در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

لیزر و تمام نگاری و کاربردهای لیزر

استاد راهنما:

دکتر حبیب مجیدی

نگارش:

مجید ضیائی شیشوان

 

چکیده
امروزه لیزر به خاطر کاربردهایش در اغلب علوم از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد. با پیشرفت تکنولوژی روز به روز بر کاربردهای این وسیله افزوده می گردد به طوری که کمتر بخشی از علوم را می توان پیدا نمود که لیزر در آن کاربردی نداشته باشد.
در این سمینار ضمن معرفی لیزر به مطالعه مفاهیم و تعاریف اولیه، اصول عملکرد لیزر، خصوصیات باریکه لیزر، مشخصات لیزرها، انواع لیزرها می پردازیم. نهایتاً به مقایسه لیزرها از لحاظ ایمنی باریکه و توان خروجی خواهیم پرداخت. در ادامه به مطالعه کاربردهای لیزر در زمینه های مختلف، اعم از کاربردهای پزشکی، کاربردهای نظامی، صنعتی، امنیتی، سیستم های نفت و گاز و غیره خواهیم پرداخت.
همچنین ضمن معرفی تکنیکی به نام تمام نگاری به مطالعه اصول فیزیکی، شرایط ضبط تمام نگاری، روش های بازیابی اطلاعات ذخیره شده با تمام نگاری می پردازیم. در ادامه به کاربردهای این تکنیک در عرصه های مختلف خواهیم پرداخت و نشان می دهیم که با بهره گیری از این تکنیک پیشرفت های شگرفی در زمینه های مختلف به خصوص در زمینه پزشکی، ذخیره سازی اطلاعات، سیستم های امنیتی و غیره صورت گرفته می باشد.
مقدمه
یکی از مهمترین اکتشافات قرن بیستم لیزر می باشد که اهمیت آن و کاربردهای آن بر کسی پوشیده نیست. از زمان اختراع لیزر کاربردهای روزافزونی به گونه پیوسته برای این وسیله پیدا شده می باشد به طوری که کمتر بخشی از علوم و تکنولوژی پیدا می گردد که در آن لیزر کاربردی نداشته باشد. امروزه لیزر در صنایع نظامی، سیستم های امنیتی، پزشکی، صنایع خودروسازی، صنایع مخابرات و غیره مورد بهره برداری قرار می گیرد.
امکان وجود و تولید لیزر در سال 1917 توسط آلبرت انیشتن پیش بینی گردید لیکن تا مدت ها مورد توجه قرار نگرفت تا اینکه در سال 1940 یک دانشمند روسی در رساله دکترای خود تولید تابش های اجباری تقویت شده را اثبات نمود. اولین لیزر در سال 1960 توسط یک دانشمند آمریکایی با نام مایمن شکل گیری داده گردید. یک سال بعد دانشمند ایرانی علی جوان لیزر گازی را در آزمایشگاه بل طراحی و ارائه نمود.
به تدریج با توسعه علوم انواع مختلفی از لیزرها عیان شدند که هرکدام از آن ها در زمینه خاصی کاربرد داشت، که از این دسته می توان لیزر حالت جامد، لیزر گازی، لیزر مایع را نام برد. با پیشرفتی که در سال های اخیر در زمینه فیزیک نیمه هادی صورت گرفت لیزرهای نیمه هادی نیز معرفی شدند که دارای اهمیت خاصی می باشند.
یکی دیگری از کاربردهای لیزر تمام نگاری می باشد. تمام نگاری تکنیکی می باشد که اجازه می دهد نور پراکنده شده از یک شی ضبط شده و مجددا تحت شرایط خاصی احیا گردد. در واقع تمام نگاری عکسبرداری سه بعدی از یک جسم و یا یک صحنه را ممکن می سازد. این تکنیک در سال 1948 توسط گابور ابداع گردید که در آن وقت به مقصود بهتر کردن توان تفکیک میکروسکوپ الکترونی پیشنهاد گردید. اما قابلیت واقعی این تکنیک پس از اختراع لیزر مشخص گردید. تمام نگاری کاربردهای وسیعی دارد که از آن جمله بهره گیری در حافظه های نوری، بازیابی دیتا، فرآیند پردازش نوری و غیره می باشد. به گونه کلی امروزه لیزرها در مقاصد بسیار متنوعی بهره گیری می شوند. برای مثال از هدف گیری موشک ها تا نظارت بر آلودگی و حتی حساب کردن اجناس در فروشگاه ها از جوشکاری تا نورپردازی های نمایشی، پوشش های اپتیکی، برش فلزات و سرویس های مخابراتی مانند فیبر نوری سود برد در حال حاصی جراحی لیزر راه تازه ای را برای درمان بیماری های قلبی – مغزی – پوستی زنان و زایمان گوش و حلق و بینی و غیره گشوده می باشد.
پس به دلیل اهمیت فوق العاده لیزر و تمام نگاری در نظر داریم که کاربردهای آنها را به گونه دقیق مورد توجه قرار دهیم.
تعداد صفحات: 81
قیمت : 14700 تومان

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق کنترل: طراحی سیبل هوشمند برای تعیین دقت تیر

 
***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید