در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

M.SC پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق  قدرت

عنوان

جابه جایی تجهیزات حفاظتی در شبکه های توزیع الکتریکی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
هدف کلی شرکت های برق ارایه سرویس به مشترکین با قابلیت اطمینان بالا و هزینه پایین انرژی می باشد این هدف ما را به یک تعداد استانداردهای مهندسی حفاظت هدایت می کند.
جایابی تجهیزات حفاظتی در نقاط استراتژیکی مدار، کیفیت توان و شاخص های قابلیت اطمینان را بهبود میبخشد. دراین پایان نامه یک مدل برنامه ریزی غیر خطی با متغیرهای باینری ارایه می دهیم که مسئله با وارد کردن جایابی بهینه تجهیزات حفاظتی در فیدرهای اصلی و همه شاخه های جانبی شبکه های توزیع هوایی شاخص های قابلیت اطمینان، را بهبود می بخشد و سرویس به مشترکین با کیفیت بالا قابل اطمینان تر را فراهم می کند.
محدودیت های مطالعه شده دراین مساله شامل محاسبات فنی و محدودیت اقتصادی مانند مسئله هماهنگی تجهیزات حفاظت سری، تجهیزات در دسترس، اهمیت فیدرها و توپولوژی (شکل) مدار الکتریکی می باشد. بهره گیری از الگوریتم ژنتیک برای حل این مسئله پیشنهاد شده می باشد. بهره گیری از اعداد باینری که صفر و یک می باشد محل تجهیزات حفاظتی (ریکلوزرد وسکشنالایزر و فیورد …) در نقاط از پیش تعیین شده مدار را نشان می دهد.
مقدمه
حفاظت از سیستم قدرت و تجهیزات بزرگ و کوچک آن یکی از مهمترین وظایفی می باشد که بایستی به بهترین صورت انجام پذیرد تا ثبات و پایداری و فعالیت دائم سیستم تخمین گردد این مساله به ویژه در سیستم توزیع انرژی الکتریکی که پیچیده ترین بخش در یک سیستم قدرت به شمار می آید از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. زیرا که از یک سو بیشترین اشتباهات و خطاها در سیستم توزیع رخ می دهد. و از سوی دیگر ارتباط نزدیک آن با مصرف کنندگان انرژی الکتریکی ضرورت عملکرد صحیح و مداوم آن را بیشتر می کند. عملکرد درست سیستم توزیع نه تنها به دقت طراحی آن بستگی دارد بلکه به تنظیم درست تجهیزات حفاظتی نیز بسیار وابسته می باشد زیر این تنظیم درست و به هنگام باعث می گردد که خطاها پدید آمده در سیستم توزیع به سرعت و با دقت برطرف شده و کیفیت و قابلیت اطمینان برق سانی بهبود می یابد.
1- هدف
به علت ساختار شبکههای توزیع، گستردگی در معرض عواملمحیطی بودن آنها بسیاری از خاموشیهای اعمال شده به مشترکین ناشی از حوادث این شبکه ها می باشد روش عیب یابی فعلی در شبکه های توزیع به علت عدم وجود تجهیزات حفاظتی و مانیتورینگ مناسب و نیز نبودن امکان کنترل از راه دور زمانبر بوده و به صورت کوشش و خطا می باشد. این مسئله باعث بعضی آسیب های احتمالی و جبران ناپذید بر تجهیزات شبکه یا مشترکین نیز می گردد و از طرفی گسترش روزافزون شبکه های توزیع موجب شده تا دیگر امکان بهره گیری از روش های سنتی نگهداری ، بهره برداری و حفاظت شبکه مسیر نباشد.
به همین دلیل سیستمی که بتواند شرکت های توزیع را به نظارت از راه دور و متناسب کردن اعمال فرمان روی تجهیزات به صورت آنی و از فاصله دور قار نماید امر بدیهی و اجتناب ناپذیری باشد. که در واقع هدف نهایی بحث ارایه برق به مشترکین با قابلیت اطمینان بالا و کیفیت توان مناسب می باشد. که در این پایان نامه با در نظر داشتن موردها مذکور به مطالعه جامع جایابی بهینه تجهیزات حفاظتی نسل جدید پرداخته ایم.
2- پیشینه
برای موضوع جایابی تجهیزات حفاظتی درشبکه های توزیع روشهای متعددی مطرح وارایه شده می باشد که می توان به دو دسته، جایابی بهینه کلیدهای جدا کننده ( سکسیونرها) و جایابی تجهیزات حفاظتی تقسیم نمود. آقای Billinton در سال 1996 روش باز پخت فلزات (آبکاری فولاد) را برای تعیین مکان سکسیونرها بیان نمود [ 5]. بالتبع در سال 1997 روشی مبتنی بر تعویض شاخه برای مکان یابی سکسیونرها ونقاط مانور مطرح گردید. و همچنین در مراجع  در سالهای 1998 و 1999 از طریق جستجوی مستقیم و یکایک شماری، تعداد و مکان سکسیونرهای شبکه توزیع مشخص شده می باشد. تا اینکه در سال 2002 نیز روشی مبنی بر جابجایی سکسیونرهای موجود در شبکه به مقصود دستیابی به قابلیت اطمینان بهتر ارائه شده می باشد.
اما در ارتباط با جایابی تجهیزات حفاظتی، Soudi و Tomsovic در سال 1998 روشی برای جایابی تجهیزات حفاظتی با بهره گیری از برنامه نویسی باینری مطرح نمود. و در سال 2002 موضوع جایابی
تجهیزات حفاظتی با ارایه یک روش ابتکاری با هدف بهبود قابلیت اطمینان اظهار شده می باشد. با در نظر داشتن اهمیت موضوع روشها مختلفی در ارتباط با جایابی با بهره گیری از تکنیک های جدید و ریاضیات پیشرفته مطرح گردیده می باشد که مانند آنها در سال 2004 روشی مبنی بر برنامه ریزی غیر خطی و الگوریتم ژنتیک جهت تخصیص بهینه تجهیزات حفاظتی مطرح و ارایه شده می باشد.
در کشور ما از سال 2002 موضوع جایابی تجهیزات مورد توجه قرار گرفت و مطرح گردید بطوریکه در مراجع با عنوان مکان یابی بهینه کلیدها و سکسیونرهای سیستم توزیع انرژی الکتریکی با بهره گیری از الگوریتم ژنتیک تعریف و ارایه شده می باشد. و نیز در مرجع در سال 2003 یک روش ابتکاری برای جایگذاری کلیدها با بهره گیری از برنامه ریزی غیر خطی و متغیر دودویی ارایه شده می باشد.
تعداد صفحه : 107
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق الکترونیک-مدلسازی مداری و تحلیل آشکار ساز نوری بهمنی با ساختار موجبری ونواحی جذب، بار و تکثیر مجزا (WG-SACM-APD)

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید