر کور (RLS، DSMI، LMS، گوس و…) و الگوریتم های وفقی کور (DD، CM و الگوریتم های ایستان دوره ای) و الگوریتم های تخمین زاویه ورود سیگنال (DOA) (بارتلت، تأخیر و جمع، ML،  Root-MUSIC، MUSIC  کاپون، WSF، ESPRIT، تخمین خطی، حداکثر آنتروپی، روش ماتریس مدادی،…) با بهره گیری از آنتن های آرایه ای و مقایسه روش های فوق می باشد و در ادامه مقالات و تحقیقات جدید به صورت اجمالی مطالعه شده می باشد.
مقدمه:
با معرفی تلفن همراه، در اوایل دهه هشتاد میلادی به عنوان یک وسیله ارتباطی همگانی، سیر صعودی بهره مندی از این گونه سیستم ها با رشد همراه بود. با گسترش بهره گیری از سیستم های مخابرات سیار و شبکه های بی سیم، بخصوص در شهرهای بزرگ و مکان های پررفت و آمد، مشکل کمبود ظرفیت نمایان گردید. این کمبود با بالا رفتن توقع کاربران در کیفیت و تنوع سرویس های ارائه شده، نمود بیشتری پیدا نمود. بهره گیری از مخابرات باند پهن تا حدودی این مشکل را حل کرده می باشد، اما در اکثر سیستم های مخابراتی و اطلاعاتی، طراحان با کمبود پهنای باند و افزایش تداخل روبرو هستند.
بهره گیری از آنتن های آرایه ای وفقی در سیستم های مخابراتی بی سیم و سیار سلولی، معضلات ناشی از تداخل ایجاد شده را کاهش می دهد. آنتن های آرایه ای وفقی قابلیت شکل دهی به پرتو تشعشعی در جهت سیگنال مطلوب و هدایت صفرها در جهت سیگنال های مزاحم را به صورت خودکار دارا می باشد. با تغییر وزن های آرایه وفقی می توان پرتو تشعشعی آرایه را در جهت مورد نظر شکل دهی و تنظیم نمود. برای به دست آوردن الگوهای تشعشعی مناسب، چگونگی کنترل و وزن دهی عناصر آرایه، الگوریتم های وفقی زیادی هست. الگوریتم های وفقی به دو صورت می باشد:
1- الگوریتم هایی که نیاز به یک سیگنال مرجع یا رشته آموزشی دارند و به اصطلاح الگوریتم های غیر کور گفته می شوند.
2- الگوریتم هایی که نیاز به یک سیگنال مرجع یا رشته آموزشی ندارند و با بهره گیری از الگوریتم های DOA، جهت ورود سیگنال به آرایه تخمین زده می گردد و سپس از این اطلاعات در تعیین وزن های آرایه بهره گیری می گردد. به این الگوریتم ها، الگوریتم های کور گفته می گردد.
با بهره گیری از الگوریتم های مناسب تخمین جهت سیگنال، می توان به تخمین های قابل قبولی رسید. با معلوم بودن جهت سیگنال کاربرد، دامنه و فاز سیگنال های دریافتی، باعث تقویت سیگنال مطلوب و تضعیف تداخل می شوند و این خود باعث بهبود عملکرد و افزایش ظرفیت می گردد.
هدف از این سمینار، مطالعه روش ها و الگوریتم های وفقی مختلف شکل دهی به پرتو تشعشعی، مانند الگوریتم های وفقی غیر کور (RLS، DSMI، LMS، گوس،…) و الگوریتم های وفقی کور (DD، CM و الگوریتم های ایستان دوره ای) و الگوریتم های تخمین زاویه ورود سیگنال (DOA) (بارتلت، تأخیر و جمع، ML،  Root-MUSIC، MUSIC  کاپون، WSF، ESPRIT، تخمین خطی و حداکثر آنتروپی،…) با بهره گیری از آنتن های آرایه ای و مطالعه مقالات و تحقیقات جدید در این موردها می باشد.
در فصل اول این سمینار آنتن های آرایه ای، مفاهیم، معیارهای بهینه سازی وزن های آرایه (مانند MVDR، MMSE و Max SIR) و ارتباط بین معیارهای مختلف ارائه گردیده می باشد.
در فصل دوم، الگوریتم های وفقی کور (RLS، DSMI، LMS، گوس،…) و الگوریتم های وفقی غیر کور (DD، CM و الگوریتم های ایستان دوره ای) شکل دهی به پرتو تشعشعی آنتن های مطالعه و مقایسه گردیده می باشد.
فصل سوم اختصاص به تخمین جهت ورود سیگنال به آرایه و الگوریتم های مختلف تخمین طیفی جهت ورود سیگنال به آرایه، مانند بارتلت، حداقل واریانس یا Capon، روش تاخیر و جمع، روش پیش بینی خطی، روش حداکثر آنتروپی و روش بیشینه درست نمایی دارد.
فصل چهارم با تمرکز بر الگوریتم های مختلف تخمین مبتنی بر ساختار ویژه جهت ورود سیگنال به آرایه، مانند Unitary Circular Root -MUSIC، CLOSEST، Beamspace MUSIC، ESPRIT، Root-MUSIC، MUSIC و Minimum Norm مطالعه و مقایسه الگوریتم های تخمین طیفی و مبتنی بر ساختار ویژه را بر عهده دارد. همچنین در فصل پنجم تخمین DOA با بهره گیری از ماتریس مدادی به صورت یک بعدی و دو بعدی ارائه شده می باشد.
در فصل ششم مقالات و تحقیقات انجام شده شکل دهی به پرتو تشعشعی آنتن های آرایه ای و تخمین DOA مطالعه شده می باشد.
در فصل هفتم نتیجه گیری نهایی ارائه گردیده می باشد و در انتها پیوست ها و مراجع آورده شده اند.
تعداد صفحات: 125
قیمت: 14700 تومان
 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته برق : قیمت گذاری توان راکتیو در محیط تجدید ساختار شده

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید