در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

طراحی کنترل کننده پیش بین برای سیستم های چندمتغیره صنعتی با بهره گیری از تکنیک های هوشمند تطبیقی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پایان نامه کنترل پیش بین تطبیقی سیستم های چندمتغیره به صورت روی خط با بهره گیری از تکنیک های شناسائی هوشمند تطبیقی مطالعه خواهد گردید و نتایج حاصله بر روی مدل عمومی یک برج تقطیر در آرایش دینامیکی LV مورد پیاده سازی و اجرا قرار خواهد گرفت.
برای دستیابی به کنترل مطلوب تطبیقی و برخط سیستم ها بهره گیری از روش شناسایی مناسب الزامی می باشد. عدم وجود مدل دقیق ریاضی برای فرایندهای صنعتی و وجود ترم های غیرخطی در اکثر سیستم های فیزیکی، فازشناسائی را در پروتکل های کنترلی مهم فراوان ساخته می باشد. پس در این پایان نامه شناسائی فازی سیستمهای غیرخطی چندمتغیره براساس مدل فازی Takagi-sugeno در فاز شناسائی سیستم مطالعه شده و به کارگرفته می گردد. در این پایان نامه سیستم غیرخطی چندمتغیره آغاز با بهره گیری از الگوریتم eTS مدلسازی می گردد و سپس تداخل سیستم چندمتغیره حول یک نقطه کاری خاص، براساس روش آرایه بهره نسبی استخراج می گردد. علاوه بر روش آرایه بهره نسبی یک روش جدید واکاوی تداخل با در نظر داشتن داده های هردو حالت ماندگار و گذرا معرفی گشته و برای سیستم های گسسته نیز گسترش داده شده می باشد. در این روش که آرایه بهره نرمالیزه شده نسبی نام دارد، از انتگرال خطا به عنوان معیاری که ویژگی های دینامیکی تابع تبدیل را دربر می گیرد، بهره گیری می کنیم. زیرا که ممکن می باشد ورودی پروسه، همه ی بازه های فرکانسی را دربر بگیرد. از این رو ارزیابی از کل دینامیک سیستم نیاز می باشد تا بعضی فرکانس های خاص. علاوه براین زیرا برای دستیابی به خطای حالت ماندگار صفر در پروسه های کنترل بازگشتی یک ترم انتگرالی درتابع تبدیل سیستم گنجانده می گردد. پس این معیاربه خوبی دینامیک خروجی سیستم را پوشش می دهد.
در ادامه چندین روش مختلف دکوپله سازی سیستم های چندمتغیره مورد مطالعه قرار گرفته می باشد و یک روش دکوپله سازی مناسب و کاربردی در صنعت معرفی می گردد. این طریقه برای کاهش تداخل حلقه ها و جفت گیری مناسب ورودی – خروجی برای اعمال فاز کنترل بهره گیری می گردد.
به دلیل مزایای زیاد کنترل کننده پیش بین نسبت به سایر روش های کنترل کلاسیک و همینطور بدیع بودن اعمال این کنترل کننده بصورت تطبیقی و برخط به همراه این روش شناسایی هوشمند غیرخطی، در صنعت و مخصوصا برای سیستم های چندمتغیره، کنترل پیش بین تطبیقی بصورت برخط در مرحله کنترل بهره گیری گردیده می باشد.
نهایتا روش ارائه شده برروی مدل عمومی یک برج تقطیردر آرایش دینامیکی LV به کار گرفته شده می باشد.
مقدمه:
برای دستیابی به کنترل مطلوب تطبیقی و برخط سیستم ها بهره گیری از روش شناسایی مناسب الزامی می باشد. عدم وجود مدل دقیق ریاضی برای فرایندهای صنعتی و وجود ترم های غیرخطی در اکثر سیستم های فیزیکی، فاز شناسائی را در پروتکل های کنترلی مهم فراوان ساخته می باشد. پس در این پایان نامه شناسائی فازی سیستمهای غیرخطی چندمتغیره براساس مدل فازی Takagi-sugeno در فاز شناسائی سیستم مطالعه شده و به کارگرفته می گردد.
در حالت برخط تمام داده ها را در ابتدای پروسه آموزش در اختیار نداریم، پس آموزش مدل فازی TS بایستی با اولین نمونه داده شروع گردد. در این شرایط ساختار مدل در آغاز در دست نیست و به صورت تدریجی در خلال پروسه شناسایی تکامل می یابد. آموزش پیوسته و برخط مدل TS، برپایه روش دسته بندی بازگشتی غیر تکرارشونده بنا شده می باشد، که قسمت مقدم را تخمین می زند و الگوریتم حداقل مربعات بازگشتی پارامترهای زیر مدل های خطی تالی را محاسبه می کند. در این روش، ساختار مدل در آغاز شناخته شده نیست و در طی پروسه شناسایی تکامل می یابد. (قابل ذکر می باشد که این تکامل بسیار آهسته تر از تکامل پارامترهای مدل انجام می شود. در مدل eTS پتانسیل داده جدید برای به هنگام کردن پایگاه قوانین، بهره گیری می گردد. در این الگوریتم داده های پرت هیچگونه شانسی برای اینکه به عنوان مرکز قانون انتخاب شوند، ندارند. دلیل این مسئله روش خاص تعریف مراکز قانون می باشد. این مسئله بسیار مهم می باشد که آموزش بدون هیچ گونه دانش اولیه از سیستم و فقط با بهره گیری از اولین داده آغازمی گردد. این ویژگی جالب توجه کاربرد این شیوه را در بسیاری از سیستم های تطبیقی سودمند می سازد.
به دلیل مزایای زیاد کنترل کننده پیش بین نسبت به سایر روش های کنترل کلاسیک و همینطور بدیع بودن اعمال این کنترل کننده بصورت تطبیقی و برخط به همراه این روش شناسایی هوشمند غیرخطی، در صنعت و مخصوصا برای سیستم های چند متغیره، کنترل پیش بین تطبیقی بصورت برخط در مرحله کنترل بهره گیری گردیده می باشد.
تعداد صفحه : 99
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته برق : روش های طراحی شبکه روی تراشه و کاربرد آنها

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید