در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

شناخت و مطالعه اجزای تلفات در شبکه های توزیع و ارائه راه حل هایی جهت کاهش آن

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
با در نظر داشتن توسعه سریع و روز افزون صنعت در جهان معاصر، مسئله تامین انرژی موردنیاز مشترکین از اهمیت خاصی برخوردار می باشد پس با افزایش تراکم مصرف در شهرها و مناطق صنعتی مسائل فنی و اقتصادی بسیاری را برای طراحان و بهره برداران سیستم به وجود می آید. مانند مسائل فنی، تلفات انرژی در شبکه های انتقال و توزیع می باشد که باعث می گردد ظرفیت نیروگاهی زیادی تلف گردد و هزینه های زیادی بر دوش جامعه سنگینی کند.
بی تردید کاهش تلفات بدون آگاهی از اجزای تلفات و اندازه تاثیر عوامل مختلف در آن میسر نیست، راه حل هایی که برای کاهش هریک از اجزای تلفات مورد بهره گیری قرار می گیرد، متفاوت می باشد. کاهش تلفات ناشی از گردش توان راکتیو در شبکه، کاهش تلفات ژولی، نشتی جریان، بهره گیری غیرمجاز از برق و… هریک راه حل جداگانه و خاص خود را می طلبد. بدیهی می باشد شناسایی کم و کیف خود این اجزاء نیز می تواند پیش درآمد توسط به راه حل های مناسب باشد.
در این سمینار از اطلاعاتی که از بخش توزیع و شرکت های مشاوره ای استان مازندران بدست آمده موردها اتلاف انرژی در بخش توزیع شناسائی شده می باشد و با الهام از تجربه کشورهای دیگر روش های کاهش اتلاف انرژی در ایران ارائه گردیده می باشد.
مقدمه
امروزه با پیشرفت روزافزون جامعه و نیاز شدید به انرژی الکتریکی و محدودیت و هزینه بالای تولید آن، صنعت برق را بر آن داشت تا برای صرفه جوئی سرمایه گذاری و کاهش اتلاف انرژی در بخش های مختلف به مطالعه دقیق پرداخته می باشد.
به علت های مختلفی که در ادامه آورده شده می باشد (مهمترین این علت های، بالا بودن جریان در سیستم های توزیع می باشد)، تلفات انرژی در بخش توزیع بیشتر از سیستم های انتقال انرژی می باشد و براساس مطالعه های به اقدام آمده مشخص شده می باشد که بیش از 10 الی 15 درصد انرژی تولیدی توسط نیروگاه ها در شبکه های توزیع تلف می گردد، بر این اساس و به لحاظ گرایش جهانی به صرفه جویی در مصرف انرژی و ملاحظات زیست محیطی کاهش تلفات در سیستم توزیع انرژی الکتریکی در سنوات اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته می باشد.
بایستی توجه داشت که اندازه تلفات انرژی الکتریکی به عوامل متعددی مانند ساختار و آرایش شبکه، طول و سطح مقطع خطوط، چگونگی توزیع بار بین خطوط، ضریب توان و اندازه قدرت راکتیو، اندازه عدم تعادل بار، کیفیت اتصالات و قطعات و اجزای سیستم و… بستگی دارد.
بدیهی می باشد شناخت درست کیفیت و اندازه تاثیر هریک از این عوامل در مقدار تلفات، پیشنیاز هر طرح و اقدام عملی در راستای کاهش تلفات می باشد. مطالعه و ارائه راهکارهای عملی در ارتباط با تجدید آرایش سیستم توزیع، کنترل و جبران توان واکنشی و خازن گذاری، متعادل کردن بار و… نمونه هایی از کوشش های گسترده با اهدافی نظیر ارتقاء ضریب اطمینان و تداوم سرویس، بهبود کیفیت توان و بالاخص کاهش تلفات می باشد. علیرغم سادگی بحث محاسبه تلفات که در ارتباط RI2 تجلی می نماید، به دلیل وابستگی تلفات به عوامل متعدد نظیر آن چیز که در بالا به آن تصریح گردید و نیز عوامل دیگری مثل تغییر مقدار مقاومت تحت تاثیر عوامل جوی، درجه حرارت محیط، تابش خورشید، گرمای ناشی از عبور جریان، تغییر بار و… مطالعه و مدلسازی تلفات برای دستیابی به نتایج واقع بینانه کار دشوار و در عین حال مفید و ضروری می باشد. با در نظر داشتن همین امر این نکته نیز روش می گردد که چرا با وجود اینکه موضوع مطالعه، مدلسازی و کاهش تلفات انرژی از اوایل قرن گذشته مطرح بوده می باشد، این موضوع همچنان از موضوعات علمی و تحقیقی روز به شمار می آید. به دلیل ماهیت متفاوت مصرف و نیز شرایط خاص محیطی در نقاط مختلف شبکه، اکتفا به روابط تئوریک و نیز دستیابی به یک مدل جامع به سادگی میسر نیست و این موضوع در تفاوت چشمگیر بین مقادیر محاسبه شده تلفات با مقادیر اندازه گیری شده آن که بعضا تا اندازه صد درصد اختلاف دارد خود را نشان می دهد. بدین لحاظ تکیه بر مدل های موجود و کاربرد آنها برای شبکه های توزیع به ویژه برای خطوطی که دارای ضریب بار پایین هستند و یا در شرایطی خاص بهره برداری می گردند توام با خطای زیاد و موجب نتیجه گیری های نادرست خواهد بود.
بر این اساس به دلیل اهمیت مسئله تلفات در شبکه های توزیع، نتایج مطالعه، اندازه گیری و مدلسازی تلفات شبکه توزیع استان با لحاظ کردن ویژگی های خاص خود می تواند علاوه بر ارائه راهکارهای کاهش تلفات، روشنگر و راهگشای پاره ای دیگر از امور مانند مسئله تجدیدنظر در بارگذاری خواهد بود. علیرغم اهمیت این موضوع در کشور ما تاکنون مطالعه دقیق و مستند به نتایج اندازه گیری در حد لازم انجام نگرفته می باشد. آن چیز که که در حال حاضر از آن به عنوان تلفات نام برده می گردد متوسط تلفات انرژی در یک دوره مشخص می باشد و کلیه اجزای شناخته شده و شناخته نشده را در برمی گیرد و در خصوص تفکیک اجزاء تلفات و تأثیر آنها از شفافیت لازم برخوردار نیست.
سمینار حاضر به هر دو این مقوله های مهم یعنی شناخت اجزای مختلف و ارائه روش های اصولی در راستای کاهش آنها می پردازد.
تعداد صفحه : 126
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق : روش های تعیین محدوده واکه ها در سیگنال گفتار پیوسته

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید