در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

جایابی بهینه تولید پراکنده در شبکه های توزیع جهت کاهش تلفات با بهره گیری از روش بهینه سازی الگوریتم اجتماع پرندگان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
تولید پراکنده (Distributed Generation) منابع کوچک انرژی هستند که به سیستم توزیع متصل می گردند. این منابع غالبا از انرژی های نو بهره می گیرند و هزینه پایین ساخت، نصب و راه اندازی آنها نسبت به واحدهای بزرگ، موجب توجه خاص به آنها شده می باشد. پیش بینی می گردد که در آینده منابع تولید پراکنده در طراحی سیستم های انرژی الکتریکی به جایگاه ویژه ای دست یابند.
بکارگیری مکان مناسب تولید پراکنده (DG) در شبکه برق، مزایای زیادی خواهد داشت و عدم جایابی مناسب آن ضمن نفی مزایا، معایبی را نیز در پی دارد. با در نظر داشتن گستردگی شبکه های برق (بالاخص شبکه های توزیع) و فراوانی منابع DG از نظر سطح توان و چگونگی عملکرد، بکارگیری ظرفیت بهینه آنها در شبکه توزیع یک مسئله بهینه سازی (Optimization) می باشد و پس برای نیل به پاسخ بهینه لازم می باشد از روش های بهینه سازی مناسب بهره گیری گردد. پس برای پیاده سازی مسئله جایابی بهینه DG بایستی از الگوریتم های بهینه سازی بهره گیری گردد. الگوریتم بهینه سازی اجتماع پرندگان (Particle Swarm Optimization Algoritm) یکی از روش های جدید بهینه سازی می باشد که بر پایه رفتار پرندگان و چگونگی عملکردشان در یافتن لانه شان، طراحی شده و به خوبی توانایی بهینه سازی مسایل شناخته شده مهندسی را دارد. این الگوریتم برای مینیمم کردن یک تابع هدف مطلوب می تواند به کار رود. در این پایان نامه هدف از بکارگیری این روش، مینیمم کردن تلفات توان در سیستم توزیع می باشد و مسئله جایابی بهینه DG در مورد دو شبکه 13 و 34 باس IEEE مورد مطالعه قرار می گیرد.
فصل اول
مقدمه
یکی از معیارهای پیشرفت در هر جامعه اندازه مصرف سرانه انرژی الکتریکی در آن جامعه می باشد. اگر این اندازه گیری براساس اندازه مصرف خانگی باشد، بلادرنگ و به درستی استاندارد زندگی آن جامعه را در ذهن تداعی می نماید و اگر این اندازه بیانگر انرژی در اختیار واحدهای صنعتی باشد، نیز معیاری جهت تولید و بهره وری بوده و نهایتاً اظهار کننده پیشرفت آن جامعه می باشد.
صنعت برق در ایران، در سال 1285 شمسی با شروع به کار اولین کارخانه برق حاج امین الضرب و اعلام آمادگی پذیرش مشتری، شروع به فعالیت نمود. با گذشت یک قرن از ورود این صنعت به کشور و با مطالعه آمارهای جهانی مشخص می گردد که کشور ایران در زمره 20 کشور برتر دنیا در مطالعه شاخص های عمده این صنعت قرار دارد. با در نظر داشتن این وضعیت بارز کمی صنعت برق در ایران و با تفحص در مولفه های کیفی صنعت برق، وضعیت متناسب و نزدیک با شرایط استاندارد بین المللی به چشم نمی خورد و مثلاً تلفات حدود 20%، که عمده آن نیز مربوط به شبکه های توزیع نیرو می باشد شرایط نامطلوب را از جنبه کیفی در این صنعت کشور نشان می دهد و مطالعه، مطالعه، پژوهش و ارائه راهکارهای مناسب را بیش از پیش در این زمینه می طلبد.
از طرفی طریقه روبه تزاید بهره گیری از نیروگاه های تولید پراکنده در جهان و بالاخص در سطح شبکه های توزیع نیرو و مزایای مرتبط با جایابی مناسب آن در شبکه های توزیع، باعث گردیده برنامه ریزی و طراحی شبکه های توزیع تواماً با وجود اینگونه نیروگاه ها مورد مطالعه قرار گیرد و روش های پیشرفت جهت جایابی بهینه تولید پراکنده مورد بهره گیری قرار گیرد.
عنوان پایان نامه «جایابی بهینه تولید پراکنده در شبکه های توزیع جهت کاهش تلفات با بهره گیری از روش الگوریتم اجتماع پرندگان» نیز با در نظر داشتن بکارگیری روزافزون نیروگاه های تولید پراکنده در سطح شبکه های توزیع می باشد. با مطالعه های به اقدام آمده، در این پروژه روش کارآمد الگوریتم اجتماع پرندگان به عنوان ابزار مورد بهره گیری قرار گرفته می باشد.
در این پایان نامه پس از مقدمه، در فصل دوم شبکه های توزیع نیرو به گونه اختصار مورد مطالعه قرار می گیرند.
در فصل سوم علاوه بر تعریف تولید پراکنده مورد هایی مانند فن آوری های مرتبط با تولید پراکنده، مزایا و محدودیت های بکارگیری آن مورد بحث و مطالعه قرار می گیرد.
در فصل چهارم روش بهینه سازی الگوریتم اجتماع پرندگان و پارامترهای مربوط به آن و چگونگی پیاده سازی این روش بهینه سازی در حل مسائل پیوسته و ناپیوسته تشریح گردیده می باشد.
درفصل پنجم با ارائه الگوریتم مناسبی که علاوه بر مدل سازی شبکه های شعاعی، چند فاز و غیره امکان مدلسازی DG را نیز در یک شبکه توزیع فراهم می کند پخش بار در سیستم های توزیع مورد مطالعه واقع می گردد.
در فصل ششم پس از مروری سریع از کارهای انجام شده، مسئله جایابی DG در یک شبکه توزیع به همراه یک مدل ریاضی جهت تابع هدف پیشنهاد گردیده و قیود و محدودیت های آن مورد مطالعه قرار گرفته اند. و سپس روش بهینه سازی الگوریتم اجتماع پرندگان بر روی دو شبکه 13 باس IEEE و 34 باس IEEE به کار گرفته شده و نتایج حاصل از آن مورد مطالعه قرار گرفته می باشد.
در فصل هفتم نتیجه گیری و پیشنهادات لازم برای ادامه تحقیقات در ارتباط با زمینه پژوهشی حاضر ارائه گردیده می باشد.
فصل هشتم نیز مراجع و پیوست های مورد بهره گیری را در بردارد.
تعداد صفحه : 185
قیمت : 14700 تومان

 
***

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق قدرت: شناسایی فرورزونانس در شبکه های توزیع انرژی الکتریکی

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید