متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد

عنوان : زمان بندی تولید تخصیص منابع محدود در طول زمان برای انجام گروهی از فعالیت‏ها

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

 

1-1. مقدمه

تعیین برنامه زمان­بندی و توالی عملیات در مسائل برنامه‏ریزی تولید به عنوان یکی از عوامل کلیدی موفقیت در هر سازمان تولیدی تأثیر مهم و موثری دارد، زیرا زمانبندی تولید باعث جلوگیری از انباشت سرمایه، تقلیل ضایعات، کاهش و یا حذف بیکاری ماشین‏آلات و کوشش برای بهره گیری بهتر از آنها، پاسخگوئی بموقع به سفارش‏های مشتریان و تامین مواد اولیه و قطعات مورد نیاز در موقع مناسب می‏گردد. مسائل زمانبندی تولید بسیار متنوع هستند.

امروزه اغلب کارخانجات کشور، بدون بهره گیری از روش‌های علمی برنامه‌ریزی تولید مشغول به کار هستند و پس با مسائلی مانند وقفه‌‌های مختلف در تولید،‌ عدم وجود پیش بینی درخصوص مواد اولیه مورد نیاز، مدت زمان لازم برای تولید، عدم توانایی تصمیم گیری در خصوص ترکیب تولید و … مواجه هستند.

1-2. اظهار مساله

در این پژوهش به زمان­بندی کارها بروی ماشین­های موازی غیر­مرتبط که توالی کارها وابسته به زمان آماده­سازی می باشد خواهیم پرداخت. کا­ر­ها قابلیت برش یا حالت نیمه تمام بروی ماشین را دارا هستند. کوشش بر آن می باشد تا به زمان­بندی دست یابیم که هم حداکثر زمان تکمیل در آن کمینه باشد و هم حداکثر دیرکرد حداقل گردد.

1-3. ضرورت و اهداف پژوهش

هدف زمان­بندی تولید تخصیص منابع محدود در طول زمان برای انجام گروهی از فعالیت‏ها می باشد. داشتن یک برنامه زمان­بندی تولید مناسب، تاثیر زیادی بر افزایش کارائی و دسترسی به اهداف سازمان دارد. مدل زمان­بندی تولید در هر یک از سازمان‌های تولیدی با در نظر داشتن اهداف و اولویت‏های دسترسی به هر یک از آن‌ها متفاوت می باشد. پس برای تعیین مدل زمان­بندی مناسب در سازمان آغاز بایستی اهداف، اولویت­ها و محدودیت منابع مورد مطالعه قرار گیرد.

برنامه‌ریزی تولید در واقع زمان­بندی و تعیین ترتیب اولویت‌های انجام کارها به صورت بهینه می‌باشد واضح می باشد که برای یک واحد تولیدی حداقل کردن هزینه و افزایش بهره‌وری اهمیت زیادی دارد، پس نوبت‌بندی در برنامه (در عدد، زمان و مکان) به مقصود حداقل کردن هزینه و افزایش بهره‌وری لازم است.

اهمیت توالی کارها بر روی گروهی از ماشین­ها، با هدف تمرکز بر هزینه­ها از آن جهت مورد توجه می باشد که در محیط کسب و کار امروز، رقابت شرکت­های تولیدی از طریق قابلیت آن­ها برای پاسخگویی سریع به تغییرات سریع در زمینه تجاری و تولید محصولات با کیفیت بالاتر و هزینه­های کمتر تعیین می گردد. شرکت­های تولیدی در کوشش هستند تا این قابلیت ها را از طریق اتوماسیون و مفاهیم جدید مدیریت مانند تولید به هنگام به دست آورند. این مفاهیم به بسیاری از شرکت­ها در به دست آوردن سود اقتصادی کمک کرده می باشد. در سیستم های تولید بموقع کارها نباید زودتر و نه دیرتر تکمیل شوند که به مسایل با هزینه های زودکرد و دیرکرد و تخصیص موعدهای تحویل منجر می گردد. در یک بازار بسیار رقابتی دیرکرد تحویل محصول با در نظر داشتن موعد تحویل آن ها یک مقیاس عملکرد بسیار مهم برای واحدهای تولیدی در بازار رقابت می باشد، همچنین، زودکرد کارها موجب افزایش هزینه نگهداری می گردد.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد رشته مدیریت : اندازه گیری میزان پیشرفت فیزیکی پروژه با رویکرد فازی

در مرور ادبیات موضوعی به اقدام آمده مشخص گردید که تاکنون کوشش­های بسیار ناچیز و جسته و گریخته­ای برای حل مساله زمان­بندی ماشین­های غیر­مرتبط با محدودیت­های در نظر گرفته شده در این پژوهش صورت گرفته می باشد. لذت در این پژوهش کوشش می­کنیم راه حلی علمی و عملی برای دستیابی به جوابی منطقی  بدست آوریم.

1-4. پیش فرض های پژوهش

فرضیات اصلی مساله که ما را در واقعی­تر کردن مساله و نزدیک شدن هر چه بیشتر به دنیای واقع رهنمون میکنند بطور اختصار در زیر آمده اند:

  • تمام کارها بصورت مستقل زمان­بندی میشوند.
  • قطع کار بعد از انجام هر واحد یا جزء از کار می­تواند رخ دهد.
  • در هر لحظه هر ماشین حداکثر می­تواند یک کار را پردازش کند.
  • در هر لحظه هر کار حداکثر می­تواند روی یک ماشین پردازش گردد.
  • همه کار­ها در لحظه صفر در دسترس نیستند.
  • ماشین­ها در تمام زمان­ها در دسترس هستند.
  • قطع کار مجاز می باشد.
  • حداقل دو ماشین در کارگاه هست که غیر­مرتبط هستند.
  • بین کار­ها زمان آماده سازی هست.

 

1-5. اختصار فصل

در این فصل آغاز مقدمه­ای کوتاه ارائه شده می باشد. در ادامه مساله مطرح شده اظهار گردیده و ضرورت های لازم و اهداف مورد نظر برای انجام این پژوهش تبیین داده شده می باشد. در انتهای فصل پیش فرض های مورد نظر بطور فهرست وار اظهار گردیده می باشد.

تعداد صفحه : 67

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :        ****       serderehi@gmail.com

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***