در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

نهان نگاری دیجیتال

WATERMARKING

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
 
چکیده:
به دلیل مزایای دیجیتال نسبت به آنالوگ دیتای مالتی مدیا اکثرا به صورت دیجیتال می باشد و این مزایا در چندین دسته قابل تقسیم بندی هستند. اولا ایجاد دیتای مالتی مدیای دیجیتال ساده تر و پیش روی خطاهای ایجاد شده مقاوم تر می باشد. ویرایش و اصلاح اطلاعات در این حالت نسبتا آسان تر انجام می پذیرد. ثانیا دیتای مالتی مدیای دیجیتال تقریبا بدون هیچ خطا و تداخلی در شبکه های کامپیوتری قابل دسترسی و انتقال می باشد. ثالثا پردازش نرم افزاری دیتا در این حالت (دیجیتال) به جای پردازش سخت افزاری موجب افزایش قابلیت شکل دهی مجدد اطلاعات سیستم ها می گردد.
از طرف دیگر توزیع دیجیتال دیتای مالتی مدیا دارای چندین عیب نیز می باشد. دیتای دیجیتال بدون هیچ گونه کاهش کیفیت و محتوا قابل کپی کردن می باشد. این ویژگی مشکل بزرگی در زمینه مالکیت معنوی (مالکیت فکری) و حقوق کپی رایت مالکین می باشد.
واترمارکینگ یک راه حل برای حل مشکل ذکر گردیده می باشد که به عنوان جاسازی کردن غیرقابل نظاره دیتای دیجیتال (اطلاعاتی کلی در مورد مبدأ، مقصد و سطح دسترسی به دیتا) در دیتای مالتی مدیای میزبان قابل توصیف می باشد.
در این گزارش مشهورترین روش های واترمارکینگ و تشخیص واترمارکینگ ها و ویژگی های آن ها را مطالعه خواهیم نمود.
مقدمه
پنهان کردن اطلاعات تاریخچه کهنی دارد. جوهرهای نامرئی، کدهای رمزی، پیغام های مخفی و به گونه کلی استگانوگرافی همواره مورد توجه بشر بوده می باشد. اما آن چیز که مورد بحث ماست مربوط به همین چند دهه اخیر یعنی عصر کامپیوتر و اینترنت می باشد. هر روز میلیون ها فایل در اینترنت بین افراد جابه جا می گردد و گستردگی و ارزان قیمت بودن این شبکه، این امکان را فراهم آورده می باشد که به صورت کانالی ارزان و سهل الوصول برای مبادله پیغام های سری مورد بهره گیری قرار می گیرد. پس استگانوگرافی جدید را به صورت نوعی رمزنگاری الکترونیک می توان تعریف نمود که آن اطلاعات در یک فایل که آن را کاور می نامند، به گونه ای مخفی گردد که تنها توسط گیرنده مجاز (فردی که الگوریتم و رمز به کار گرفته شده را می داند) قابل بازیابی باشد. (کاور می تواند یک فایل تصویری، صدا، متن و یا ویدئو و… باشد.) به فایل نهایی اصطلاحاً استگانوگرام می گویند.
البته با این تعریف ممکن می باشد که استگانوگرافی با رمزنگاری اشتباه گرفته گردد، در صورتی که این دو تفاوت هایی اساسی دارند. در رمزنگاری اطلاعات ارسالی را با یک الگوریتم خاص و یک کلید رمز به گونه ای تغییر می دهند که توسط گیرنده غیرمجاز قابل فهم نباشد، اما این به معنای مخفی بودن اطلاعات ارسالی نیست، بلکه هر فردی می تواند اصطلاحا کانال را استراق سمع کند و احیانا پیغام را رمزگشایی کند. اما در استگانوگرافی اطلاعات به گونه ای در کاور مخفی شده می باشد که قابل تشخیص نباشد و دشمن برای به دست آوردن پیغام آغاز بایستی محیط انتقال و کاور را شناسایی کند و سپس در صورت امکان پیام را بیرون بکشد. پس استگانوگرافی به نوعی امنیت بیشتری نسبت به رمزنگاری دارد. البته همانطور که گفته گردید معمولا از ترکیب هر دو باهم بهره گیری می گردد، یعنی پیغام آغاز رمز و سپس مخفی می گردد. بدین ترتیب یک لایه امنیتی دیگر به روش های متداول رمزنگاری اضافه می گردد.
به علاوه گسترش روزافزون تجارت داده ها مانند نرم افزارها، فیلم، موسیقی، مقالات و… و راحتی جعل کردن، کپی غیرقانونی و به گونه کلی هر نوع سوء بهره گیری از آنها، لزوم یافتن روش هایی برای حفاظت از حقوق دارندگان داده ها را عیان می سازد. به چنین روش هایی اصطلاحاً Watermarking می گویند. یک واترمارک دیجیتال معمولاً تصویری می باشد که به یک تصویر یا فایل دیگر اضافه می گردد بدون اینکه تأثیر مخربی روی آن بگذارد. تصویر اولیه را پیغام و تصویر ثانویه را کاور، حامل یا زمینه می گویند. با این تعریف می توان واترمارکینگ را به نوعی استگانوگرافی در تصویر نامید. البته بسته به کاربرد ممکن می باشد نویسنده بخواهد واترمارک قابل رویت یا نامرئی باشد. اما در صورتی که هدف تبادل مخفی اطلاعات باشد، از واترمارک های نامرئی بهره گیری می گردد. نوعی از واترمارک ها وجود دارند که از تفکیک رنگ به گونه ای بهره گیری می کنند که تنها اجازه دیده شدن آنها در یک باند رنگی خاص را می دهد بدین ترتیب ممکن می باشد واترمارک در تصویر نامرئی باشد، اما در صورت پرینت شدن که احتیاج به تفکیک رنگ دارد ظاهر می گردد. پس امکان بهره گیری تجاری از سند مورد نظر گرفته می گردد. بسته به کاربرد، واترمارک بایستی ویژگی های مختلفی داشته باشد. برای مثال اکثر واترمارک ها بایستی در برابر انواع پردازش ها مقاوم باشند، اما ممکن می باشد در کاربردی خاص بخواهیم واترمارک شکننده باشد تا به محص ایجاد کوچک ترین تحریفی از بین برود و نشان دهنده عدم اصل بودن اطلاعات باشد. الگوریتم های متعددی برای استگانوگرافی و واترمارکینگ هست که هریک مزایا، معایب و کاربردهای خاص خود را دارند.
تعداد صفحات: 71
قیمت: 147000

 
 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق قدرت:ارائه روش جدید کلیدزنی در مبدل اصلاح ضریب توان شپارد- تیلور

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید