سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

پس پردازش با بهره گیری از پراکندگی مجازی برای ارتقای لبه

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
مرحله نخست در تحلیل تصویر، بخش بندی می باشد. با اقدام بخش بندی، تصویر به قسمت های تشکیل دهنده اش تقسیم می گردد. اندازه بخش بندی، به موضوع مورد نظر بستگی دارد. یعنی وقتی اشیای مورد علاقه کاربر مورد نظر از هم جدا شده باشند، بایستی بخش بندی متوقف گردد. الگوریتم های بخش بندی تصاویر تک رنگ، معمولا مبتنی بر یکی از دو خاصیت اصلی سطوح خاکستری یعنی ناپیوستگی یا شباهت هستند. در دسته اول، تصویر براساس تغییرات سریع سطح خاکستری بخش بندی می گردد. موضوعات اصلی در این دسته آشکارسازی نقاط منفرد، خطوط و لبه های تصویر می باشد. روش های اصلی در دسته دوم مبتنی بر آستانه گیری، رشد ناحیه و تقسیم و ادغام ناحیه هستند. پس یکی از موضوعات مهمی که در راستای پردازی تصویر مطرح می باشد لبه یابی می باشد. آشکارسازی لبه متداول تری راه برای عیان سازی ناپیوستگی های معنادار در سطح خاکستری تصویر می باشد. لبه مرز بین نواحی با خواص نسبتا متفاوت سطح خاکستری می باشد. از آنجا که عملگرهای مشتق بیانگر تغییرات هستند، پس در آشکارسازی لبه در تصاویر که بیانگر تغییرات سطح خاکستری هستند از این عملگرها بهره گیری می گردد. در اقدام، عمومی ترین راه برای جستجوی ناپیوستگی ها پیمایش کامل تصویر با یک نقاب می باشد.
مقدمه:
روش های ارتقا و بازیابی تصویر برای پردازش تصویر آسیب دیده غیرقابل بازیافت یا تصاویر آزمایش هایی که تکرار آن ها بسیار پرهزینه می باشد به کار می طریقه. در باستان شناسی نیز روش های پردازش تصویر برای بازیابی عکس های مات شده ای که تنها باقی مانده آثار هنری نادر هستند مورد بهره گیری قرار می گیرند. در فیزیک و زمینه های مرتبط فنون رایانه ای بارها تصاویر آزمایش های مربوط به موضوعاتی نظیر پلاسماهای پرانرژی و تصاویر ریزبینی الکترونی را ارتقا داده اند. کاربردهای موفق دیگری از پردازش تصویر را نیز می توان در نجوم، زیست شناسی، پزشکی هسته ای، اجرای قانون، دفاع و صنعت بیان نمود. در این گزارش به موضوع ارتقاگر لبه بر مبنای شبکه های عصبی، بعضی روش های ارتقای لبه و معرفی آن ها برای آشنایی بیشتر با این مبحث پردازش تصاویر و توصیف کوتاهی از این روش ها و در مورد یکی از روش های معرفی شده ارتقای لبه و پیاده سازی آن و گرفتن تصاویر خروجی بحث می کنیم. در همه فصل ها، هدف ارتقای لبه در تصاویر سیاه سفید و برجسته کردن لبه های تصویر برای واضح تر شدن آن ها در کاربردهای خاص می باشد.
فصل اول:
کلیات
1-1) کاربردها
وسعت کاربردهای پردازش تصویر در طی سالیان اخیر، ضرورت فراگیری جامع چنین مبحثی را برای دانشجویان رشته های برق و رایانه و حتی سایر رشته های مهندسی زیرا مکانیک و مواد، به گونه جدی مطرح کرده می باشد. پردازش تصویر رقمی دانش جدیدی می باشد که سابقه آن به پس از اختراع رایانه های رقمی باز می گردد. با این حال این علم نوپا در چند دهه اخیر از هر دو جنبه نظری و عملی پیشرفت های چشم گیری داشته می باشد. سرعت این پیشرفت به اندازه ای بوده می باشد که هم اکنون و پس از این مدت نسبتا کوتاه، به راحتی می توان ردپای پردازش تصویر رقمی را در بسیاری از علوم و صنایع نظاره نمود. در تصریح به بعضی از کاربردهای آن می توان به کاربردهای عکاسی مانند ارتقا و بازسازی تصاویر قدیمی و… کاربردهای پزشکی مانند تولید تصاویر MRI و CT-Scan و کاربردهای امنیتی مانند تشخیص اثر انگشت و تشخیص چهره، کاربردهای نظامی مانند رهگیری اهداف متحرک، کاربردهای سنجش از راه دور مانند ارتقا و تحلیل تصاویر هوایی و ماهواره ای که در کاربردهای نقشه برداری، کشاورزی، هواشناسی و موردها دیگر مفید هستند، کاربردهای صنعتی مانند تفکیک محصولات مختلف براساس شکل یا اندازه و عیان سازی شکستگی های موجود در محصولات، کاربردهای فشرده سازی تصویر مانند ذخیره سازی و ارسال تصاویر با کیفیت بالا تصریح نمود. وسعت کاربردهای آن و ارتباط آن با دیگر موضوعات اساسی علمی به گونه ای می باشد که در سال های اخیر مقالات متعددی در مورد پردازش تصویر، ارتقای تصویر و لبه و… با بهره گیری از شبکه های عصبی، شکل شناسی، روش فازی و… به چشم می خورد.
تعداد صفحات: 106
قیمت: 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   سمینار کارشناسی ارشد رشته برق - قدرت: سیستم مدیریت هوشمند انرژی ساختمان

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

 

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید