در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد “M.Sc”

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

آشنایی با ژنراتورهای مگنتو هایدرو دینامیک و تکنولوژی های مختلف آنها

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
یکی از روش های جدید تولید جریان الکتریسیته که بر اساس ویژگی های حالت چهارم ماده طراحی شده می باشد مولدهای MHD می باشد. این مولدها دارای قسمت مکانیکی متحرک نیستند و به همین دلیل در MHD ها هیچ صحبتی از اتلاف انرژی بر اثر اصطکاک مطرح نیست. همچنین زیرا در MHD ها تبدیل انرژی به صورت مستقیم انجام می گردد, اتلاف انرژی بسیار کم می باشد در حالی که در ژنراتورهای معمولی بایستی آغاز انرژی منبع به صورت مکانیکی در آید و سپس توسط ژنراتور این انرژی به انرژی الکتریکی تبدیل گردد که در این بین مقدار قابل توجهی از انرژی تلف می گردد., فناوری پلاسما در تولید جریان الکتریسیته (مولدهای MHD) یکی از روش های جدید تولید جریان الکتریسیته که بر اساس ویژگی های حالت چهارم ماده طراحی شده می باشد مولدهای MHD می باشد. این مولدها دارای قسمت مکانیکی متحرک نیستند و به همین دلیل در MHD ها هیچ صحبتی از اتلاف انرژی بر اثر اصطکاک مطرح نیست. همچنین زیرا در MHD ها تبدیل انرژی به صورت مستقیم انجام می گردد, اتلاف انرژی بسیار کم می باشد در حالی که در ژنراتورهای معمولی بایستی آغاز انرژی منبع به صورت مکانیکی در آید و سپس توسط ژنراتور این انرژی به انرژی الکتریکی تبدیل گردد که در این بین مقدار قابل توجهی از انرژی تلف می گردد. این امر موجب شده می باشد که بازده مولدهای MHD به بیش از ٧٠ % برسد بازده ایده آلی برای ماست. مولد MHD دارای یک تونل دراز می باشد که در دو طرف آن آهن رباهای بسیار قوی و در دو طرف دیگر دو الکترود برای دریافت و انتقال جریان تولیدی هست. جریانی از پلاسما با سرعت بسیار زیاد (در حدود سرعت صوت) وارد این کانال می گردد و ذرات پلاسما در اثر در هم کنشی که با میدان مغناطیسی موجود دارند و تحت تاثیر نیروهای لورنتس وارد بر آنها که اثر هال نامیده می گردد از هم جدا شده و به طرف الکترود ها حرکت می کنند. در این حالت مولد مانند یک خازن تخت اقدام می کند که هیچ وقت دشارژ نمی گردد MHD ها علاوه بر بازده بالایی که دارند دارای آلودگی کمی می باشند و نیز می توانند از سوخت هایی که امکان بهره گیری از آنها در صنایع دیگر نیست بهره گیری کنند که این امر موجب شده می باشد که بهره گیری از این مولدها یک امر سود آور برای دولت ها گردد. فناوری MHD نیز مانند سایر فناوری ها دارای مشکلاتی می باشد. مانند اینکه ممکن می باشد ذرات پلاسما در اثر میدان مغناطیسی قوی موجود در درون سیستم و میدان الکتریکی به وجود آمده از انباشتگی ذرات باردار در دو الکترود کناری حالت چرخشی به خود گرفته و موجب انفجار شدیدی شوند. از طرفی جریان تولیدی توسط MHD ها جریان مستقیم می باشد که بایستی به جریان متناوب تبدیل گردد. به علاوه ساخت MHD ها نیاز به فناوری بسیار پیشرفته ای دارد که اکثر کشورها قادر به ساخت این مولدها نیستند.
1-1) مقدمه
ژنراتور MHD انرژی حرارتی یا جنبشی را به الکتریسیته تبدیل می کند. ژنراتور MHD دارای تفاوت هایی با ژنراتورهای رایج و سنتی می باشد. این ژنراتور می تواند در دماهای بالا بدون داشتن قسمت متحرک کار کند. MHD می تواند بطور قابل قبولی توسع داده گردد. زیرا خروجی یک ژنراتور MHD پلاسما هنوز داغ و گداخته می باشد و می تواند در گرم کردن دیگ بخار یک نیروگاه بخاری بهره گیری گردد پس MHD با دمای بالا می تواند در یک topping cycle برای افزایش بازده انرژی الکتریکی مخصوصاً زمانی که زغال سنگ با گاز طبیعی بهره گیری می گردد همچنین میتواند در پمپ فلزات مایع یا موتورهای آرام زیر دریایی به گونه قابل قبولی بهره گیری گردد. اصول و قاعده دینام مکانیکی یا دینامی که با سیال کار می ‌کند یکسان می باشد.
در دینامی که با سیال کار می کند از حرکت یک سیال با پلاسما برای ایجاد جریان الکتریکی و در نتیجه تولید انرژی الکتریکی بهره گیری می گردد. در حالی که در دینام مکانیکی از حرکت مکانیکی تجهیزات برای این امر بهره گیری می گردد تفاوت میان یک ژنراتور MHD و یک دینام مکانیکی در مسیر می باشد که جریان ذرات باردار از آن می گذرند (ذرات حمل کننده بار الکتریکی). ژنراتور MHD به مقصود بهره گیری در تکنولوژیهای ارزان قیمت سوختهای فسیلی مانند سیکل ترکیبی مفید می باشد. جایی که خروجی توربین گازی برای گرم کردن بویلر بهره گیری می گردد یک امتیاز بزرگ MHD بالابردن بازده یک ژنراتور تک سیکلی با سوخت فسیلی می باشد.
تعداد صفحه : 72
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته برق با موضوع:بررسی سوئیچ های اترنت

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید