عنوان پایان نامه:

وضعیت موجود کاربری اراضی شهری در محلات شهرداری منطقه سه تبریز به مقصود مطالعه مغایرتها درقبال پیشنهادات طرح تفصیلی جدید

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

فصل اول: کلیات پژوهش

1-1- مقدمه

حیات بشر بر روی کره زمین بخصوص از زمانی که بشر به تکنولوژی دست پیدا نمود منشاء تحولات عظیمی در سطح زمین گردید(Gant & etal, 2011, 270). امروزه، شهرنشینی و توسعه شهری یکی از پدیده­های ویژه می باشد. رشد سریع شهرها و پیشی گرفتن آن از توانائی­ها و منابع مدیران شهری، ارائه خدمات شهری مناسب را برای مدیران شهری به یک چالش عظیم تبدیل نموده می باشد. تحولاتی همچون تراکم جمعیّت، دشواری رفت و آمد در محیط­های شهری، آلودگی­های هوا و ناامنی­های اجتماعی، و… بعضی از مشکلاتی می باشد که ذهن کارشناسان و صاحب­نظران در حوزه­های مختلف را به خود مشغول نموده می باشد. یکی از تحولاتی که در حوزه مدیریت شهری می توان به آن تصریح نمود، تغییرات کاربری اراضی می باشد که بدون درنظر گرفتن پتانسیل و قابلیت اراضی، تأثیرات بسیار منفی و غیرقابل جبرانی مانند تغییر در پوشش گیاهی، افزایش زمین های بایر و شخم خورده، قطع درختان جنگلی، دگرگونی و تخریب اراضی، افزایش فرآیند بیابانی شدن، آلودگی آبها و منابع زیستی و… به همراه داشته می باشد(موسایی و همکاران، 1389، 77). بر همین اساس عوامل متعددی من جمله؛ نبود زیرساخت های لازم، هجوم جمعیت به شهرها ، اشکال طرح های شهری و فقدان مدیریت شهری کارآمد باعث نابسامانی کاربری اراضی شهری شده و فضایی ناامن را برای شهروندان به ارمغان آورده و توسعه پایدار شهری را به خطر انداخته می باشد(عظیمی، 1387، 39). پس هدف از این فصل ارائه یک دیدگاه کلی از موضوع  پژوهش به خواننده می­باشد. مطالب این فصل به صورت کلاسیک تدوین شده و شامل مورد هایی زیرا اظهار مسئله، اهمیت و ضرورت پژوهش، اهداف پژوهش، کاربرد نتایج پژوهش، سوالات پژوهش، قلمرو پژوهش، جنبه نوآوری پژوهش، محدودیت­های پژوهش، تعاریف واژه­های پژوهش و ساختارتحقیق می­باشد.

2-1- اظهار مسأله

مطالعه کاربری اراضی شهری؛ چگونگی بهره گیری، توزیع، حفاظت، ساماندهی مکانی– فضایی فعالیت­ها و عملکردهای شهری را بر اساس خواست و نیازهای جامعه شهری، مطالعه می­کند. امروز با در نظر داشتن رشد نابسامان کالبدی شهرها و بی تعادلی در کاربریهای موجود و از طرفی برای ارتقای کیفی شهر نشینی و تعادل بخشی و ساماندهی و بهینه گزینی کاربری ها، اراضی شهرها، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد(پیران، 1381، 25). اراضی شهری در بسیاری از کشورهای ییشرفته ارتباط تنگاتنگ با فضای باز و کارکرد های فرهنگی – هنری، گذاران اوقات فراغت و گردشگری دارند، که باتوجه به شرایط  مناسب کالبدی – فضایی شان تأثیر مهمی در تقویت حیات مدنی و خاطرات جمعی  شهروندان اعمال می­کنند(Catanese, 1988,24). اگر با اتکا به به بسیاری از موضوعات و مطالعات علوم شهری  بپذیریم  که اراضی شهر  مهم­ترین و موثرترین عامل در کمیت و کیفیت عملکردی هر شهر می باشد، این پرسش­ها مطرح می­گردد : کاربری­های شهری چگونه بایستی باشد؟ چه ویژگی­هایی دارد؟ معضلات و پتانسیل­های آن کدام می باشد؟ بین توسعه کل شهر و ویژگی های اراضی شهر چه ارتباطی هست؟ و برای آینده آن چه برنامه­ای بایستی تهیه گردد؟( Jieying & et al, 2006, 70).  امروزه اراضی شهری به ویژه در کشورهای جهان سوم باتوجه به تعدد تأثیر­ها و کارکردهایشان با معضلات مختلفی روبه رو هستند، از این رو به دلیل عوارض ناشی از رشد شهرنشینی  مانند تمرکز جمعیت، اشغال اراضی جدید، توسعه حمل و  نقل ماشینی و …ضرورت های  جدیدی در مورد چگونگی تقسیم اراضی  شهری به وجود آمده می باشد(حکمت نیا، 1389، 85). نخستین  اقدام­ در زمینه تفکیک  اراضی مربوط به  تدوین مقرراتی برای تقسیم  زمین می­باشد که بیشتر  جنبه  مهندسی و تدوین مقررات ثبت املاک را دارد و  به تدریج با  اهداف اقتصادی، اجتماعی  و اصول برنامه ریزی همراه ­گردید ( براتعلی خاکپور و همکارن، 1386، 45 ).

بهره گیری  صحیح و آماده سازی زمین، هدف اصلی برنامه ریزی  کاربری اراضی می باشد. لیکن برنامه ریزی کاربری زمین، آغاز به محیط فیزیکی و  سپس به مکان­یابی فعالیت­های صنعتی، مسکونی و … در ارتباط با یکدیگر می پردازد (بحرینی، 1377، 27). موضوع زمین و چگونگی بهره گیری از آن همواره موضوع و بستر اصلی برنامه ریزی شهری بوده و در حقیقت  سرنوشت  نهایی طرح توسعه شهری و نظارت بر چگونگی بهره گیری از زمین رقم می زند و همواره یکی از مسائل  اجتماعی –  اقتصادی کالبدی در شهرنشینی معاصر می­باشد( هاشم زاده همایونی، 1379، 713 ). طرح کاربری زمین، پیشنهادی برای کاربرد آتی از زمین و ساختار  شهری می باشد که تمامی اصول و فرضیه­ها و نتایج مطالعات قبل را در خود جای داده  و از ابزارهای مهم اجتماعی، اقتصادی  و کالبدی  برخوردار می باشد که نه تنها اثرات بسیاری بر سرمایه گذار و تصمیمات عمومی و خصوصی می­گذارد،  بلکه تأثیر مهمی در اندازه رشد شهری  و کیفیت مفید کالبدی شهر دارد(Peijun & et al, 2010, 926). بطور کلی، کاربری زمین شهری  انواع فعالیت­های شهری  مانند مسکونی، درمانی، آموزشی، اداری ، راه­ها ، معابر و نظایر آن­ها و تغییرات صورت گرفته شده از کاربری زمین را مشخص می­کند ( شیعه، 1380،  120). با در نظر داشتن موضوعات فوق به نظر  می­رسد، مطالعه طریقه کاربری به مقصود درک صحیح از تغییرات به وجود آمده در کاربری­های شهری که بیشتر به دلیل رشد و توسعه جمعیت شهری بوده می باشد از اهمیت خاصی برخوردار می باشد؛ از طرفی در سال­های اخیر طرح­های مختلفی به مقصود مشخص کردن کاربری­های شهری ارائه شده می باشد که از آن جمله می­توان به طرح تفصیلی تصریح نمود؛ اما این طرح­ها به دلایلی به گونه کامل به اجرا در نیامده­اند. بر همین اساس نیز محقق به دنبال تحلیلی بر تغییرات کاربری در اراضی شهرداری منطقه سه شهر تبریز در تفصیلی جدید در مقایسه با طرح تفصیلی قدیم می­باشد.

3-1- اهمیت و ضرورت موضوع

تغییرات جمعیتی سبب تغییر فعالیت های اقتصادی شده و نقطه آغاز تغییرات کاربری اراضی به شمار می رود(محرابی، 1389، 82). در واقع بهره برداری بی رویه، تغییرات نادرست کاربری اراضی و دست اندازی بشر به عرصه های منابع طبیعی، روز به روز بر برهم زدن تعادل های منطقه ای می افزاید. در دهه های اخیر شاهد تغییر کاربری اراضی در بسیاری از شهرها هستیم که تحت تأثیرعوامل مختلفی شکل گرفته می باشد به گونه مثال در اراضی رها شده، سطوحی از مراتع به مناطق مسکونی و ویلاسازی تبدیل شده اند(راهداری، 1385، 25). کاربری زمین همواره یکی از مهمترین عواملی بوده می باشد که بشر از طریق آن محیط‌زیست خود را تحت تأثیر قرار داده می باشد و از نظر تاریخی مهمترین تغییر کاربری اراضی که بشر انجام داده می باشد، از میان بردن جنگل‌ها و تبدیل آنها به اراضی کشاورزی و سکونتگاهها بوده می باشد(دلیر و همکاران، 1386، 67). رشد شهر منجر به تغییر کاربری زمین و پوشش زمین دربسیاری از مناطق سراسر جهان به ویژه در کشورهای در حال توسعه شده می باشد. همچنین رشد جمعیت بی سابقه همراه با فعالیت های توسعه بدون برنامه ریزی قبلی منجر به وارد کردن خسارت به اراضی کشاورزی و تفریحی و … شده می باشد. تغییرهای کاربری اراضی شهری  ناشی از نیروهای انسانی در نتیجه تصرف بشر از محیط زیست می باشد که شناخت این تغییرات را به یک ضرورت تغییر داده می باشد(Chang, 2007, 22).  امروزه کاربری زمین شهری، جزو مفاهیم پایه و اصلی دانش شهرسازی و در واقع شالوده شکل گیری آن می باشد و به اندازه ای اهمیت دارد که بعضی از برنامه ریزان شهری در کشورهای پیشرفته آن را مساوی با برنامه ریزی شهری می دانند(حسین راده و ملکی، 1386، 62). مطالعه کاربری اراضی شهری،  چگونگی چگونگی بهره گیری،  توزیع، حفاظت، سامان دهی مکانی – فضایی فعالیت ها و عملکردهای شهری را بر اساس خواست و نیازهای جامعه شهری را مورد مطالعه قرار می دهد(بایبوردی و همکاران، 1384، 20). همچنین با گسترش شهرنشینی و رشد برنامه ریزی شهری و منطقه ای، این مفهوم به صورتی وسیع تر در قالب طرح های: آمایش سرزمین، طرح ریزی کالبدی، جامع، ساختاری – راهبردی و تفصیلی، از جایگاه خاصی برخوردار می گردد. پس با  در نظر داشتن این نکته که نظارت ومدیریت بر کاربری اراضی شهری یکی از مهم ترین بخش از وظایف مدیریت شهری می باشد؛ مطالعه و نحلیل چگونگی طریقه تغییرات کاربری اراضی شهری در طرح تفصیلی جدید در مقایسه با طرح تفصیلی قدیم ضروری به نظر می‌رسد.

4-1- اهداف پژوهش

اهداف این پژوهش عبارتند از:

1-4-1) وضعیت موجود کاربری اراضی شهری در محلات شهرداری منطقه سه تبریزبه مقصود مطالعه مغایرتها درقبال پیشنهادات طرح تفصیلی جدید؛

1-4-2) مطالعه کاربریهای اراضی شهری  پیشنهادی طرح تفصیلی جدید؛

1-4-3) مطالعه تغییرات کاربری اراضی شهری طرح تفصیلی جدید وقدیم نسبت به یکدیگر در شهرداری منطقه سه تبریز.

5-1- کاربرد نتایج پژوهش

1-5-1) نتایج حاصل از این پژوهش می تواند به عنوان الگویی برای شهرداری­های استان آذربایجان­شرقی باشد تا با بهره گیری از نتایج پژوهش و شناخت و مطالعه تغییرا ت کاربری اراضی شهری خود، بتوانند گامی موثر در جهت مدیریت کاربری اراضی شهری بردارند.

1-5-2) دانشجویان دانشگاهها می توانند از این پژوهش به عنوان یکی از منابع پژوهشی بهره گیری نموده و تحقیقات دیگری را در جهت کاملتر کردن نتایج این پژوهش انجام دهند.

6-1- سوالات پژوهش

1-6-1) وضعیت موجود کاربری در محلات شهرداری  منطقه سه  شهر تبریز چگونه می باشد؟

1-6-2) وضعیت پیش­بینی شده کاربری در طرح­های  تفصیلی جدید چگونه بوده می باشد؟

1-6-3) طریقه تغییرات کاربری اراضی شهری در طرح تفصیلی جدید با مقایسه طرح تفصیلی قدیم در شهرداری منطقه سه تبریز چگونه بوده می باشد؟

7-1- قلمرو پژوهش

قلمرو پژوهش را از نظر زمانی و مکانی  و موضوعی می توان به تبیین زیر تفکیک نمود :

1-7-1 ) قلمرو زمانی :

این پژوهش در فاصله زمانی بین طرح تفصیلی قدیم ( از سال 59 تا 74) و طرح تفصیلی جدید(از سال 74 تا 90)  انجام گرفته می باشد.

1-7-2) قلمرو مکانی :

قلمرو مکانی این پژوهش شهرداری منطقه 3 کلان شهر تبریز می باشد.

1-7-3) قلمرو موضوعی :

چهار چوپ موضوعی این پژوهش به تبیین زیر می باشد :

الف) تشریح مفاهیم کاربری اراضی؛

ب ) تشریح عوامل موثر بر تغییرا ت کاربری اراضی شهرداری منطقه سه تبریز؛

ج ) مطالعه وتحلیلی بر طریقه تغییرات کاربری اراضی شهرداری منطقه سه تبریز.

8-1- محدودیت های پژوهش

با شروع انجام هر هدفی با محدودیت ها و معضلات متعددی روبرو می شویم. پس جهت تسهیل انجام کارها بایستی محدودیت ها را شناسایی و در جهت رفع آنها اقداماتی را صورت داد. محدودیت های پژوهش حاضر به تبیین زیر می باشد.

1-8-1) کمبود کتابهای تالیف شده و یا ترجمه شده در زمینه کاربری اراضی که تنها تعداد محدودی از مولفین و مترجمین در این زمینه آثاری را به فارسی ترجمه کرده بودند، که این محدودیت با مراجعه با سایت های اینترنتی و مطالعه کتب در دسترس، منابع موضوعات مشابه مرتفع گردید.

1-8-2) مبهم بودن موضوع پژوهش در جامعه مورد مطالعه که با مصاحبه حضوری، تبیین مفهوم واژه ها و موضوع پژوهش این مشکل نیز مرتفع گردید.

1-8-3) در دسترس نبودن افراد متخصص در حوزه مدیریت شهری که با صرف وقت بیشتر این محدودیت نیز مرتفع گردید.

9-1- ساختار پژوهش

این پژوهش شامل پنج  فصل به صورت ذیل می‌باشد:

فصل اول: کلیات پژوهش را در بر می گیرد که شامل مقدمه، اظهار مسئله، اهمیت موضوع پژوهش، اهداف پژوهش، کاربرد نتایج پژوهش، سوالات پژوهش، قلمرو پژوهش، جنبه های نوآوری، محدودیت های پژوهش، تعاریف واژه­ها و ساختار پژوهش می گردد.

فصل دوم: مبانی نظری پژوهش شامل دو گفتار می گردد که گفتار اول مربوط به مبانی نظری و گفتار دوم پیشینه پژوهش را شامل می گردد.

فصل سوم: شامل روش پژوهش، جامعه آماری، ابزار و روش جمع آوری اطلاعات، و روش تجزیه و تحلیل داده­ها می گردد.

فصل چهارم: شامل  تجزیه و تحلیل داده­های بدست آمده می باشد.

فصل پنجم: در این فصل نیز به نتیجه گیری و ارائه پیشنهادات و راهکارهای لازم پرداخته شده می باشد.

فصل دوم: مبانی نظری پژوهش

1-2- مقدمه

پس از انقلاب صنعتی، به دلیل عوارض ناشی از رشد شهرنشینی درغرب مانند تمرکز جمعیت، اشغال اراضی جدید، توسعه حمل ونقل ماشینی و… ضرورت های جدیدی در مورد چگونگی تقسیم اراضی شهری به وجود آمد. نخستین اقدام ها در زمینه تفکیک اراضی مربوط به تدوین مقرراتی برای تقسیم زمین بود که بیشتر جنبه مهندسی و تدوین مقررات ثبت املاک داشت، اما به تدریج با اهداف اقتصادی، اجتماعی و اصول برنامه ریزی همراه گردید. بهره گیری صحیح و آماده سازی زمین، هدف اصلی برنامه ریزی کاربری زمین می باشد. هرچند این برنامه ریزی اثرات اجتماعی واقتصادی ، پایه اطلاعاتی برنامه ریزی کاربری زمین می باشد، لیکن برنامه ریزی کاربری زمین، آغاز به محیط فیزیکی مربوط می گردد و به مکان یابی فعالیت های صنعتی، مسکونی، ارتباطی و… در ارتباط بایکدیگر می پردازد(دلاور، 1384 : 18). موضوع زمین و چگونگی بهره گیری از آن همواره موضوع و بستراصلی برنامه ریزی شهری بوده و در حقیقت سرنوشت نهایی طرح توسعه شهری را چگونگی مداخله و نظارت بر چگونگی بهره گیری از زمین رقم می زند و همواره یکی از مسایل اجتماعی  اقتصادی و کالبدی در شهرنشینی معاصر را این مقوله تشکیل داده می باشد ) هاشم زاده همایونی، 1379 : 713). در نظر داشتن زمین به عنوان یک منبع اصلی و تجدیدناپذیر درتوسعه پایدار شهری امری ضروری می باشد؛ زیرا که زمین شهری جزو منابع اصلی توسعه پایدار شهر تلقی می گردد و دسترسی عادلانه و استفاد ه بهینه از آن یکی از مؤلفه های توسعه پایدار می باشد. پس دیدگاه، زمین یک ثروت همگانی می باشد و بستری مناسب برای فعالیت های شهروندان و ابزاری برای شکل گیری خواست ها و آرزوهای انسانی می باشد )کریمی، 1380 : 31).

2-2- تاریخچه کاربری اراضی

مطالعه پیشینه ی نظری نشان می دهد که نخستین نظریه ی کاربری اراضی از جانب “فن تونن” در کتاب ایالت منفرد مطرح گردید. وی این نکته را مطرح نمود که بین کاربری اراضی و فاصله تا مرکز شهر، ارتباط ی مستقیم هست(Ernest,1973,1). در نظریه ی فن تونن، مکان یابی شهرها و الگوی کاربری زمین های شهری در ارتباط با کاهش هزینه های تولید کالا (فاصله ی محلّ تولید از بازار) مورد توجّه قرار گرفت (T-lai,1981,20). این گونه مطالعات کاربری اراضی، بیشتر بر پایه ی شناخت ارتباط بین شهر و عوامل تأثیرگذار بر تکوین و توسعه ی شهرها استوار بود ؛ اما در اوایل قرن بیستم برای تشریح بیشتر، این عوامل در چهارچوب نظریّه و مدل ارائه شدند. اوّلین کوشش ها در تبیین تئوریکی وسیستماتیکی کاربری اراضی به اقدامات افرادی مانند؛ برگس، هویت، مک کینز، هریس، المن و فایری مربوط می باشد (Chapin, 1965, 15-19).

در ایران، پیشینه ی مطالعات کاربری اراضی شهری به تهیّه ی طرح های توسعه ی شهری برمی گردد. با وجود گذشت چهار دهه از پیشینه­ای پرفراز و نشیب شهرسازی جدید در ایران، پیشنهادهای طرح های توسعه ی شهری (شامل: طرح های هادی، جامع، تفصیلی و آماده سازی زمین)، محدود به ارائه ی جدول سرانه ها و نقشه های کاربری اراضی می باشد که داده های آن یا بر اساس پیروی از الگوهای غربی بوده یا بر اساس نظریّه های تجربی کارشناسان مربوطه می باشد که تنها با دیدی کالبدی تدوین شده اند. اکنون در طریقه پرشتاب توسعه ی شهری کشور که کاستی ها و ایراد های نظری و عملی این طرح ها، ناشی از بی توجّهی یا کم توجّهی به ابعاد اقتصادی، اجتماعی، محیطی و حقوقی بهره گیری از زمین و فضا درشهرهاست، بر همه عیان شده می باشد. روشن می باشد، هرگونه برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، نیازمند تحلیل درست و ارزیابی دقیق کاربری هاست. این ارزیابی در کل، شامل سنجش و ارزیابی عملکرد برنامه ها و طرح ها با ضوابط، هدف ها و استانداردهای پیش بینی شده ای همچون ، شناخت و تحلیل آثار اقتصادی واجتماعی برنامه هاست (رضویان، 1381، 15). در کاربری اراضی شهری ، برای اطمینان خاطر از جایگیری درست کاربری ها و رعایت تناسب لازم، ارزیابی به دو صورت کمّی و کیفی انجام می گردد:

2-2-1)ارزیابی کمّی

 بر اساس مقایسه ی سرانه های موجود کاربری ها با استاندارهای مربوط یا از راه مطالعه نیازهای کنونی و آتی منطقه ی مورد مطالعه انجام می گردد.

2-2-2)ارزیابی کیفی

 با بهره گیری از ویژگی های کیفی تعیین شده و نسبت آنها به یکدیگر، بر اساس چهار ماتریس مطالعه می گردد: 1) ماتریس سازگاری؛ 2) ماتریس مطلوبیت؛ 3) ماتریس ظرفیت و 4) ماتریس وابستگی (پور محمّدی، 1382، 109).

یکی از اهداف اصلی برنامه ریزی کاربری اراضی شهری، همجواری مناسب کاربری ها و جداسازی کاربری های ناسازگار از یکدیگر می باشد که بر اساس ماتریس سازگاری انجام می گردد. تناسب کاربری زمین با موقعیّت استقرار و ویژگی های زمین، به معنای جایگیری مناسب کاربری ها در ارتباط با موقعیّت مکانی و سطح عملکرد آنهاست . کاربری هایی که در یک منطقه مستقر می شوند، نباید موجب مزاحمت یا بازدارنده ی فعّالیّت کاربری های دیگر باشند . بر این اساس کاربری ها از نظر سازگاری ممکن می باشد حالت های زیر را داشته باشند (بحرینی، 1377، 191-193).

تعداد صفحه : 203

قیمت : 14700تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت : بررسی تأثیر طرح رشد و ارتقاء در کارائی کارکنان شرکت آب و فاضلاب

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***