در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده ی تحصیلات تکمیلی
“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق-مخابرات
عنوان:
پیش گویی رفتار پویای کانال سیار سلولی به کمک شبکه های عصبی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پایان نامه، نشان داده می گردد که به کمک یک شبکه ی عصبی RBF می توان SNR یک کانال مخابراتی را در محدوده dB 30-1 با دقت مناسبی تخمین زد. سیستم معرفی شده تخمین را به صورت کور انجام می دهد که مزیت آن نسبت به تخمین زننده های TxDA می باشد. کاهش حجم محاسبات ریاضی، مزیت دیگری می باشد که این تخمین گر در مقایسه با تخمین گر های کلاسیک در اختیار قرار می دهد. با ملاک قرار دادن معیار میانگین مربع خطاهای بهنجار، نشان داده می گردد که تخمین گر پیشنهادی خطای عملکردی در محدوده 0/005 تا 0/0005 برای مقادیر SNR بزرگتر از 8dB دارد، که برای کاربردهای عملی بسیار مناسب می باشد. همچنین، نشان داده می گردد که به کمک یک شبکه ی عصبی RBF می توان توان محوشدگی یک کانال مخابراتی را برای مقادیر SNR بزرگتر از 10dB و فرکانس های داپلر نه خیلی بزرگ با دقت مناسبی پیش گویی نمود. با ملاک قرار دادن معیار میانگین مربع های خطا، نشان داده می گردد که خطای عملکرد سیستم پیش گویی کننده ی پیشنهادی در فرکانس داپلر 20Hz تا 0/01 و در فرکانس داپلر 5Hz تا 0/005 می تواند کاهش پیدا کند.
مقدمه
امروزه در سیستم های جدید مخابراتی، بخصوص در سیستم های مبتنی بر نسل سوم مخابرات سیار، مدیریت منابع رادیویی به صورت پویا انجام می گردد، به این ترتیب که پارامترهای اساسی طراحی سیستم، نظیر پارامترهای مربوط به مدوله سازی و کدکردن یا پارامترهای مربوط به کنترل توان، متناسب با وضعیت پویای کانال مخابراتی تعیین می شوند و تغییر می کنند. این رویکرد در طراحی سیستم های مخابراتی که در پژوهش های اخیر از آن با عنوان های “تطبیق پیوند” یا “مدوله سازی و کدکردن وفقی” (AMC) دانسته می گردد، باعث افزایش کارایی سیستم در مقایسه با سیستم های ایستا و کلاسیک مخابراتی شده، امکان دست یابی به ظرفیت های مخابراتی بالاتر را در یک ارتباط رادیویی فراهم می سازد. این افزایش کارایی، بخصوص در ارتباط های سلولی چندکاربره، با در نظر داشتن ملاحظه ی لحظه ای حضور دیگر کاربران در ارتباط مخابراتی و تصمیم گیری پویا برای کاهش اثر تداخل آن ها، چشم گیر و غیر قابل صرف نظر می باشد.
با این حال، بهره گیری از مزیت های مربوط به این روش تنها در صورتی ممکن می باشد که شناخت مناسبی از وضعیت فعلی کانال در دسترس باشد. همچنین، لازم می باشد که برمبنای پارامترهای فعلی کانال، نسبت به پیش گویی وضعیت کانال در لحظه های آینده اقدام گردد، تا پارامترهای مربوط به طراحی سیستم (نظیر پارامترهای مدوله سازی و کدکردن) متناسب با این پیش گویی تعیین و تنظیم شوند.
تخمین کانال های مخابراتی در حالت های غیرخطی و متغیر با زمان، با پیچیدگی های تحلیلی و سخت افزاری بسیاری همراه می باشد و تکنیک های کلاسیک مطرح شده در کتاب ها و مقالات مختلف برای همسان سازی کانال، اغلب از غیرخطی بودن و متغیر با زمان بودن کانال ها صرف نظر می کنند. از سوی دیگر، با فرض این که به پارامترهای فعلی کانال بتوان دسترسی داشت، برای پیش گویی کانال در لحظه های آینده، تنها چند روش محدود در مقاله ها و منابع کلاسیک مخابرات سیار ذکر گردیده که اغلب مبتنی بر پیش گویی خطی کانال هستند. بهره گیری از شبکه های عصبی، با در نظر داشتن ماهیت غیرخطی این شبکه ها و توانایی تعمیم آن ها پس از طی یک دوره ی آموزشی مناسب، می تواند راهکار تازه ای برای تخمین و پیش گویی کانال باشد. این پایان نامه به پژوهش درمورد ی همین موضوع می پردازد.
در فصل اول این پایان نامه، ویژگی های اصلی کانال های سیار مخابراتی با محوشدگی باند باریک مرور می شوند. بحث درمورد ی نویز سفید جمع شونده ی گوسی و مطالعه ی مدل رایلی از موضوعات مطرح شده در این فصل هستند.
در فصل دوم، پس از بحث درمورد ی اهمیت و مزیت های مدوله سازی تطبیقی، نشان داده می گردد که با پیشگویی رفتار کانال می توان کارایی سیستمی را که از مدوله سازی تطبیقی بهره گیری می کند افزایش داد.
در فصل سوم، فرایند محاسبه ی سیگنال به نویز (SNR) به دو بخش تخمین نسبت سیگنال به نویز محض کانال (SNR0) و پیش گویی توان محوشدگی (α) تقسیم شده، سیستم پیشنهادشده ی مبتنی بر شبکه های عصبی برای محاسبه ی این دو پارامتر، معرفی و ارزیابی می گردد.
فصل چهارم نیز به جمع بندی و ارائه ی چند پیشنهاد اختصاص یافته می باشد.
تعداد صفحه : 89
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق قدرت:از الگوریتم های بهینه سازی مولد پالسی با استفاده تکاملی

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید