متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق – گرایش حقوق جزا و جرمشناسی

با عنوان : تأثیر رازداری بانکی در شکل گیری بزه پولشویی

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران مرکزی

دانشکده حقوق

پایان­نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.A.”

گرایش: حقوق جزا و جرمشناسی

عنوان:

تأثیر رازداری بانکی در شکل گیری بزه پولشویی

استاد راهنما:

جناب آقای دکتر بهروز گلپایگانی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

یکی از مفاهیمی که طی دهه های اخیر به ادبیات مالی جهان راه یافته می باشد، مقوله   مبارزه با پولشویی می باشد. تاثیر و تبعات منفی این موضوع بر اقتصاد کشورها و نیز بر اقتصاد بین المللی و امنیت جهانی به حدی گسترده و اثرگذار می باشد که نهادهای بین المللی و مراجع تخصصی متعددی در سراسر جهان، مبارزه با این پدیده شوم را وجهه همت خود ساخته و با گسترش ادبیات نظری، تدوین استانداردها، پیشنهاد رویه های نظارتی، انتشار تجربیات عملی و تقویت همکاری های بین المللی، کوشش وافری را صرف نموده اند تا احتمال سوء بهره گیری از نهادهای مالی را به حداقل ممکن کاهش دهند. پولشویی، در مقایسه با سایر جرایم دارای چهار خصیصه برجسته می باشد که عبارتند از سود آور بودن، حرفه ای و پیچیده بودن، سازمان یافتگی و قدرت کتمان یا مشروع سازی رفتارهای غیرقانونی. این ویژگی ها در روی دیگر خود وظیفه و الزام سنگینی را متوجه مراجع حاکمیتی و نظارتی کشورها در مقابله با آن ها می کند و آن همانا، لزوم بهره گیری از افراد باهوش، متخصص، تحصیلکرده و نیز به کارگیری روش ها، تجهیزات، نرم افزارها، بانک های اطلاعاتی و … و همکاری گسترده مراجع ملی و حتی بین المللی می باشد، پس با وجود افزایش پیچیدگی ها و دامنه عملکرد این پدیده ورای مرزهای مرسوم بین المللی، اعتقاد صاحبنظران بر این می باشد که کما کان ابعادی از آن قابل کنترل می باشد. موفقیت در این مبارزه بیش از همه به تشخیص صحیح مسئله و شناخت مناسب آن و موانع موجود در این راستا و مرتفع کردن این موانع بستگی دارد که پژوهش حاضر گامی در همین راستا می باشد. حال در این بین تأثیر بانک های سراسر جهان نیز به مقصود مقابله با این جرم می تواند بسیار پر رنگ و            تاثیرگذار باشد. اگر بانک ها تدابیر لازم را برای مقابله با این جرم، اجرایی نمایند در پیشگیری از آن بسیار موثر خواهد بود، در غیر اینصورت خود وسیله تسهیل این جرم خواهند بود. پس در مطالب حاضر بر آنیم که تأثیر بانک ها در بزه پولشویی با در نظر داشتن اصلی که در میان آن بعنوان اصل رازداری بانکی مورد توجه قرار می دهند مورد ارزیابی و مطالعه قرار دهیم .

1- اظهار مسئله

در جوامع امروز با گسترش جرایم سازمان یافته، مجرمین با پولشویی، کوشش در پنهان کردن عواید حاصل از جرم و منشاء غیرقانونی این درآمدها دارند. حال در این شرایط تأثیر سیستم بانکی و موسسات مالی بسیار پررنگ و تاثیرگذار خواهد بود و این بر کسی پوشیده نیست پس این امر از زاویه های مختلفی مورد بحث و مطالعه قرار گرفته، لیکن موردی که گویا در این شرایط مهجور مانده و به آن به دید یک طرفداری تقنینی نگریسته شده نه به عنوان کارشکنی و عدم همکاری، قاعده رازداری بانکی یا محرمانگی بانکی و مالی می باشد که از دیدگاه منتقدین می توان از آن تحت عنوان نهانکاری بانکی و مالی یاد نمود.

حال با در نظر داشتن ارتباط نزدیک میان شفافیت مالی و اقتصادی و سلامت نظام اقتصادی که با نهانکاری مالی مخدوش می گردد لازم می باشد که عملکرد نظام بانکی ایران درخصوص حفظ اسرار مشتریان و مطالعه نهانکاری در حقوق ایران مورد بحث و ارزیابی قرار گیرد و مبنای حقوقی آن مشخص گردد تا بتوان مدل جامعی در خصوص اصلاح مقررات بانکی در جهت حاکمیت شفافیت در بازارهای پولی، مالی و سرمایه کشور ارائه نمود.

2- هدفهای پژوهش :

هدف پژوهش مطالعه اصل رازداری بانکی و تأثیر آن در ترویج و تسهیل بزه پولشویی می باشد و همچنین یافتن راهکارهایی مبنی بر این موضوع که چگونه می توان هم به اصل رازداری بانکی و حریم خصوصی افراد، خدشه ای وارد نساخت و هم چگونه می توان این اصل ابزاری برای تسهیل بزه پولشویی و سوء بهره گیری مجرمین نباشد.

3 – اهمیت موضوع پژوهش و انگیزه انتخاب آن :

حال که جوامع بین المللی تمامی کوشش خود را با تصویب کنوانسیون های مختلف به مقصود مقابله با جرم پولشویی به کار گرفته اند و کشورها نیز با پیوستن به کنوانسیون های مرتبط آمادگی خود را برای مبارزه با این جرم اعلام نموده­­­ اند، برای اجرای چنین خواستی بایستی اقدام به مطالعه و تجزیه و تحلیل قوانین و مقررات و شناسایی خلاء های قانونی که منجر به تسهیل جرم پولشویی می گردد نمود تا بتوان به اصلاح و یا تدوین قوانین جدید راه را برای این اقدامات مجرمانه سخت و دشوار نمود.

پس آن چیز که در این پژوهش مورد مطالعه قرار می گیرد، رازداری یا محرمانگی بانکی می باشد که به موجب آن بانک ها و موسسات مالی مجاز می شوند که از افشای اطلاعات شخصی و اطلاعات مربوط به حساب های مشتریان خود به مقامات دولتی داخلی یا خارجی امتناع نمایند و بنظر می رسد این اصل خود ابزاری برای تسهیل بزه پولشویی گردیده که بایستی توجه            ویژه ای به آن نمود.

4 – سوالات و فرضیه های پژوهش:

سوالات پژوهش

  1. آیا اصل رازداری بانکی واقعاً رازداری می باشد یا نهانکاری؟
  2. مرز اصلی بین رازداری بانکی و نهانکاری بانکی چیست؟
  3. تاثیرات منفی اصل رازداری بانکی در اجرای قوانین پولشویی تا چه حد می باشد؟
  4. چگونه می توان به راه حلی رسید که هم حریم خصوصی افراد حفظ گردد و هم مرتکبین به جرم پولشویی از این قاعده برای پیشبرد اهداف خود به راحتی بهره گیری ننمایند؟

فرضیه های پژوهش

  1. گویا رازداری بانکی، وقتی که تابع هیچگونه ضابطه و قانونی نباشد و صرفاً بانک ها بخاطر جذب مشتری بیش تر تنها به حفظ منافع آنان پرداخته و مصالح مشتری را بر مصالح اجتماع ترجیح دهند عنوان نهانکاری بر کار آن ها دور از واقع نخواهد بود.
  2. به نظرمی رسد در تعیین مرز رازداری بانکی و نهانکاری بانکی در شرایط و قوانین کشورها تفاوتهایی می باشد و کشورها ی مختلف برای این مقصود قوانین و مقررات خاصی در                نظر گرفته باشند.
  3. با مطالعه قوانین و مقررات بین المللی می توان از اهمیت تأثیر رازداری بانک ها در انجام جرم پولشویی پی برد در حقیقت به نظر میرسد این دو ارتباط معکوسی باهم دارند . هر چقدر رازداری بانکی بالاتر باشد شرایطی بهتر برای شکل گیری بزه پولشویی فراهم می گردد.

گویا با در نظر داشتن شرایط خاص جرم پولشویی و افزایش روزافزون آن و تغییرات راهکارهای انجام این جرم به نحو سریع و حرفه ای بایستی به وضع قوانین و مقرراتی پرداخت تا بتوان با انجام آن هم شرایط بهتری برای مشتریان صادق و خوب بانک مهیا نمود و هم کلیه معاملات مشکوک و حساب های افرادی که درپی بهره گیری از خدمات بانک در جهت انجام بزه خود می باشند نظارت و پیگیری دقیق و خاصی مطرح باشد. 

تعداد صفحه :187

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته حقوق: مطالعه تطبیقی مبارزه با تامین مالی تروریسم درحقوق ایران و حقوق بین الملل

قیمت : هفده هزار و سیصد تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***