در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق ‐ قدرت

عنوان:

مطالعه روش های شناسایی مرکز تولید هارمونیک

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
حضور هارمونیک ها در سیستم قدرت می تواند باعث بروز معضلات متعددی در بهره برداری موثر از سیستم قدرت گردد. یکی از اقدامات اولیه برای مقابل با این معضلات، شناسایی منبع تولید هارمونیک در سیستم می باشد. در این سمینار به مطالعه روش های شناسایی منابع تولید هارمونیک پرداخته شده می باشد. این مطالعه شامل مطالعه روش های کاربردی و مفید شناسایی منبع هارمونیکی می باشد. پس روش های گوناگونی چه در دسته بندی کلاسیک و چه در دسته بندی هوشمند در این مطالعه، ارائه شده می باشد. ضمناً لازم به تبیین می باشد که علاوه بر ارزیابی روش های کلاسیک و هوشمند شناسایی منابع تولید هارمونیک در یک سیستم آلوده به هارمونیک، یک روش مبتنی بر جستجوی ابتکاری نیز اظهار شده می باشد. مانند روش های کلاسیک تشخیص موقعیت منبع هارمونیکی می توان به روش جهت توان، روش تعاریف متفاوت از توان راکتیو و فیلتر کالمن تصریح نمود. همچنین مانند روش های هوشمند می توان به روش شناسایی محل و موقعیت منبع اختلال در سیستم بوسیله شبکه عصبی تصریح نمود.
در این سمینار، آغاز پس از اظهار کلیات و اهداف این پژوهش در فصل اول، به ارائه تعاریف و مفاهیم اولیه مربوط به هارمونیک ها و اثرات آنها در سیستم، در فصل دوم پرداخته می گردد. پس از آن به اظهار انواع و اقسام منابع تولید هارمونیک با تبیین مختصر در مورد هر یک از آنها در فصل سوم، می پردازیم. در ادامه نیز در فصل چهارم، به مطالعه روش های شناسایی منبع تولید هارمونیک خواهیم پرداخت. در پایان نیز در فصل پنجم، نتیجه گیری کلی گرفته شده از این سمینار ارائه خواهد گردید.
مقدمه:
در چند دهه گذشته، به دلیل رشد سریع ادوات الکترونیک قدرت و بهره گیری روزافزون از بارهای غیرخطی در سیستم قدرت (مانند منابع تغذیه سوئیچینگ، ASD ها و درایوهای الکترونیک قدرت) سطح هارمونیکی سیستم قدرت افزایش یافته می باشد. حضور هارمونیک ها در سیستم قدرت می تواند باعث بروز معضلات متعددی مانند اعوجاج شکل موج ولتاژ، افزایش تلفات انرژی، گرم شدن تجهیزات، بروز خطا در عملکرد تجهیزات حفاظتی و همچنین بارهای حساس مانند سیستم های میکروپروسسوری و میکروکنترلی گردد. بروز این مسائل موجب آن شده می باشد که مسائل هارمونیکی به یکی از جالب ترین مسائل مورد توجه مهندسان تبدیل گردد.
هارمونیک ها به سبب وجود بارهای غیرخطی، بویژه مبدل های قدرت در بارهای صنعتی، تجاری و مسکونی ایجاد می شوند. جریان هارمونیکی تولید شده توسط هر یک از بارهای غیرخطی از بار به سمت سیستم قدرت پخش می گردد. ولتاژ هارمونیکی در ترکیب بار ولتاژ در فرکانس اصلی سبب ا یجاد یک ولتاژ اختلال در سیستم قدرت روی فیدر مربوط به آن بار و یا فیدرهای مجاور، می گردد. این ولتاژ اختلال هارمونیکی سبب تولید بیشتر جریان های هارمونیکی از سمت بارهای غیرخطی می گردد. همچنین این ولتاژ دارای اختلال موجب به وجودآمدن رزونانس سری یا موازی در باس بار پست های شبکه نیز می گردد.
در پاسخ به دو چالش اظهار شده ناشی از حضور هارمونیک ها در سیستم قدرت، شرکت های برق بیشتر توجه خود را معطوف به شناسایی منابع تولید هارمونیک کرده اند. پس بیشتر این شرکت ها، کیفیت توان الکتریکی تأمین شده مصرف کنندگان را از طریق اندازه گیری، جهت تعیین منبع تولید هارمونیک در محدوده های استاندارد ارزیابی می کنند. پس به دلیل نیاز به تجهیزات و وسایل اندازه گیری مخصوص در یک سیستم که معمولاً به گونه دائم و همیشگی در بیشتر باس ها نصب نمی باشند، بنابراین نیاز و ضروری می باشد که روش های مناسبی جهت مانیتورینگ و ارزیابی سطوح هارمونیکی و شناسایی منابع تولید هارمونیک توسط اندازه گیری های محدود در سیستم ارائه و گسترش داده شوند.
تعداد صفحه : 95
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد برق الکترونیک: بهبود کیفیت از طریق ویژگی های استخراج شده

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید