در ادامه مطلب می توانید صفحات ابتدایی این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – کنترل

عنوان:

کنترل و تعیین موقعیت ماهواره

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 

چکیده:
در این مطالعه ما به معرفی سیستم های ماهواره ای و کنترل آن ها پرداخته ایم سیستم ماهواره دارای اجزای مختلفی می باشد که مهمترین قسمت آن قسمت کنترلر و سنسورها می باشد. مدارهای ماهواره به صورت بیضوی و گاه به صورت دایره می باشد این مدارات توسط معادلات کپلر توصیف می شوند.
در فصل دو ما نمونه ای از ماهواره های ارسالی و هدف از ارسال آنها را اظهار می کنیم در ادامه این فصل به مطالعه خصوصیات مداری و معادلات حاکم بر مدارات بیضوی می پردازیم.
در فصل سوم ما سیستم های سنسورینگ و کنترل و خطاهای که سبب اشکال در اندازه گیری و کنترل می شوند را مطالعه می کنیم. مانند خطاهای که در این فصل اظهار می شوند می توان به تغییرات روزانه سیستم تغییرات دمای سیستم و خطاهای مکانیکی و الکتریکی تصریح نمود.
در فصل چهارم به مطالعه معادلات توصیف کننده حالت و موقعیت ماهواره می پردازیم این معادلات توسط دانشمندانی زیرا اویلر و… اظهار شده اند. مطالعه این معادلات در فضای سه بعدی انجام می شود. این معادلات، معادلات پایه برای کنترل و تعیین حالت ماهواره در مدار می باشند و تمام معادلاتی که در مقالات و کتب دیگر اظهار می شوند برگرفته از این معادلات می باشند.
در نهایت در فصل آخر یک نمونه مقاله که به مطالعه نوسانات ماهواره و رفع آن توسط نور خورشید پرداخته را مورد مطالعه قرار می دهیم.
مقدمه:
برای مدت ها سفر به فضا برای بشر دست نیافتنی بوده می باشد، اما پس از گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی، بشر کوشش در ساخت فضاپیما، برای رسیدن به این هدف دیرین خود گردید. اشخاصی همچون کپلر، گالیله کوپرنیک، خواجه نصیرالدین طوسی، خیام،… نظریاتی را در مورد فضا و چرخش اجرام سماوی اظهار کرده اند که هریک در پیشبرد این هدف و رسیدن به آرزوی دیرین بشر گامی سودمند بوده می باشد.
اما برای رسیدن به سیستم ماهواره، اولین کوشش ها توسط سه دانشمند روسی، آلمانی و آمریکایی آغاز گردید. اما پس از مدتی آمریکا سازمان فضایی ناسا، ابتکار اقدام را در دست گرفته و در این عرصه پیشتاز شده اند.
در سال 1957 اولین فضاپیما به فضا فرستاده شده می باشد. از آن روز به بعد کوشش های زیادی برای پیشرفت تکنولوژی ساخت فضاپیما صورت گرفت که امروزه وسایلی مانند شاتل به راحتی بشر را به فضا برده و سپس به زمین برمی گرداند.
اما در این زمینه کشور ایران چندان سهمی نداشته می باشد. به امید روزی که کشورمان غیر از کشورهای دارای صنعت فضایی باشد.
بخش 1
تاریخچه ماهواره و معادلات ساده مداری
1-1- پیش گفتار
اولین کوشش علمی برای رسیدن به سیستم ماهواره و فضاپیما توسط کنستانتین روسی و هرمن آلمانی و روبرت گودارد آمریکایی آغاز گردید. اولین کوشش آمریکایی ها با خارج کردن دانشمندان آلمانی بعد از جنگ شروع گردید بعد از مدتی اولین موشک های بالستیک قاره پیما ساخته گردید. انجام آزمایشات موشکی فراوان سبب گردید تا بسیاری از خصوصیات لازم برای پرواز به گونه تجربی به دست آید مشکلاتی از قبیل، مشخصه های اتمسفر و یونسفر و محیط های فضایی با ارتفاع پایین، که همه این ها سبب تغییر مسیر حرکت موشک می شوند.
با بهره گیری از تجربیات حاصله از پرتاب موشک های بالستیک و حل معضلات موجود بر سر راه موشک برای پرواز سرانجام اولین فضاپیما  در اکتبر 1975 در مدار قرار گرفت اولین سفینه با وزن kg-83  به فضا فرستاده گردید یک ما بعد از دومین سفینه با وزن kg-507 به همرا ه یک سگ به فضا فرستاده گردید تا تاثیرات موجود بر روی سگ آزمایش گردد.
برای شتاب دادن به کارهای آمریکایی ها در زمینه فضا، کنگره آمریکا سازمان فضایی و فضانوردی بین المللی (NASA) در جولای 1958 تأسیس نمود.
شکل (1) اولین فضاپیما را نشان می دهد که اولین بشر را در تاریخ می 1961 به فضا برد. بعد از پرتاب اولین سفینه به همراه بشر به فضا مطالعات زیادی در زمینه های دیگر صورت گرفت و سفینه های دیگری به فضا فرستاده گردید که به چند مورد آن در زیر تصریح می کنیم.
2-1- نمونه ماهواره های ارسالی
مرکوری
هدف اصلی از پرتاب مرکوری مطالعه تأثیر فضا بر روی بدن بشر بود از این رو در سال 1950 یک میمون و در سال 1960 یک شامپانزه و در سال 1961 شامپانزه دیگری در مدار قرار گرفتند.
تعداد صفحات: 118
قیمت: 147000

 
 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی و شبیه سازی اثر TCSC و UPFC بر مشخصه قطع رله های دیستانس

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید