دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد“M.Sc” مهندسی برق گرایش قدرت

عنوان:

مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:

سمینار ” مطالعه سیستم زمین در شبکه توزیع وتاثیر آن بر حفاظت شبکه” برای بهبود و تداوم سرویس برق وارائه راهکار اصلاحی جهت سیستم مناسب حفاظتی واتصال زمین تعریف گردید. انجام مطالعات در شبکه توزیع با در نظر داشتن شرایط محیطی نواحی گوناگون و کارائی تجهیزات حفاظتی و اتصال زمین شبکه های 20 کیلوولت و وضعیت خاک و زمین از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و پس بهینه سازی سیستم حفاظت و اتصال زمین در شبکه توزیع موجب کاهش آسیب دیدگی پرسنل و تجهیزات و افزایش قابلیت اطمینان شبکه برق خواهد گردید . برای ایجاد شرایط ایمنی و بالا بردن قابلیت اطمینان و کیفیت تغذیه در شبکه های توزیع برق از سیستم های حفاظتی بهره گیری می .گردد در این سمینار کوشش شده می باشد سیستم زمین و سیستم حفاظت شبکه های توزیع،تئوری عدم تقارن درشبکه های توزیع،اثر هارمونیک ها در نامتعادلی شبکه مورد مطالعه قرارگرفته و دستورالعمل های عملی پیشنهادی از استاندارد IEEE جهت زمین کردن شبکه توزیع در فصل پنجم آورده شده می باشد . درخاتمه گزارش راهکارهای اصلی جهت بهبود سیستم حفاظت و اتصال زمین ارائه شده می باشد.

مقدمه:

یکی از مهمترین بخش های یک سیستم قدرت بهم پیوسته وبزرگ، سیستم توزیع انرژی الکتریکی می باشد، این مجموعه که وظیفه برق رسانی نهایی و مستقیم به مصرف کنندگان را برعهده دارد هرچند که با سطوح ولتاژ بالایی سروکار ندارد، اما پیچیدگی و وسعت آن به مراتب بیشتر از دیگر بخش های سیستم قدرت می باشد.همین مساله باعث شده می باشد تا انجام تحقیقات ومطالعه بر روی این سیستم، دشوارتر وحفاظت ونگهداری از آن بسیار حساس تر باشد. یکی از اولین نیازمندی ها در هر سیستم تغذیه آن می باشد که چنین سیستمی به خوبی طراحی گردد و درمرحله بعد به خوبی مورد نگهداری قرار گیرد تا تعداد خطاهایی که ممکن می باشد در آن رخ دهد، محدود گردد.درارتباط با سیستم های توزیع نیز ابزارهای چندی وجوددارند که برای کمک به برآوردن شرایط ایمنی، قابلیت اطمینان وکیفیت تغذیه مورد بهره برداری قرار میگیرند. مهم ترین این ابزارها سیستم های حفاظتی هستند . سیستم های حفاظتی برای برطرف کردن خطاها و محدود ساختن خرابی در تجهیزات سیستم های توزیع نصب میشوند. مهمترین علل رخداد خطا در شبکه های توزیع عبارتند از : باد و توفان، نقصان عایقی، حرارت و شاخه های درختان و حیواناتی که باعث اتصالی در مدارهای الکتریکی میشوند. بسیاری از خطاها دارای طبیعتی گذرا هستند و اغلب بدون از دست دادن تغذیه و یا با زمان بسیار کم قطع مدار برطرف میشوند حال آنکه خطاهای ماندگار به خروج طولانی تری میانجامد. برای اجتناب از خرابی، بایستی در تمام مدارها و تجهیزات الکتریکی، حفاظتی مناسب و قابلیت اطمینان نصب گردد. رله های حفاظتی ابزارهایی هستند که قسمت آسیب دیده را از کل مدار خارج میکنند تا پیوستگی تغذیه در نقاط دیگر سیستم همچنان حفظ .گردد این امر نهایتاً به یک سرویس خدمات رسانی انرژی الکتریکی با پیوستگی بیشتر و کیفیت بهتر خواهد انجامید. هر طرح حفاظتی بایستی بر اساس اصول زیرصورت پذیرد : – قابلیت اطمینان : توانایی سیستم حفاظت برای عملکرد صحیح – سرعت : حداقل زمان عملکرد در رفع خطا 3 – گزینش پذیری: جداکردن قسمت آسیب دیده از قسمت سالم شبکه – هزینه : حفاظت مناسب با صرفه جویی در هزینه برای حفاظت خطوط تغذیه شعاعی که تحت ولتاژ 20 کیلوولت ویا کمتر ازآن کار میکنند معمولاً از رله اضافه جریان تأخیری به همراه رله های آنی (Instantaneous) بهره گیری میشود که سابقاً این خطوط تنها توسط فیوزهای HRC حفاظت میگردید. عملکرد مناسب سیستم حفاظتی و اتصال زمین شبکه فشار متوسط سبب افزایش ایمنی و قابلیت اطمینان سیستم برق میباشد با در نظر داشتن نتایج حاصل از این پروژه میتوان عملکرد قطع کننده ها پیش روی اضافه ولتاژ و اضافه جریان را بهبود بخشید و اندازه خاموشی ها را کاهش داد که این امر موجب افزایش طول عمر مفید تجهیزات شبکه و کاهش انرژی توزیع نشده می .گردد در این سمینار کوشش شده می باشد که کلیه جوانب سیستم زمین ،سیستم حفاظتی و عوامل موثر در عملکرد نامناسب سیستم حفاظتی مورد بحث وبررسی قرار گرفته ونهایتا دستورالعمل های عملی جهت زمین کردن سیستم از استاندارد IEEE آورده شده ودر فصل آخر راهکارهای پیشنهادی به تفکیک فصل ها ارائه شده می باشد که میتواند بعنوان خطوط راهنما و مسیر حرکت آینده سمینار که در قالب پایان نامه کارشناسی ارشد، مورد مطالعه و مطالعه قرار گیرد .

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه در مورد:تعیین پارامترهای دینامیکی ژنراتورهای سنکرون با استفاده از شبکه عصبی

تعداد صفحه :171

قیمت : 14700 تومان

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید