در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

بازآرایی شبکه های توزیع جهت کاهش تلفات

استاد راهنما:

دکتر محمودرضا حقی فام

نگارش:

مجید خودسیانی

 
چکیده:
شبکه توزیع بخشی از ساختار کلی سیستم های قدرت به شمار می رود و به عنوان مرحله نهایی از زنجیره تولید و انتقال انرژی الکتریکی به محل مصرف شناخته می گردد. این بخش به جهت ویژگی های خاص خود، عمده تلفات شبکه قدرت را در خود متمرکز کرده و به این جهت عمده کوشش های انجام شده جهت کاهش تلفات، در دسته مطالعات شبکه توزیع بوده می باشد. بازآرایی شبکه توزیع یکی از اساسی ترین و باصرفه ترین راه حل های موجود جهت کاهش تلفات شبکه توزیع می باشد که امروزه در شبکه های تحت اتوماسیون به گونه قابل توجهی اعمال می گردد. بازآرایی از آغاز تحت عنوان یک مسأله بهینه سازی پیچیده، در بین محققان مطرح گردید و روش های زیادی برای حل آن ارایه گردید که هریک، چه از لحاظ سرعت و چه از لحاظ دقت در رسیدن به جواب بهینه با یکدیگر متفاوت بودند. همچنین امکان اجرای عملی بعضی از این روش ها نیز در شبکه های توزیع واقعی، به جهت ابعاد وسیع آنها وجود نداشت. در این سمینار کوشش شده می باشد تا تمام مراجع مربوط به این بخش از مطالعات شبکه توزیع به دقت مورد مطالعه قرار گیرند.
مقدمه:
انرژی الکتریکی به جهت مزایای ویژه ای زیرا پاکیزگی، قابلیت تبدیل به سایر انرژی ها، قابلیت انتقال و کنترل آسان و نهایتا، راندمان بالای تجهیزات مربوطه، سال هاست که به گونه گسترده، در سطوح ولتاژ متنوعی مورد بهره گیری بشر قرار می گیرد. از زمانی که این انرژی، توسط بشر به خدمت گرفته گردید، همواره تلفات انرژی الکتریکی به عنوان اصلی ترین عامل بازدارنده گسترش محدوده تحت پوشش شبکه های قدرت، مطرح بوده می باشد. در این بین، بخش توزیع می باشد که عمده تلفات شبکه قدرت را در خود متمرکز کرده و به این جهت عمده کوشش های انجام شده جهت کاهش تلفات در این بخش بوده می باشد. بازآرایی، یکی از اساسی ترین و باصرفه ترین راه حل های موجود جهت کاهش تلفات شبکه توزیع می باشد. بازآرایی از آغاز تحت عنوان یک مسأله بهینه سازی پیچیده، در بین محققان مطرح گردید و روش های زیادی برای حل آن ارایه گردید که هریک، چه از لحاظ سرعت و چه از لحاظ دقت در رسیدن به جواب بهینه با یکدیگر متفاوت بودند. همچنین امکان اجرای عملی بعضی از این روش ها نیز در شبکه های توزیع واقعی، به جهت وسعت زیاد آنها وجود نداشت. به تدریج به واسطه پیشرفت سریع علوم رایانه در عرصه محاسبات مهندسی، نسل جدیدی از روش های بهینه سازی، تحت عنوان روش های متاهیورستیک، وارد حیطه گذاشتند و بدین ترتیب امکان مدلسازی دقیق ساختار شبکه توزیع فراهم گشت. به عنوان نمونه، امکان مدلسازی تغییرات لحظه ای بار و یا مدلسازی بارهای غیرخطی و نیز مدلسازی تولیدات پراکنده در شبکه فراهم گردید که این امر موجب نیل به آرایش بهتری از شبکه در طول عملیات بازآرایی گردید. در این سمینار کوشش شده می باشد تا تمام موردها فوق، به دقت مورد مطالعه قرار گیرند. به این مقصود در فصل اول به اظهار کلیات مساله و اهمیت موضوع پژوهش پرداخته و سپس در فصل دوم به اظهار مقدماتی مساله بازآرایی، اهداف، قیود و روش های تحلیل آن تصریح خواهیم نمود. در فصل سوم به تشریح دسته وسیعی از روش های هیوریستیک در پژوهش بازآرایی اقدام خواهیم نمود و در فصل چهارم نیز تشریحی بر گستره وسیعی از روش های متاهیورسیتیک در شکل گیری بازآرایی ارایه خواهد گردید. در فصل پنجم مطالعه را بر شبکه های توزیع واقعی متمرکز خواهیم نمود و بر محدودیت ها و پارامترهای قابل رویت در این شبکه ها تصریح خواهیم نمود. حضور تولیدات پراکنده و بارهای هارمونیکی مانند این محدودیت ها و پارامترها می باشند. در این فصل طریقه برخورد با مساله بهینه سازی بازآرایی را در حضور این ادوات مطالعه خواهیم نمود. در نهایت در فصل ششم نتیجه گیری و پیشنهادات حاصل از این پژوهش ارایه می گردد.
فصل اول
کلیات و اظهار اهمیت موضوع پژوهش
مقدمه
مهندسی توزیع یکی از شاخه های مهندسی قدرت می باشد و کارشناسان این بخش به تجزیه تحلیل بخشی از سیستم قدرت به نام بخش توزیع می پردازد. این بخش از سیستم قدرت، انرژی الکتریکی را پس از تولید در نیروگاه ها در بخش تولید و انتقال از طریق خطوط انتقال، در سطح ولتاژ معینی دریافت و پس از تبدیل به سطوح ولتاژ مورد نیاز مصرف کنندگان، در اختیار آنها قرار می دهد. در این بخش ضمن مطالعه آماری تلفات شبکه های قدرت و سهم شبکه های توزیع از کل تلفات به روش های کاهش تلفات تصریح کرده و نهایتا بازآرایی شبکه توزیع را به عنوان ابزاری کارآمد جهت کاهش تلفات معرفی خواهیم نمود.
تعداد صفحات: 103
قیمت: 147000

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: طراحی و ساخت آنتن مایکرو استریپ مثلثی یکسو تغذیه

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید