متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : مطالعه علایم تقلیدی (تمارض) در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی تهران از اسفند 1388 لغایت اسفند ماه 1389

متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : مطالعه علایم تقلیدی (تمارض) در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی تهران از اسفند 1388 لغایت اسفند ماه 1389

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

چکیده

زمینه و هدف: ابتلا به اختلالات روانی در بسیاری از سیستمهای قضایی به عنوان عاملی جهت تخفیف مجازات در نظر گرفته می گردد. از اینرو روانپزشک قانونی دارای نقشی کلیدی در تشخیص تمارض می‌باشد. با ینحال اطلاعات اندکی در خصوص شایعترین علایمی که توسط متمارضین مورد تقلید قرار می‌گیرد هست. این مطالعه بمنظور ارزیابی این علایم در میان متمارضین در جامعه ایرانی انجام شده می باشد. روش کار: در این مطالعه افرادی که با دستور قضایی بمنظور ارزیابی وضعیت روانی به مرکز روانپزشکی قانونی تهران معرفی شده بودند طی یکسال و بر اساس معیارهای اختلالات روانی DSM-IV مورد ارزیابی قرار گرفتند. 41 مورد که بعنوان متمارض شناخته شدند، مجددا مورد مصاحبه اختصاصی قرار گرفتند. یافته ها: در این مطالعه علایم اختلال رفتاری بیشتر از سایر علایم توسط مراجعین مورد تقلید قرار گرفته بود بطوریکه در 75.6 درصد ( حدود اطمینان 95 درصد: 62.5- 88.8) این علایم دیده میشد. پس از آن علایم خلقی و عاطفه (65.9%) ، علایم اختلال شناختی (56.1%) ، علایم اختلال تفکر (46.3%)، علایم اختلال ادراک (34.1%) و علایم اختلال محتوای فکر(19.5%) بترتیب شیوع دیده می‌گردید. در مطالعه این علایم بر حسب سن، جنس، شغل و علت ارجاع جهت مطالعه روانپزشکی تفاوت معنی داری میان گروههای مختلف دیده نشد. تنها علایم اختلال تفکر با سطح تحصیلات مراجعین بطور معنی داری افزایش می پیدا نمود (p=0.045). نتیجه گیری: تمارض به علایم بیماری روانی بیشتر در سطوح پایین اقتصادی و اجتماعی جامعه ایرانی دیده می گردد و اغلب افراد اقدام به تقلید علایم ساده ای نظیر اختلالات رفتاری و علایم خلقی و عاطفه می‌نمایند. هرچند انجام مصاحبه توسط روانپزشک قانونی می‌تواند در تشخیص بیماران واقعی از متمارضین کمک کننده باشد، لازمست مطالعاتی در زمینه اعتبار بخشی به آزمونهای ارزیابی تمارض در کشور صورت پذیرد.

فصل 1- مقدمه

یکی از مهمترین موضوعات مورد مطالعه در روانپزشکی قانونی، موضوع تمارض و فریبکاری می باشد (1).

از آنجا که ماده 51 قانون مجازات اسلامی در حدود مسوولیت جزایی، جنون در حال ارتکاب جرم را رافع مسئولیت کیفری دانسته، بسیاری مجرمین کوشش می‌کنند با بهره گیری از این ماده قانونی و با تقلید علایم اختلالات روانی خود را از بند مجازات برهانند. گروه دیگری از افراد نیز متعاقب حوادث تروماتیک مختصری که موجب آسیب جدی یا نقص ماندگاری در آنها نشده، با تقلید علایم اختلالات روانی کوشش در اخذ غرامت یا از کارافتادگی دارند (2،3،4). در هر حال نکته قابل توجه در خصوص متمارضین این می باشد که همیشه انگیزه ای خارجی برای ایجاد عمدی و آگاهانه نشانه های جسمی و روانی دروغین هست (5).

بسیاری از افراد فکر می‌کنند از آنجا که یافته عینی مشخصی در اختلالات روانی وجود ندارد، تقلید این علایم به سادگی امکانپذیر می باشد. Wiley در سال 1998 تبیین داد بر اساس معیارهای DSM-IV علایمی را بایستی به عنوان تمارض در روانپزشکی قلمداد نمود که به شدت و به گونه مفرط غیر معمول و عجیب باشند(6).

افرادی که بطور عمدی اقدام به تقلید علایم روانی می‌کنند، معمولا از نشانه های ذهنی مبهم و نامعینی شکایت داشته، از آنها به تلخی یاد می‌کنند. این افراد چنانچه نشانه های یک بیماری را هم تبیین دهند، معمولا اظهار می‌کنند که نشانه ها گاه هست و گاهی برطرف می گردد و تمایلی به بستری شدن و درمان نشان نمی‌دهند (7).

در ادامه به بعضی نشانه‌های رفتاری تمارض تصریح می گردد:

 • فرد متمارض در ابتدای مصاحبه آشفته و در انتهای مصاحبه راحت تر می باشد.
 • چگونگی ورود به جلسه مصاحبه، طرز نشستن، آراستگی و پوشش او ممکنست عجیب و غیر عادی باشد.
 • رفتارهای غیر سیکوتیک زمانیکه در کانون توجه نیست، بارزتر و در زمان توجه دیگران رفتارهای سیکوتیک آشکارتر می باشد.
 • رفتار جنایی معمولا با انگیزه غیر سیکوتیک بروز کرده می باشد.
 • فرد متمارض حین مصاحبه ژست حمله و خشم به خود می‌گیرد (1).

با در نظر داشتن اهمیت تشخیص تمارض به بیماری روانی در معاینات روانپزشکی قانونی از سویی و یا باتوجه به محدود بودن مطالعات چاپ گردیده در این زمینه در کشور ما از سوی دیگر (ضمیمه 1) و از آنجا که ممکن می باشد در جوامع مختلف با در نظر داشتن شرایط فرهنگی و اجتماعی و … تفاوتهای بارزی در علائم و نشانه های تمارض وجود داشته باشد، در این مطالعه کوشش شده با مطالعه فراوانی رفتارها و علایم تقلیدی در مراجعین به مرکز روانپزشکی قانونی تهران، اندازه شیوع و زمینه ایجاد این علایم را در جامعه ایرانی مورد ارزیابی قرار دهیم.

تعریف واژه‌ها (8):

اختلالات رفتاری (Behavioral disorder symptoms)

وضع ظاهری و وضعیت فیزیکی کلی بیمار در نظر مصاحبه‌کننده با در نظر داشتن حالت و وضعیت اندام، ‌توازن، لباس و آراستگی، بهداشت شخصی، مشخصه‌های جسمی غیرعادی مانند معلولیت‌های جسمی در این قسمت مورد توجه قرار می‌گیرد. این رفتار در ارتباط با بافت فرهنگی و موقعیت اجتماعی تعبیر می گردد. حوزه‌های مهم دیگر عبارتند از اظهار‌های چهره‌ای، تماس چشمی، سطح فعالیت، درجه همکاری، جذابیت ظاهری، دقت و توجه.

اختلال رفتار حرکتی به جنبه‌های کمی و کیفی رفتار حرکتی بیمار مربوط می گردد. این خصوصیات مشتمل می باشد بر: ادا و اطوار، تیک‌ها، حرکات بیانگر، پیچش‌های عضلانی، رفتار کلیشه‌ای، پژواک رفتار، بیش‌فعالی، تهییج، ستیزه‌جویی، انعطاف‌پذیری، طرز راه رفتن، بی‌قراری و سایر تظاهرات فیزیکی.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه کارشناسی ارشد رشته روانشناسی: مسائل و مشکلات زنان شاغل

علایم خلقی و عاطفه (Mood & Affect Symptoms)

خلق، حالت هیجانی بارزی می باشد که مراجعه کننده در جریان مصاحبه ابراز می کند.  مراجعه کنندهممکن می باشد غمگین، پرتنش، مایوس، مضطرب، افسرده، هراسان، خصومت‌گر، خوشحال، سرخوش یا بی‌احساس باشد.

عاطفه به گستره‌ای از هیجان‌ها مربوط می باشد و مایه احساس مربوط به یک عقیده می باشد. درمورد نوع عاطفه می‌توان برحسب متغیرهایی مانند عمق، شدت، تداوم و تناسب، قضاوت نمود

اختلالات ادراکی (Perceptual disorder symptoms)

مراجعان مختلف، خود و دنیای اطراف خود را به شیوه‌های گوناگون و متعدد ادراک می‌کنند. در این قسمت در نظر داشتن چگونگی ادراکات   مراجعه کننده شایان اهمیت می باشد. وجود توهم‌های شنیداری شایع‌ترین مشخصه اسکیزوفرن‌هاست، در حالی که توهم‌های دیداری عیان عموما از سوی افراد متمارض یا سندرم‌های مغزی اظهار می گردد.

اختلالات تفکر(Thought process symptoms)

کارکرد هوشی معمولا درک خواندن و نوشتن، دانش عمومی، توانایی حساب کردن و سطح توانایی مراجع در تفسیر ضرب‌المثل‌ها را دربرمی‌گیرد. گاهی متخصصان ممکن می باشد سنجش‌های کارکرد هوشی را با نتایج حاصل از اجرای بعضی آزمون‌های رسمی کوتاه مانند آزمون بندر، آزمون تشخیص زبان‌پریشی یا حس بعضی از قسمت‌های مقیاس هوشی تجدیدنظر شده وکسلر بزرگسالان یا کودکان ترکیب کنند.

توانایی جهت‌یابی (Orientation )مراجعان ممکن می باشد برحسب درجه آگاهی‌شان از اینکه می‌دانند چه کسی هستند(شخصی)، در کجا هستند(مکان) و حوادث جاری و گذشته کی اتفاق افتاده‌اند یا در حال وقوع هستند(زمان)، تفاوت کند.

اختلالات شناختی (Cognitive function symptoms )

حافظه درازمدت: حافظه درازمدت را می‌توان از سه طریق مورد سنجش قرار داد:

 • طرح پرسش‌هایی درمورد اطلاعات عمومی مراجع(مانند شهرهای بزرگ یک کشور، بلندترین قله ایران).
 • بهره گیری از خرده‌آزمون‌های اطلاعات عمومی یا حافظه عددی آزمون‌های هوشی وکسلر بزرگسالان و یا کودکان یا سایر آزمون‌هایی با ماهیت مشابه.
 • یادآوری رویدادهای مهم زندگی مراجع(سال فراغت از تحصیلات متوسطه، تاریخ ازدواج). دقت یادآوری را می‌توان از طریق مقایسه پاسخ‌های مراجع با سوابق عینی و مستند این رویدادها تعیین نمود.

حافظه کوتاه‌مدت: حافظه کوتاه‌مدت را می‌توان از دو طریق مورد ارزیابی قرار داد:

 • طرح پرسش‌هایی درمورد رویدادهای اخیر(دیروز کجا بودید؟ غذایی که آخرین دفعه خوردید چه بود؟).
 • تکرار اعداد به صورت مستقیم و وارونه. برای این مقصود می‌توان از خرده‌آزمون فراخنای ارقام آزمون‌های هوشی و کسلر بزرگسالان و کودکان بهره گیری نمود.

اشخاصی که اضطراب و اشتغال ذهنی‌ دارند، در تکرار مستقیم اعداد و به‌ویژه تکرار وارونه اعداد به مانع بر می خورند.

اختلالات محتوای فکر (Thought content symptoms)

مطالعه افکار شخص غالبا به دو بخش محتوا و فرآیندهای تفکر تقسیم می گردد.

وجود وسواس‌های عملی یا فکری بایستی با سنجش درجه بینش مراجع در مورد تناسب و هماهنگی بین این افکار و رفتارها پیگیری گردد. فرایندهای فکری مانند بروز تغییرات سریع در موضوع‌ها ممکن می باشد پرش افکار را منعکس کند. همچنین مراجع ممکن می باشد در یادآوری مقادیر کافی از افکار و عقاید مشکل داشته باشد، تعداد زیادی از تداعی‌های نامربوط را در گفتارش وارد کند و یا به صحبت‌های بی‌ربط و بی‌هدف ادامه دهد.

قابلیت اعتماد(Reliability)

معاینه وضعیت روانی با نتیجه‌گیری و برداشت معاینه‌کننده از قابلیت اعتماد و توانایی گزارش دقیق وضعیت خود از جانب بیمار، ختم می گردد. این قسمت مشتمل می باشد بر تخمین معاینه‌کننده از اندازه راستگویی و صداقت بیمار. مثلا اگر بیمار آشکارا به مصرف فعال مواد اعتراف کند یا موقعیت‌هایی را که ممکن می باشد انعکاس خوبی نداشته باشد، بازگو ‌کند، معاینه‌کننده می‌تواند حدس بزند که قابلیت اعتماد بیمار خوب می باشد.

 

اهداف، فرضیات و سوالات پژوهشی

هدف کلی:

مطالعه علایم تقلیدی (تمارض) در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی تهران از اسفند 1388 لغایت اسفند ماه 1389

اهداف ویژه:

 • تعیین توزیع سنی و جنسی مراجعه کنندگان با علایم تقلیدی روانی در بخش معاینات روانپزشکی قانونی
 • تعیین توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب سن
 • تعیین توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب جنس
 • تعیین توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب اندازه تحصیلات
 • تعیین توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب محل تولد (روستا، شهر، شهرستان)
 • تعیین توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب شغل
 • تعیین توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب علت ارجاع به بخش معاینه روانپزشکی قانونی

 

سوالات پژوهش:

 • توزیع سنی و جنسی مراجعه کنندگان با علایم تقلیدی روانی در بخش معاینات روانپزشکی قانونی چگونه می باشد؟
 • توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب سن چگونه می باشد؟
 • توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب جنس چگونه می باشد؟
 • توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب اندازه تحصیلات چگونه می باشد؟
 • توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب محل تولد (روستا، شهر، شهرستان) چگونه می باشد؟
 • توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب شغل چگونه می باشد؟
 • توزیع فراوانی انواع نشانه‌های تقلیدی در مراجعه کنندگان به بخش معاینات روانپزشکی قانونی بر حسب علت ارجاع به بخش معاینه روانپزشکی قانونی چگونه می باشد؟

تعداد صفحه : 77

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :               serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***