دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

تشخیص چهره بشر

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
در حالی که روش های بیشماری برای شناسایی چهره در تصاویر رنگی و خاکستری ارائه شده می باشد. فقدان یک مرور به روز برای این روش ها احساس می گردد. نخستین مرور از روش های اولیه تشخیص چهره در سال 1991 توسط Chellapa Lyenger , Samad ارائه شده می باشد. در سال 2002 نیز ming-shuan yang مرور جامعی روی روش های تشخیص چهره موجود تا آن وقت انجام دادند.
معیارهای مختلفی زیرا دقت، سرعت، زمان یادگیری، تعداد نمونه های آموزش و نسبت میان نرخ تشخیص صحیح و تشخیص اشتباه می تواند روش های گوناگون در تشخیص چهره بهره گیری گردد. (ناحیه ای از تصویر که توسط الگوریتم به عنوان چهره گزارش شده می باشد اگر شامل قسمت اعظمی از چهره باشد به عنوان تشخیص صحیح در نظر گرفته می گردد).
به گونه کلی عملکرد روش های تشخیص چهره را می توان با دو نوع خطا تحلیل نمود:
1- منفی نادرست: جزئی از تصویر که چهره می باشد و توسط روش به عنوان ناحیه غیرچهره طبقه بندی می گردد و سبب کاهش نرخ شناسایی می گردد.
2- مثبت نادرست: ناحیه ای از تصویر که شامل چهره نمی باشد، اما چهره گزارش می گردد.
ارزیابی موثر، بایستی این دو عامل را به صورت توأمان مدنظر قرار دهد برای مثال در یک روش می توان پارامترها را طوری تنظیم نمود که تمام زیرتصاویر حاصله از یک تصویر را به عنوان چهره گزارش کند که سبب نرخ شناسایی صددرصد می گردد در حالی که نرخ شناسایی نادرست نیز بسیار بالا می باشد. حالت بهینه این می باشد که نرخ شناسایی صحیح صد باشد و نرخ شناسایی نادرست صفر باشد.
مقدمه
با وجود بیش از 150 شیوه برای تشخیص چهره، تحقیقات در این زمینه از پویایی بسیار زیادی برخوردار می باشد. شناسایی تصویر را می توان به عنوان یک مسئله تشخیص دو کلاسی در نظر گرفت که در آن مناطق گوناگون تصویر به عنوان صورت یا غیر صورت طبقه بندی می گردد. تغییرات درون کلاسی، کلاس غیرچهره بسیار زیاد می باشد. این تغییرات درون کلاسی زیاد را می توان به وسیله مجموعه بسیار بزرگی از تصاویر نشان داد. این مسئله سبب می گردد بسیاری از روش های متداول برای تشخیص شی قابل اعمال به این مسئله نباشد.
فصل اول
معرفی
مقدمه
تشخیص اشیاء مختلف و تعامل با آنها بخش عمده ای از فعالیت مغزی بشر را در فعالیت های روزمره شامل می گردد. چهره ها یک دسته مهم از اشیاء هستند که در تعاملات انسانی تأثیر ویژه ای را اعمال می نمایند به همین دلیل در طی سال های گذشته دانشمندان و مهندسین کوشش در جهت به وجود آوردن ماشین هایی که توانایی درک چهره بشر را داشته باشند، در کوشش بوده اند. این کوشش ها در زمینه های مختلفی از قبیل علوم کامپیوتر، علوم ادراکی، ریاضیات، فیزیک، روانشناسی و علوم اعصاب شناختی انجام شده و در واقع تلفیقی از زمینه های مختلف علوم در پیشرفت های اخیر تأثیر داشته اند.
ادراک چهره مبتنی بر کامپیوتر از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و دارای کاربردهای متنوعی از قبیل رابط های ماشین و بشر، چند رسانه ای، سیستم های نظارتی و امنیتی، مخابرات تصویری، متحرک سازی و غیره می باشد. پس، در طی سال های اخیر روش های محاسباتی، الگوریتم ها و سیستم های بینایی ماشین متنوعی برای ادراک خودکار چهره به وجود آمده اند.
1-1- عیان سازی چهره
ادراک چهره جنبه های مختلفی از قبیل درک حالت چهره، درک وضعیت و موقعیت چهره، تشخیص هویت از روی چهره، دنبال کردن چهره و غیره را شامل می گردد. تشخیص چهره عبارت می باشد از مشخص کردن وجود چهره ها و محل آن ها در یک تصویر، اولین گام جهت کاربردهای ادراکی می باشد. پس از تشخیص چهره تحت عناوین تشخیص سطح اولیه یا سطح ورودی نیز دانسته می گردد.
آشکارسازی چهره در واقع اقدام تفکیک چهره از سایر اشیاء یا الگوها را شامل شده و سایر عملیات ادراکی در مراحل بعدی انجام می شوند. در اغلب روش های تشخیص چهره از این واقعیت که چهره ها کلاس منحصر بفردی از اشیاء را تشکیل می دهند بهره گیری می گردد. بدین معنا که چهره ها دارای ساختار مشابهی هستند و اجزا چهره همواره به صورت مشابهی چیده شده و ارتباط مکانی مشخصی دارند. اما کلاس چهره ها دارای دامنه وسیعی از تغییرات درون کلاسی می باشد که این امر یافتن یک روش ارائه مناسب برای چهره را که توانایی در برگرفتن این تغییرات را داشته باشد، دشوار می سازد. تغییرات درون کلاسی، علاوه بر وجود تفاوت بین چهره افراد مختلف، می تواند به دلیل عوامل متغیر ذیل نیز به وجود بیاید:
1- موقعیت چهره:
تصویر چهره با در نظر داشتن موقعیت نسبی چهره و دستگاه تصویربرداری دچار تغییر می گردد و بعضی اجزا چهره مانند چشم یا بینی ممکن می باشد به صورت جزئی یا کلی در تصویر دیده نشوند.
2- وجود یا عدم وجود بعضی اجزا:
بعضی اجزا چهره از قبیل ریش، سبیل و عینک ممکن می باشد وجود داشته یا نداشته باشند و بعلاوه این اجزا از لحاظ رنگ، شکل و اندازه دارای تغییرات زیادی می باشند.
تعداد صفحه : 53
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: تایید هویت با استفاده از تصاویر عنبیه

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید