دانلود متن کامل پایان نامه مقایسه کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی در زنان شاغل و خانه دار

دانشگاه آزاد اسلامی 

واحد کرمانشاه

پایان نامه کارشناسی ارشد رشته (M.Sc)

موضوع :

مقایسه کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی در زنان شاغل و خانه دار

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

مقدمه

خانواده چیزی بیشتر از مجموعه افرادی می باشد که در یک فضای فیزیکی و روان شناختی با هم مشارکت دارند . امروزه خانواده در اشکال گوناگون دیده می­گردد که هر کدام یک سیستم اجتماعی – فرهنگی[1] تلقی می­­شوند. در داخل چنین سیستمی، افراد به ­وسیله­ حلقه­های عاطفی قدرتمند، با دوام و متقابل به یکدیگر گره خورده­اند ورود به این سیستم سازماندهی شده از طریق تولد یا ازدواج صورت می ­گیرد .

همان­گونه که کی[2] (1985) عنوان کرده خانواده­ها اعضای جدید را به ­وجود می­آورند و گرچه نهایتا آن­ها را از دست می­دهند ، با این حال روابط خانوادگی باقی می­ماند . بنا به گفته­ کارتر و مک گولدریک [3] (1988) هیچ سیستم دیگری مانند خانواده نیست. خانواده سیستم ارتباطی منحصر به فردی دارد که از روابط دوستی و کاری مجزا می باشد. در جوامع مختلف روابط زوجی ارزش زیادی دارند به ­طوری ­که بیشتر از 80% از افراد طلاق گرفته دوباره ازدواج می ­کنند (به نقل از نظری ونوابی نژاد،1384،ص36).

اهمیت حفظ بنیان خانواده در جامعه­ صنعتی امروز، ‌مطالعه عوامل مؤثر بر رضایت از ازدواج را بیش از پیش برجسته ساخته می باشد. دنیای ماشینی امروز با درگیر ساختن بشر­­ها در پیچید گی­های زندگی صنعتی و با گسترش عوامل استرس­زای موجود در جوامع و با گسسته شدن شبکه­ حمایتی سنتی، افزایش آمار طلاق و وجود زوج­های مطلقه و فرزندان بی سرپرست، اقتصاددانان، جامعه­شناسان، فلاسفه و تقریباً‌تمامی بزرگان علوم مرتبط با خانواده را بر آن داشت تا از زاویه دید خود سرچشمه­ی معضلات روابط زناشویی را بیابند . در این بین روان شناسان با مطالعه عوامل مؤثر بر رضایت از زندگی زناشویی کوشیده­اند تا سهم خود را به جامعه­ی بشری ادا کنند ( فقیر­پور، 1384، ص 142).

 اظهار مساله

مطالعه روابط زوجین به روشن شدن چهاچوب های ساختاری که روابط زوجین در آن شکل می گیرد کمک می کند. در بیشتر جوامع مطالعه کیفیت روابط زناشویی تأثیر اساسی در ارزیابی کیفیت کلی ارتباطات خانوادگی دارد. کیفیت روابط زناشویی مفهومی چندبعدی می باشد که شامل ابعاد گوناگون ارتباط زوجین مانند سازگاری، رضایت، شادمانی، انسجام و تعهد می گردد (عیسی نژاد، احمدی و اعتمادی، 1388). طبق تحقیقات انجام شده کیفیت ارتباط زوجین با افسردگی، سلامت جسمانی و روانی و پیامدهای مثبت و منفی بسیاری همراه می باشد (پاتو، حقیقت و حسن آبادی، 1391).

از سوی دیگر خانواده را موسسه یا نهاد اجتماعی معرفی کرده اند که ناشی از پیوند زناشویی زن و مرد می باشد. مانند مظاهر زندگی اجتماعی بشر، وجود تعادل های سالم و سازنده میان انسانها و مستقر بودن عشق به همنوع و ابراز صمیمیت و همدلی به یکدیگر می باشد. خانواده محل ارضای نیازهای مختلف جسمانی، عقلانی و عاطفی می باشد و داشتن آگاهی از نیازهای زیستی، روانی و شناخت چگونگی ارضاء آن ها و مجهز شدن به تکنیک های شناخت تمایلات زیستی و روانی ضرورتی انکار ناپذیر می باشد. رضایت یک فرد از زندگی زناشویی به منزله ی رضایت وی از خانواده به شمار می رود و رضایت از خانواده به مفهوم رضایت از زندگی بوده و در نتیجه موجب تسهیل در امر رشد و تعالی و پیشرفت مادی و معنوی جامعه خواهد گردید (عدالتی و ردزوان ، 2010).

رضایت زناشویی  عبارت می باشد از احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر موقعی که همه ی جنبه های ازدواجشان را در نظر می گیرند. اسپرچر، ونزل و هاروی  (2008) معتقد می باشد رضایت زناشویی، ارزیابی هیجانی- شناختی و ذهنی می باشد که یک فرد از ارتباط ی زناشویی اش دارد. کاپلان و مادوکس  (2002) اظهار می کنند که رضایت زناشویی یک تجربه ی شخصی در ازدواج می باشد که تنها توسط خود فرد در پاسخ به اندازه لذت ارتباط زناشویی قابل ارزیابی می باشد آن ها عقیده دارند که رضایت زناشویی به انتظارات افراد بستگی دارد.

همچنین ، رضایتمندی زناشویی یکی از مهم ترین شاخص های رضایت از زندگی می باشد که بر اندازه سلامت روانی، اندازه رضایت از زندگی و حتی بر اندازه درآمد، موفقیت تحصیلی و رضایت از شغل زوجین تأثیر می گذارد. از سویی ناسازگاری در روابط زوجین موجب اختلال در روابط اجتماعی، گرایش به انحراف های اجتماعی و افول ارزشهای فرهنگی بین زن و شوهرها می گردد (احمدی، آزاد مرزآبادی و ملازمانی ، 2005). مطالعات نشان داده می باشد 18درصد زنان از وجود ناسازگاری و عدم تفاهم در خانواده رنج می برند (بخشی و همکاران، 1386).

به علاوه، شادمانی‌ احساسی‌ می باشد‌ که‌ همه‌ خواهان‌ آن هستند اما تعداد کمی‌ ازما به‌ آن‌ دست‌ می‌یابیم‌،نشانه‌ مشخصه‌ چنین‌ احساسی‌ قدردانی‌،احساس‌ درونی‌، احساس‌ رضایت‌ و علاقه‌ به‌خود ودیگران‌ می باشد‌. (کارلسون‌ ، ترجمه‌ شریفی‌ 1380).

مک‌ گیل‌ (به نقل‌ از آیزنک‌ 1990) معتقد می باشد‌ شادی‌ حالتی‌ پایدار می باشد‌ که‌ فرد میان‌ امیال‌ارضا شده‌ و کل‌ امیال‌ خودمطلوب‌ترین‌ نسبت‌ را می‌یابد، به‌ شرط‌ آنکه‌ امیال‌ ارضا شده‌ به‌گونه غیرمنتظره‌ اتفاق‌ افتاده‌ باشد، یعنی‌ ما از مصاحبت‌ با خودی‌ که‌ انتظار دیدن‌ وی‌ رانداشته‌ایم‌ شاد می‌شویم‌. ون‌ هون‌ 1984 معتقد می باشد‌ واژه‌ شادمانی‌ به‌ پدیده‌ای‌ تجربی‌ تصریح‌ می کند، به‌ زعم‌ وی‌شادمانی‌ کلی‌ به‌ صورت‌ زیر تعریف‌ می گردد: میزانی‌ که‌ یک‌ فرد در مورد کیفیت‌ کلی‌مطلوبیت‌ زندگیش‌ قضاوت‌ می کند.

با در نظر داشتن آن چیز که گفته گردید در پژوهش حاضر در پی آنیم تا کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی زنان متاهل شاغل و خانه دار را با هم مقایسه نماییم.

ضرورت و اهمیت پژوهش

در شرع مقدس اسلام، خانواده محیطی مقدس و به تعبیر قرآنی محل آرامش واقعی می باشد و در آیات الهی آمده می باشد (( خداوند از جنس خودتان برایتان همسرانی آفرید تا با هم انس گیرید و میان شما مؤدت و مهربانی مستقر ساخت)) (سوره­ی روم، آیه 21). ازدواج و انتخاب همسر، پایه­ی اصلی خانواده­ها را تشکیل می­دهد. اگر خانواده استوار نباشد، جامعه در وضعیت متزلزلی قرار می­گیرد. پس آشنایی با عواملی که باعث پایداری ازدواج و خانواده می­گردد، برای همه­ی اقشاری که به استواری و بقای جامعه می­اندیشند، اقدامی ضروری و حیاتی می باشد (خجسته مهر، 1384). همچنین سعادت و سلامت خانواده به وجود ارتباطات سالم میان زوج­ها بستگی دارد و چنانچه پایه­ی خانواده استحکام لازم را نداشته باشد، پیامد آن انواع معضلات جسمانی و روانی می باشد (ستیر،[4] 1987، ترجمه بیرشک، 1384).

به علاوه، به دلیل این که رضایت از ارتباط زناشویی، مورد توجه محققان در زمینه ازدواج می باشد و از آن به عنوان “مسیر مشترک پایانی[5]“یا “هدف نهایی زندگی مشترک” تعریف شده می باشد، در پژوهش بر روی روابط نزدیک، تعداد زیادی از پژوهش­ها در زمینه آسیب شناسی روانی و کارکرد زناشویی، بر رضایت زناشویی متمرکز شده می باشد (ویزمن، اوبلیکر و وینستاک[6]، 2004). با در نظر داشتن این که همه­ی زوج­ها بالتبع هستند که از زندگی زناشویی خود لذت ببرند و احساس رضایت کنند (رضازاده، 1381). پژوهش­های متعددی اظهار کرده­اند که همسرانی که اختلاف داشته و رضایت پایینی دارند، افسرده­تر هستند، رفتاری خصمانه­تر و خلقی مضطرب­تر دارند (سایرز، کوهن، فرسکو، بلاک و سارور ، 2001، به نقل از حسینی، 1391). در ایران احتمال ابتلای زنان به افسردگی دو برابر مردان(9/2درصد در مقابل7/1درصد) به دست آمده می باشد (کاویانی، احمدی ابهری، نظری و هرمزی، 1381).

هدف پژوهش

 مقایسه کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی در زنان متاهل شغال و خانه دار شهر هرسین.

فرضیه های پژهش

فرضیه کلی

بین کیفیت ارتباط، رضایت زناشویی و شادمانی زنان متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت هست.

فرضیه های فرعی

بین کیفیت ارتباط و مولفه های آن در زنان متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت هست.

بین رضایت زناشویی و مولفه های زنان در متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت هست.

بین شادمانی زنان متاهل شاغل و خانه دار شهر هرسین تفاوت هست.

تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها

تعریف مفهومی کیفیت ارتباط زوجین: رضایت زناشویی احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر، زمانی که همه­ی جنبه­های ازدواج­شان را در نظر می­گیرند، می­باشد (هاکینز[7]، 1986، به نقل از نظری، 1388).

تعریف عملیاتی کیفیت ارتباط زوجین: در این پژوهش اندازه کیفیت ارتباط زوجین نمره­ای می باشد که شرکت کنندگان از پاسخ به پرسشنامه­ی کیفیت ارتباط زوجین خوشکام (1385) به دست می­آورند.

تعریف مفهومی رضایت زناشویی: رضایت زناشویی احساسات عینی از خشنودی، رضایت و لذت تجربه شده توسط زن یا شوهر، زمانی که همه­ی جنبه­های ازدواج­شان را در نظر می­گیرند، می­باشد (هاکینز[8]، 1986، به نقل از نظری، 1388).

تعریف عملیاتی رضایت زناشویی: در این پژوهش اندازه رضایت زناشویی نمره­ای می باشد که شرکت کنندگان از پاسخ به پرسشنامه­ی رضایت زناشویی انریچ به دست می­آورند.

تعریف مفهومی شادمانی: ون‌ هون‌ 1984 معتقد می باشد‌ واژه‌ شادمانی‌ به‌ پدیده‌ای‌ تجربی‌ تصریح‌ می کند، به‌ زعم‌ وی‌شادمانی‌ کلی‌ به‌ صورت‌ زیر تعریف‌ می گردد: میزانی‌ که‌ یک‌ فرد در مورد کیفیت‌ کلی‌مطلوبیت‌ زندگیش‌ قضاوت‌ می کند.

تعریف عملیاتی شادکامی: در این پژوهش اندازه شادکامی نمره­ای می باشد که شرکت کنندگان از پاسخ به پرسشنامه­ی شادکامی آکسفورد به دست می­آورند.

تعداد صفحه :59

قیمت : 14700تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد: بررسی رابطه سبک های ابراز هیجان و سبک اسناد کنترل در خشونت ­های خانگی علیه زنان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***