در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه ارومیه

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

دانشکده فنی

گروه برق- الکترونیک

طراحی و پیاده سازی یک مبدل دیجیتال به آنالوگ با دقت 10 بیت و سرعت 5GS/s در پروسه 0.18μ تکنولوژی CMOS

اساتید راهنما: پروفسورخیرالله حدیدی – پروفسور عبدالله خویی

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد
تکه هایی از متن به عنوان نمونه : (ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
آن چیز که در این پایان نامه معرفی میگردد عبارت می باشد از طراحی و شبیه سازی یک مبدل دیجیتال به آنا لوگ با دقت 10 بیت و سرعت نمونه برداری 5 میلیارد نمونه در یک ثانیه که در پروسه 0.18μ تکنولوژی CMOS انجام گردیده می باشد.
در فصول اولیه این پایان نامه به معرفی خود مبدل و پارامترهای مهمی که در عملکرد ا ستاتیکی و دینامیکی آن بسیار مهم هستند خواهیم پرداخت بعد تبیین مختصری در مورد ساختارهای مختلف ارائه شده برای این نوع مبدلها به همراه معایب و مزایای هر یک آورده شده می باشد و در نهایت ساختار ارائه شده که مبتنی بر یک DAC با بهره گیری از 4 کانال و بلوک Current Steering می باشد تبیین داده شده و علت های بهره گیری از این نوع ساختار اظهار گردیده می باشد.
تمام شبیه سازی ها براساس مدل کمپانی CSMC برای تکنولوژی CMOS , 0.18μm توسط نرم افزار HSPICE انجام گردیده می باشد. کوشش بر آن بوده می باشد که همیشه در حین شبیه سازی بدترین شرایط بر مدار اعمال گردد به عنوان مثال اثر نویز Vdd و اثر Bonding Wire و اثر گوشه های مختلف پروسه و اثر ناهمخوانی قطعات به ویژه منابع جریان (شبیه سازی مونت کارلو) در نظر گرفته شده می باشد.
فصل اول
مقدمه
در طول چند دهه اخیر نیاز به ارتباطات پر سرعت و ایمن رشد چشمگیری داشته می باشد اینترنت و تلفن همراه و دیگر امکانات ارتباطی از ملزومات زندگی امروزی می باشد.مصونیت بالای سیگنال دیجیتال در برابر نویز باعث میشود تا گزینه مناسبی برای پردازش و بخصوص انتقال داده باشد از سوی دیگر سیگنال پردازش شده و یا منتقل شده بایستی به شکل آنالوگ تبدیل شده و مورد بهره گیری قرار گیرد. توضیحات بالا تأثیر واسطه هایی که بتوانند این دو عالم آنالوگ و دیجیتال را به هم مرتبط سازند را پررنگ می ‌کند این واسطه ها تحت نامهای مبدل های آنالوگ به دیجیتال و مبدلهای دیجیتال به آنالوگ معروفند که در این پایان نامه کوشش بر آن داریم تا در خصوص مبدلهای دیجیتال به آنالوگ توضیحاتی ارائه گردد.
همان گونه که از نام یک مبدل دیجیتال به آنالوگ بر می آید این مبدل با پذیرفتن داده دیجیتال معادل آنالوگ آن را در خروجی تولید می کند در واقع داده آنالوگ خروجی تأثیر سیگنال حامل داده دیجیتال را اعمال می کند.
یک n,DAC بیتی یک سیستم الکتریکی می باشد که یک داده binary  مانند D=D1D2D3…Dn ورودی خود را به یک کمیت الکتریکی در  خروجی مرتبط می سازد که مشخصه زمانی و یا دامنه آن کمیت در واقع متناسب با داده دیجیتال ورودی نسبت به یک مرجع مشخص مدوله شده می باشد.
الگوریتم:
الگوریتمی که در یک DAC مورد بهره گیری قرار می گیرد در حالت کلی به تبیین ذیل می باشد.
1- کدینگ: این مرحله مشخص می کند که هر یک از سمبل های باینری ورودی چگونه به داده آنالوگ خروجی تبدیل خواهد گردید. اثر گذاری هریک از سمبل ها می تواند به شکل باینری یا Thermometric یا هر حالت کدی متناسب با کاربرد باشد.
2- کمیت مرجع: یک مرجع الکتریکی مشخصی در نظر گرفته می گردد تا خروجی آنالوگ نسبت به آن سنجیده گردد.
3- مکانیزم تولید الکتریکی: این مکانیزم در بردارنده مکانیزم الکتریکی می باشد که سیگنال خروجی را تولید می کند که خود مشتمل بر 2 قسم می باشد.
a) حوزه دامنه: به عنوان مثال می توان مدولاسیون دامنه PAM را نام برد که در واقع دامنه سیگنال خروجی متناسب با کد دیجیتال ورودی می باشد.
b) حوزه زمان: شکل دهی ویژگی های زمانی یک سیگنال را شامل می گردد به تعبیری متناسب با داده دیجیتال ورودی مشخصات زمانی سیگنال خروجی مدوله می گردد که در این مورد میتوان از مدولاسیون پهنای پالس PWM نام برد.
با در نظر داشتن توضیحات داده شده می توان یک DAC را به صورت سیستمی در شکل 1-1 نشان داد. عملکرد این سیستم در قالب زبان ریاضی در صفحه بعد آورده شده می باشد.
تعداد صفحه : 72
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار ارشد برق الکترونیک: بررسی سیستم های مدیریت شبکه های مخابراتی در جهان

***

—-

پشتیبانی سایت :       (فقط پیامک)        serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***

دسته‌ها: مهندسی برق