در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

”M.Sc“ پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات (گرایش میدان و امواج)

عنوان:

کاربرد فیلترهای SAW در مخابرات موبایل و ماهواره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
اختصار
موج SAW یک موج سطحی صوتی می باشد که در طول سطح یک ماده منتشر می گردد. به گونه معمول موادی که در ساخت این زیر لایه مورد بهره گیری قرار می گیرند عبارتند از کوارتز، لیتیم نیوبیت و لیتیم تانتالیت، که با ایجاد برش های متفاوت خصوصیات متفاوتی دارند. این مواد دارای خاصیت فیزوالکتریک می باشند، یعنی با اعمال میدان الکتریکی به سطح نیروهایی ایجاد می شوند که به شکل امواج SAW در طول سطح حرکت می کنند. دستگاه هایی که از این خاصیت بهره گیری می کنند عبارتند از خطوط تأخیر، رزوناتورها، فیلترها و… .
سیستم های ارتباطی بی سیم یکی از زمینه های ارتباطات می باشد که با سرعت زیادی در حال توسعه و افزایش می باشد. تلفن های سلولی و بی سیم هم اکنون در زندگی امروزه پایه گذاری شده اند. سیستم های تکمیلی دیگری همانند سیستم های ارتباطی شخصی با دسترسی جهانی و شبکه های دیتای بی سیم قسمتی از ارتباطات آینده را تشکیل خواهند داد. توسعه چنین سیستم هایی بر روی تکامل تکنولوژیکی و مشخصات کاری متمرکز شده می باشد. افزایش تقاضا مبنی بر کوچک سازی اجزاء منجر به بهره گیری از اجزاء SAW در مدارهای دستگاه های رادیویی پیشرفته شده می باشد. علاوه بر آن پرفورمنس ویژه اجزاء RF SAW نیز بر روی مدار گیرنده تاثیر گذاشته می باشد. همچنین کیفیت رادیویی افزایش یافته و وزن، اندازه و قیمت نهایی مدار کاهش یافته می باشد. علاوه بر آن از آن جایی که تلفن موبایل سبک و کوچک در بازار ارجحیت دارد، اندازه فیلترهای IF SAW سال به سال کوچکتر می گردد.
در سیستم های تلفن سلولی CDMA آنالوگ و TDMA ارسال و دریافت به گونه همزمان انجام می گردد. پس بایستی دوپلکسر در آنتن بهره گیری گردد. دوپلکسر آنتن از فیلتر های SAW نوع لدر بهره گیری می کند که برای اولین بار در سال 1998 در سیستم AMPS − CDMA به کار برده گردید. اندازه این پکیج 2mm3*7.5*9.5 بود. برای ساخت دوپلکسرهای آنتن SAW بایستی فیلتر SAW به گونه ای طراحی گردد که ا فت پایین تر و قطع تیزتری داشته باشد و مواد الکترودی که پایداری توان بالاتری را ایجاد می کنند، بهره گیری گردد و نیاز به طراحی پکیجی دارد که افت پایین تر و اندازه کوچک تری داشته باشد. به وسیله ارتقاء چیپ فیلتر و کاهش اندازه پکیج تا 5 میلی مترمربع می توان اندازه دوپلکسرها را کاهش داد. به هر حال، دوپلکسر SAW با افت پایین و مشخصات قطع تند برای کاربردهای فرکانس بالا مورد نیاز می باشد. از طریق مشخصات فیلتر SAW ارتقاء یافته، می توان دوپلکسری برای سیستم PCS − CDMA 1.9GHz ساخت.
علاوه بر آن دستگاه های SAW به خاطر مزایایی مانند کوچکی، سبکی، پایداری و ضربه پذیری برای بهره گیری در سیستم های ماهواره ای در نظر گرفته شده اند.
فصل اول
آشنایی با فیلتر SAW 
1-1- مقدمه
یک موج سطحی صوتی SAW یک نوع حرکت موج مکانیکی می باشد که در طول سطح یک ماده جامد حرکت می کند. این موج در سال 1885 به وسیله لرد رایلی کشف گردید و پس از آن به این نام نامیده گردید. رایلی نشان داد که امواج SAW می توانند مؤلفه ای از سیگنال مرتعش مربوط به زلزله را به خوبی توصیف کنند. امروزه این امواج صوتی اغلب در دستگاه های الکترونیکی بهره گیری می شوند. در نگاه اول بهره گیری از یک موج صوتی در کاربردهای الکترونیکی عجیب گویا؛ اما امواج صوتی مشخصات ویژه ای دارند که آ نها را برای کاربردهای خاصی مناسب می سازند. این امواج بهره گیری های متعارفی دارند. در بسیاری از ساعت های مچی از کریستال به عنوان یک رزوناتور صوتی برای تولید فرکانس صحیح بهره گیری می گردد، اگر چه در این رزوناتور از امواج صوتی bulk بیشتر از امواج سطحی بهره گیری می گردد.
یک دستگاه SAW ابتدایی در شکل 1-1 نشان داده شده می باشد که شامل 2 ترانسدیوسر اینتردیجیتال IDT بر روی یک زیر لایه فیزوالکتریک (Piezoelectric) همانند کوارتزمی باشد. IDT شامل الکترودهای فلزی تو در تو می باشد که برای ارسال و دریافت امواج بهره گیری می شوند به طوری که یک سیگنال الکتریکی به یک موج صوتی و سپس به الکتریکی تبدیل می گردد. مزیت عمده ای که این امواج نسبت به سایر امواج دارند این می باشد که بسیار آرام حرکت می کنند (مثلاً 300m/s)، چنان که تاخیرهای بزرگی را می توانند ایجاد کنند. از آن جایی که شکل IDT قابلیت تغییرات بسیارزیادی را دارد، در نتیجه دستگاه های متنوعی را می توان با بهره گیری از این خاصیت ساخت. اوایل سال 1970 دستگاه های SAW به مقصود فشرده سازی پالس رادار، اسیلاتورها و فیلترهای میان گذر در تلویزیون های خانگی و رادیوهای حرفه ای تولید شدند. فیلترهای جدید SAW با کارآیی بالا وارد بازار شده اند و تعداد بسیار زیادی (حدود 3 بیلیون در سال) نیز در حال تولید می باشند.
شکل 2-1 حرکت امواج SAW در طول سطح یک ماده جامد را نشان می دهد. هنگامی که موج SAW از این سطح عبور می کند، هریک از اتم های ماده یک مسیر بیضی شکلی را طی می کند، در حالی که این مسیر برای هر دوره از حرکت موج تکرار می گردد. هر چه قدر به عمق نفوذ می کنیم اتم های کمتری از سطح جا به جا می شوند. پس، این موج در امتداد سطح هدایت می گردد. در ساده ترین حالت (یک ماده ایزوتروپیک)، اتم ها در سطحی معروف به صفحه جهتی حرکت می کنند. صفحه جهتی، صفحه ای معمولی می باشد که انتشار در آن در جهت مشخصی می باشد.
تعداد صفحه : 162
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق (مخابرات): پروتکل مسیریابی مقاوم و کارا برای شبکه های بی سیم اقتضایی نظامی

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید