در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

مطالعه عملکرد OFDM وفقی در کانال های متغییر با زمان

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
یکی از مزایای تکنیک ارسال OFDM آن می باشد که انعطاف پذیری عالی جهت وفق دادن طرح مدولاسیون در هریک از زیرحامل مطابق با نویز – به – نرخ (SNR) در زیرحامل دارد که به سیستم OFDM وفقی (AOFDM) هدایت می کند. مالتی پلکس تقسیم فرکانس عمود وفقی (AOFDM) یک تکنیک آرزومندی جهت بدست آوردن نرخ دیتای بالا برای سرویس های چندرسانه ای بی سیم می باشد.
در بخش 1 و 2 به ترتیب مفاهیم OFDM و خواص کانال را مطالعه و مطالعه کرده ایم. در بخش 3 چندین الگوریتم جهت تخصیص توان و بیت بهینه برای کانال مطالعه و ارزیابی شده می باشد. در بخش 4 شبیه سازی آورده شده می باشد.
در این پژوهش کارایی الگوریتم بارگذاری بیت برای سیستم 2/Hiperlan شبیه سازی شده می باشد در شبیه سازی ها، سیگنال های مربوط به سیستم OFDM، کانال و سیستم AOFDM نشان داده شده می باشد. الگوریتمی که برای تخصیص انرژی بهره گیری شده الگوریتم Chow و بهینه شده اختصاص بیت، Campello می باشد.
شبیه سازی نشان می دهد که با OFDM وفقی، توان سیگنال مطلوب برای احتمال خطای 3-10 می تواند در مقایسه با OFDM ثابت 5dB کاهش داده گردد. ما همچنین با شبیه سازی عملکرد SNR را برای سیستم های AOFDM با سرعتهای مختلف تحت کانال های فیدینگ انتخاب فرکانسی نشان داده ایم مشخص می گردد که اگر سرعت مشترک افزایش پیدا کند بایستی توان سیستم را برای گرفتن کیفیت مشابه افزایش دهیم. نهایتا در بخش 5 نتایج و کارهای آینده آورده شده می باشد.
مقدمه:
سیستم ارسال OFDM برای مخابره نرخ داده بالا جهت کاهش دادن ISI معرفی شده می باشد، و تکنیک کلیدی برای بدست آوردن ظرفیت داده بالا و نیازهای کارآیی طیفی برای سیستم های مخابرات بی سیم آینده می باشد که آن ممکن می باشد از تعدادی تکنیک های وفقی برای اندازه گیری پارامترهای کانال بهره گیری کند جائی که معروف به AOFDM می باشد. هر زیرکانال با فیدینگ مختلف از طریق کانال بی سیم تجربه شده می باشد، پس نرخ داده بالا به آن زیرحامل هایی که SNR بالا دارند، نرخ پایین به زیرحامل هایی که SNR پایین دارند و عدم ارسال در زیرکانال هایی که فیدینگ خیلی عمیقی دارند اختصاص داده می گردد.
طرح های بارگذاری وفقی جهت بهبود دادن عملکرد BER با تنظیم کردن پارامترهای سیستم همانند سطح توان، تعداد بیت، طرح های کدینک، انواع مدولاسیون و اندازه های صور فلکی، مطابق با تغییرات اطلاعات وضعیت کانال انجام می گردد. پس، بارگذاری وفقی نرخ داده ارسال را نزدیک به ظرفیت کانال ماکزیمم می کند.
هدف از این پروژه این می باشد که اطلاعات کلی درمورد OFDM، کانال و الگوریتم AOFDM را در فصل های 1 تا 3 یاد بگیریم و سیگنال های OFDM، کانال و AOFDM را شبیه سازی کنیم و با شبیه سازی به مقایسه OFDM ثابت و AOFDM بپردازیم این شبیه سازی برای منحنی BER برحسب SNR انجام شده می باشد و در نهایت اگر قرار می باشد از AOFDM بهره گیری کنیم بایستی این سیستم را برای سرعت های مختلف در کانال موبایل بسنجیم پس کانال را با سرعت های مختلف شبیه سازی می کنیم و در حالت AOFDM منحنی BER برحسب SNR را با سرعت های مختلف شبیه سازی می کنیم.
شبیه سازی نشان می دهد که با OFDM وفقی، توان سیگنال مطلوب برای احتمال خطای 3-10 می تواند در مقایسه با OFDM ثابت 5dB کاهش داده گردد شبیه سازی دیگر عملکرد SNR سیستم های AOFDM با سرعت های نقلیه مختلف تحت کانال های فیدینگ انتخاب فرکانسی را نشان می دهد آن مشخص می کند که اگر سرعت نقلیه افزایش پیدا کند ما بایستی توان سیستم را برای گرفتن کیفیت مشابه افزایش دهیم.
فصل اول
مفاهیم OFDM
1-1- معرفی:
شکل 1-1 سیر تکاملی سیستم های مخابراتی موبایل را نشان می دهد. در بحث سیستم های 2G در سال 1980، دو انتخاب برای تکنیک دسترسی ایجاد گردید، طرح های TDMA و CDMA. نهایتا، طرح TDMA به عنوان استاندارد وفق داده شده می باشد. در طرف دیگر، در بحث های سیستم های 3G در سال 1990، همچنین دو منتخب وجود داشت، طرح CDMA و OFDM طرح دسترسی چندگانه تقسیم باند CDMA .(BDMA نهایتا به عنوان استاندارد وفق داده گردید اگر تاریخ تکرار گردد، یعنی، اگر قرار می باشد تکنیک دسترسی رادیوئی که سابقا وفق داده نشده می باشد به عنوان استاندارد در سیستم های نسل جدید بیاید، تکنیک OFDM نوید دهنده یک استاندارد 4G ظاهر می گردد.
OFDM یک روش مدولاسیون می باشد از این حیث که آن داده را در زیرحامل ها به صورت مساوی فاصله داده شده مدوله می کند. اطلاعات در زیرحامل به وسیله تغییر فاز، دامنه، یا هردو مدوله شده می باشد. سپس هریک از زیرحامل با همدیگر با بهره گیری کردن از تبدیل فوریه سریع معکوس ترکیب شده و به محیط شکل موج ناحیه زمانی برای ارسال فرستاده می گردد. برای به دست آوردن کارائی طیفی بالا، پاسخ فرکانسی هریک از زیرحامل ها رویهم پوشانی و متعامد هستند. این متعامد بودن از تداخل بین زیرحامل (ICI) جلوگیری می کند و حتی وقتی سیگنال از طریق یک کانال چندمسیره با معرفی یک CP عبور می کند محافظت شده می باشد، جائی که از تداخل بین سمبلی (ISI) در حامل ها جلوگیری می کند این بخصوص OFDM را مناسب کاربردهای ارتباطات بی سیم می سازد.
آن در استانداردهای LAN بی سیم همانند IEEE802.11a (در آمریکا)، HIPERLAN/2 (در اروپا) و MMAC (در ژاپن) بهره گیری شده می باشد.
تاریخچه ای از OFDM در ذیل لیست شده می باشد:
– 1985: Kineplex، یک سیستم ارتباطی فرکانس – بالای چندحامله نظامی را ارائه نمود؛
– 1966: R.W.Chang در آزمایشگاه های بل مفهوم بهره گیری کردمن از ارسال داده موازی و FDM را تبیین داد؛
– 1970: اولین مقاله انحصاری در OFDM؛
– 1971: Weinstein & Ebert، و بعدا Hirosaki در 1981، پیاده سازی DFT از FDM را پیشنهاد دادند؛
– 1995: ANSI استاندارد T1.413 را ارائه نمود: قسمت مدولاسیون مالتی تن استاندارد ADSK؛
– 1995: استاندارد FTSI DAB، اولین استاندارد بی سیم برای پخش صدای دیجیتال؛
– 1997: DVB-T، استاندارد پخش ویدئو دیجیتالی زمینی؛
– 1999: IEEE 802.11a و HIPERLAN/2 برای LAN بی سیم استاندارد گردید؛
– 2004: IEEE 802.16a/d برای MAN بی سیم باند پهن ثابت استاندارد گردید؛
– 2005: OFDM قرار داده شده برای شبکه های سلولی بی سیم تحت IEEE 802.16e و IEEE 802.20 توسعه داده شدند.
بیشترین خصیصه برجسته سیستم های OFDM در نرخ داده بالا می باشد که در ذیل یک مرور کلی از OFDM را ارائه خواهیم نمود.
تعداد صفحه : 155
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه با موضوع:تعیین محل بهینه DG با در نظر گیری شاخصهای قابلیت اطمینان به روش PSO

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید