در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

تنظیم کنترل کننده PID با بهره گیری از الگوریتم بهینه سازی پرندگان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
سیستم های کنترل خطی با بهره گیری از تکنیک های تنظیم کلاسیک مانند روش های Ziegler-Nichols و Cohen-Coon کنترل می شوند. مطالعات تجربی نشان داده می باشد که این روش های مرسوم عملکرد رضایت بخشی در کنترل سیستم هایی که دارای ناپایداری در اثر رفتار شدید غیرخطی هستند را از خود نشان نمی دهند. این موضوع به این دلیل می باشد که طراحان کنترل معمولا ترجیح می دهند سیستم های غیرخطی را با بهره گیری از روش های کوشش و خطا یا با بهره گیری از روش های تجربی تنظیم کنند. پس نیاز برای پژوهش و گسترش یک تکنیک تنظیم مناسب که برای گستره وسیعی از حلقه های کنترلی که با بهره گیری از روش های مرسوم پاسخ رضایت بخشی از خود نشان نمی دهند ضروری می باشد.
ظهور تکنیک هایی مانند هوش تجمعی یا Swarm Intelligence (SI باعث گردید تا بسیاری از مسائل غیرخطی مهندسی حل بشوند. الگوریتم بهینه سازی پرندگان یا Particle Swarm Optimization (PSO که در سال 1995 توسط Eberhart و Kennedy مطرح شده می باشد، یک زیر رشته از SI بوده و از الگوی حرکت گروهی که در طبیعت رخ می دهد مانند حرکت گروهی پرندگان الهام گرفته شده می باشد. در این روش اطلاعات «بهترین مکان» هر ذره که براساس تجربیات قبلی به دست آمده می باشد در اختیار تمام ذرات قرار داده می گردد. در این پژوهش مساله شناسایی پارامترهای کنترلر PID به عنوان یک مساله بهینه سازی در نظر گرفته شده می باشد. و کوشش شده می باشد تا پارامترهای PID با بهره گیری از روش PSO بدست آید. از انواع مختلفی از مدل های سیستم های متداول که معمولا در صنعت وجود دارند برای ارزیابی روش PSO بهره گیری شده می باشد. مقایسه بین تکنیک PSO با سایر روش های مرسوم تنظیم پارامترهای کنترلر PID با بهره گیری از شبیه سازی انجام شده می باشد.
برخلاف کاربرد وسیع کنترل PID در صنعت یکی از معضلات این کنترلر نبود یک روش تنظیم کنترلر جامع و قابل بهره گیری برای تمام انواع فرآیندهای صنعتی می باشد. بر این اساس مهمترین هدف این پژوهش به دست آوردن روش تنظیم پارامترهای کنترل PID می باشد به طوری که برای تمام انواع فرآیندهای موجود در صنعت قابل بهره گیری باشد.
مقدمه
در طول سال های گذشته تکنیک های کنترل فرآیند در صنعت پیشرفت های بسیاری کرده می باشد. روش های کنترل متعددی مانند کنترل تطبیقی، شبکه عصبی و کنترل فازی مورد مطالعه قرار گرفته اند. در میان این روش ها مشهورترین روش کنترل PID می باشد که به دلیل ساختار ساده و عملکرد مقاوم در شرایط مختلف به گونه گسترده مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد. متأسفانه به علت اینکه اکثر سیستم های صنعتی دارای مسائلی زیرا تأخیر زمانی، مرتبه بالا و عوامل غیرخطی می باشند تنظیم مناسب گین های کنترل PID برای این سیستم ها مشکل می باشد. تنظیم بهینه یا نزدیک به بهینه پارامترهای PID با بهره گیری از روش های کلاسیک (روش ZN برای مثال) بسیار مشکل می باشد. به این علت های افزایش قابلیت کنترل PID بسیار مطلوب می باشد. برای بهبود عملکرد کنترل PID برای کنترل مطلوب انواع مختلف سیستم های صنعتی از روش هوش مصنوعی (AI) بهره گیری شده می باشد. از روش های AI مانند شبکه عصبی، سیستم فازی و منطق فازی – عصبی به گونه گسترده برای تنظیم مناسب پارامترهای کنترلر PID بهره گیری شده می باشد.
الگوریتم پرندگان (PSO) که اولین بار توسط Kennedy و Eberhart معرفی گردید یکی از جدیدترین الگوریتم های ابتکاری می باشد. PSO به وسیله شبیه سازی از یک سیستم اجتماعی ساده شده بدست آمده می باشد و در حل بهینه مسائل غیرخطی دارای عملکرد مقاوم می باشد. تکنیک PSO قادر می باشد یک راه حل با کیفیت بالا به همراه زمان محاسباتی کمتر و همگرایی پایدار نسبت به سایر روش های تصادفی به دست آورد. روش PSO یک تکنیک بهینه سازی عالی و یک رویکرد امیدوارکننده برای حل بهینه پارامترهای PID می باشد. پس در این پژوهش کنترلر PSO-PID را برای جستجوی پارامترهای بهینه PID مطالعه شده و روش بهینه سازی الگوریتم پرندگان برای طراحی بهینه کنترلر PID برای راکتور تانک همزن پیشنهاد می گردد.
تعداد صفحه : 122
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد مهندسی برق مخابرات: طراحی و شبیه سازی و ساخت دستگاه اندازه گیری فرکانس لحظه ای

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید