در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

کنترل نیروگاه گازی با بهره گیری از DCS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در فصل اول پس از آشنایی با نیروگاه های توربین گازی به صورت نوعی توربین گازی SGT-800 ساخته شرکت زیمنس، مورد مطالعه قرار میگیرد و قسمتها و پارامترهای قابل اندازه گیری این توربین ها مطالعه میشوند. در فصل دوم تعاریفی همچون شبکه، پروتکل مطرح میشود و همچنین استانداردهای لایه بندی سیستمهای کنترلی به گونه اختصار مورد مطالعه و در فصل سوم سیستم کنترل DCS مطالعه می شوند.
در فصل چهارم سیستم کنترلی توربین های گازی SGT-800 مطالعه و به معرفی نرم افزار WinCC تشریح میشود و در فصل پنجم به تشریح سیستمهای کنترلی PDCS میپردازیم در این فصل به مطالعه دو تکنیک از تکنی کهای مدیریت بار که در سیستم های PDCS بهره گیری می گردد تصریح می گردد این دو تکنیک شامل بارزدایی (load shedding) و تقسیم بار (load sharing) بین ژنراتورها میشود.
در پایان انواع PLC های بهره گیری شده در سیستمهای کنترلی SGT-800 و PDCS تصریح می گردد.
فصل اول:
توربین های گازی
1-1) مقدمه
گاز طبیعی یکی از منابع طبیعی می باشد که موردها بهره گیری فراوانی در مصارف خانگی و صنعتی دارد. تولید انرژی برق نیز یکی از مصارف مهم گاز طبیعی می باشد. از آنجا که کشور عزیزمان ایران نیز از این گنجینه ارزشمند بی بهره نیست، از این رو بستر بهره گیری از این نعمت برای تولید انرژی برق فراهم آمده می باشد. توربین های گازی، ابزاری برای رسیدن به این مهم هستند از این رو شرکتهای مهم دنیا، برای به انحصار در آوردن این صنعت شروع به رقابت کردند. شرکت زیمنس یکی از شرکتهای موفق، در این زمینه می باشد، از این رو توربینهای گازی مختلفی که با تنوع در اندازه مصرف و تولید برای انجام کار خاصی طراحی و ساخته میشوند.
SGT-800، یکی از محصولات این شرکت میباشد، و به علت اینکه قسمت زیادی از سوخت این توربین گاز طبیعی میباشد، از این رو مطالعه و مطالعه عملکرد و کنترل آن نیز از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. از این رو، در این فصل، آغاز به مقدمهای راجع به توربین های گازی و اجزای تشکیل دهنده آن پرداخته و سپس به مطالعه و معرفی SGT-800 میپردازیم و پارامترهای مختلف آن را که میبایست کنترل شوند، مطالعه می کنیم.
2-1) هدف اصلی نیروگاه
نیروگاه بایستی در هر لحظه مقدار بار مورد نیاز مصرفکننده را تامین کند، بعبارت دیگر هدف اصلی از کنترل نیروگاه، متناسب کردن انرژی تولید شده و انرژی مصرفی میباشد. در ضمن انرژی تولید شده بایستی کیفیت مطلوب را داشته باشد، یعنی خروجی ژنراتور بایستی دارای ولتاژ و فرکانس مطلوب باشد. هر گونه تغییر در مصرف انرژی الکتریکی، باعث تغییر در ولتاژ و فرکانس میگردد. کنترل نیروگاه گازی با بهره گیری از عناصر کنترلی، برای ایجاد توازن بین تولید و مصرف، به وسیله کنترل ولتاژ و فرکانس مناسب انجام میشود.
3-1) مقدمه ای بر توربین گاز
توربین گازی، هوا را به عنوان سیال، بکار میبرد و توسط یک کمپرسور آن را متراکم مینماید. سوخت در محفظه احتراق به هوای داغ افزوده و سپس محترق میگردد. هر یک از محفظه ها شامل مشعل هایی، به مقصود اضافه کردن حرارت به هوای ورودی توربین میباشد. گاز داغ در طی چندین ردیف توربین، منبسط شده و با فشار اتمسفر به محیط تخلیه میگردد. گاز خروجی، توربین را از طریق پخشگر خروجی ترک نموده و به دودکش میرسد. توان خروجی مفید به کمپرسور و نهایتاً به ژنراتور، منتقل می گردد.
تعداد صفحه : 114
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق (مخابرات): تشخیص خودکار نوع مدولاسیون دیجیتال در سیستم های OFDM

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید