متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی رشته : راهنمایی و مشاوره

عنوان : مطالعه ارتباط بین سبک دلبستگی و رضایت زناشویی در زوجین دارای فرزند و بدون فرزند شهر شاهرود 

مؤسسه آموزش عالی شاهرود(نور دانش)

پایان نامه جهت  اخذ درجه کارشناسی

رشته راهنمایی و مشاوره

مطالعه ارتباط بین سبک دلبستگی و رضایت زناشویی در زوجین دارای فرزند و بدون فرزند شهر شاهرود

 

استاد راهنما

سرکار مریم ناصر

بهار1392

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده پایان نامه درج نمی گردد

(در فایل دانلودی نام نویسنده موجود می باشد)

تکه هایی از متن پایان نامه به عنوان نمونه :

(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)

  • فصل اول: کلیات

پژوهش

 مقدمه:

خانواده یک نهاد می باشد و نخستین نهاد و بنیادی که هر فرد عضو آن می باشد می توان گفت کوچکترین نهاد هر فرد می باشد. در واقع خانواده مهمترین تأثیر را در رشد و شخصیت و فرآنیدهای زندگی فرد مخصوصاً کودک را بر عهده دارد. محیط خانواده نخستین محیطی می باشد که کودک در آن از تعاملات انسانی آگاهی می یابد. (بیانگرد، 1384)

زندگی زناشویی از ازدواج یک زن و یک مرد آغاز می گردد. در این بین فرزند و تولد فرزندان یکی از کارکردهای عادی خانواده می باشد. تولد فرزند تأثیر های جدید که در خانواده حاصل میشود تأثیر پدری و تأثیر مادری تأثیر های جدید می باشد ک از تولد فرزند در خانواده به وجود می آید.همه و همه می تواند شکل خانواده را تغییر بدهد.

کودک بیشترین وقت را در نوزادی با مادرش می گذراند. مادر یا منبع تغذیه تأثیر مهمی در بقا کودک دارد. در مورد هایی که کودک مادر خود را از دست داده می باشد یا بنا به دلایلی در زندگی وجود ندارد نیازهای کودک توسط افرادی که تأثیر منبع تغذیه را دارند برآورده می ود . ارتباط مادر و فرزند بسیار اهمیت دارد در این بین ارتباط خوب مادر و محبت کردن با کودک و مهمترین تأثیر را در شخصیت فرد اندازه توجه مادر ی کسی که تأثیر مادر را دارد به نیازهای اولیه کودک را نشان می دهد.

در ادبیات علمی و معاصر اصلاح دلبستگی دارای چهار معنای متمایز می باشد نوعی رفتار که هدف آن حفظ مجاورت با یک شخص می باشد پیوندهای دلبستگی که با پیوند والدین و فرزندان مرتبط اند نظام دلبستگی که هدف آن حفظ مجاورت با یک شخص می باشد پیوندهای دلبستگی که با پیوند والدین و مفرزندان مرتبط اند. نظام دلبستگی که هدف آن حفظ مجاورت با چهره دلبستگی و دستیابی به احساس ایمنی می باشد و بالاخره ارتباط های که در برگیرنده ابراز توجه در دسترس بودن هیجان و جست و جو آرام در ارتباط والدینی کودک اند. (رحیم زاده، 1387)

در نظریه دلبستگی بالینی (دلبستگی) به معنی برقراری پیوند عاطفی عمیق با افراد خاص در زندگی به گونهای که ا زتعامل با آنها احساس شعف و نشاط و به هنگام استرس درکنار آنها احساس آرامش به دست آید. (پاپالیا[1]، 2002) . در این بین رضایت ازندگی و روابط زناشویی می تواند این عوامل را تشدید کند احساس صمیمیت از زندگی و روابط زناشویی در زندگی موثر می باشد.

در این بین احساس می گردد که سبک دلبستگی هر فرد در خانواده شکل می گیرد این سبک دلبستگی در افراد مختلف متفاوت می باشد و این امر می تواند با تولد آنها و شرایط خانوادگی که جایگاه های دارند متفاوت باشد مطالعه بیشتر بر آن ساخت تا این  را مودر ارزیابی و مطالعه قرار دهیم.با در نظر داشتن سبک دلبستگی سوالی پیش میاد این سبک بر زندگی زناشویی و رضایت زناشویی موثر می باشد؟

اظهار مسئله:

در میان موجوداتی که روی کره زمین زندگی می کنند . بشر از ویژگی ها ی منحصر به فردی بر خوردار می باشد . این ویژگی ها ، او را از سایر موجودات روی کره زمین جدا می سازد . احساسات ، عواطف ،  هیجان و توانایی قضاوت درمورد رفتارهای خود و دیگران ، و تصمیم گیری بر اساس این قضاوت ها تنها بخشی از این ویژگی های خدادی می باشد که باعث سنگین شدن مسئولیت بشر شده می باشد .

بشر موجودی اجتماعی می باشد و نیاز پیوستگی یکی از نیازهای مهمی می باشد که او را به سمت ارتباط با دیگران سوق می دهد . برایند ارضای نیازهای گوناگون و متعدد زیستی ، روانی ، عاطفی و اجتماعی موجب تمایل به برداشتن اولین گامهای زندگی اجتماعی در بشر گردید ، یعنی زندگی در کنار و همراه با جنس مخالف به ذهن آوردن پیشینه تمایل به جنس مخلف و سوق دادن ذهن به انگیزه این رفتار موید آن می باشد که بشر از آغاز علاوه بر ارضای نیازهای فیزیولوژیایی در پی ارضای نیازهای ، روانی ، عاطفی و اجتماعی خود نیز بوده می باشد .

دلبستگی به ارتباط عمیق و پایدار گفته می گردد که بین که کودک و مراقبش در سال اول زندگی مستقر می گردد. این مساله به گونه عمیقی تمام جنبه های فرد ز قبیل ذهم، جسم، هیجانات، ارتباطات و ارزش های فرد را تحت تاثیر قرار می دهد و بنای برای اعتماد و بی اعتمادی کودک به شمار آمده و چگونگی ارتباط کودک با دنیا را شکل داده می باشد. (هین شاو[2] و همکاران، 1999)

ریس[3] (1997) معتقد می باشد که احتمال بروز اختلال در سال اول زندگی بیشتر از هر زمانی دیگری می باشد چنین فرض شده می باشد که مراقبت نا درست و  بیماری زا بارز از کودک شیرخوار یا کودک کم سن، منجر به اختلال دلبستگی می گردد.

ویلسون[4](2001) خاطرنشان کرده به موازات اینکه کودکی مورد محبت مراقبت کننده قرار گیرد و نیازهای بیولوژیکی او برآورده گردد حس اعتماد و ایمنی به مراقبت ککنده پایه ریزی شده و بنیان دلبستگی سالم  صحیح گذاشته می گردد او تاکید نمود که مراقبت کننده اولیه به عنوان یک منبع ایمنی برای اکتشاف کودک اقدام می کند. هر اندازه، مراقبت کننده نیازهای کودک را بهتر برآورده کند کودک ایمنی بیشتری را تجربه خواهد نمود.

بالبی[5] معتقد می باشد بسیاری از اشکال روان آزردگی ها و اختلال های خصیت نتیجه محرومیت کودک از مراقبت مادرانه و یا عدم ثبات ارتباط کودک با چهره دلبستگی می باشد. وی به وضوح پیش بینی کره می باشد که مختل شدن ارتباط دلبستگی با ایجاد اضطراب منتشر و بی اعتمادی در کودک منجر به اختلال روان شناختی خواهد گردید.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه رشته روانشناسی:شناسائی عوامل پرخاشگری دانش آموزان

در همین ارتباط تحقیقات لاروس، تاربالسی و برنیر[6] (2005) نشان می دهد ک کودکانی که فاقد الگوی دلبستگی می باشند اغلب عصبی، ستیزه جو و ضد اجتماع هستند و به عنوان والدینی رشد می یابند که قادر نیستند، ارتباط صحیح و محکمی با فرندان خود داشته باشند.

کوپر[7] و همکاران (1998) نشان داده اند کودکانی که از طرف چهره دلبستگی طرد می شوند احساس تنهایی شدید می کنند، مضطرب و عصبانی هستند عزت نفس پایین دارند و بیشتر دچار اختلال جسمی، پارانو و یا افسردگی می شوند.

وبستر- استون و داهل[8] (1995) عقیده دارند بخی از گرایش ها و روش های غلط والدین در تربیت اطفال با پیدایش رفتارهای غیر انطباقی کودکان ارتباط دارد. آسیب روانی والدین، کودک آزاری، بی توجهی و مسامحه، غالباً سهم بزرگی در بروز اختلال رفتار دارد.آلفرد آدلر وانپزشک استرالیایی، هم عصر زیگموند فروید و کارل یونگ بود که اظهار کره می باشد ترتیب تولد بر روی شخصیت تاثیر گذار چی باشد و بدین ترتیب، بزرگتر و کوچکتر بودن از خواهر و برادر و قرار گرفتن در معرض توجه ها متفاوت والدین شرایط کودکی متفاوتی را به وجود می آورد که به تعین شخصیت کمک می کنند (سالووی[9] ، 2001).

اساس تشکیل خانواده ازدواج دو بزرگ سال با جنسیت های مخالف می باشد . اولین وظیفه این دو سازگاری و تطابق با یکدیگر می باشد . همانندی و تشابهات زن و شوهر آنها را به زندگی مشترکی بر انگیخته می باشد با وجود این ، آنها در شخصیت متفاوت و منحصر به فرد هستبد که خلق و خو، عواطف  ، انگیزه ها و ارزش های ویژه ای دارند .( مینوچین ، سالواد) زن و شوهر برای سازگاری بخشی از ترجیحات و عقاید شخصی خود را به مرور زمان کنار گذاشته  و هر طرف بخشی از حقوق مستقل دیگری را بپذیرد . تفاوت بین افراد مختلفی که سالیان سال در زندگی زناشویی خود کامیاب هستند و کسانی که پیوسته با مشکل مواجه هستند چیست ؟ با آن که بیشتر زوج ها با آرزوهای طلایی زندگی زناشویی را آغاز می کنند به چه دلیل بعضی فقط چند سال زندگی شیرین را تجربه می کنند و بعضی دیگر سالیا سال سالگرد ازدواج خود را با شور و شعف وصف ناپذیری جشن می گیرند؟

این ها پرسش هایی می باشد که ذهن پژوهشگر را مشغول می ‌کند که آیا سبک دلبستگی و رضایت زناشویی در در خانواده ها و زوجین دارای فرزند با بدون فرزند باهم ارتباط ای  هست؟

ضرورت پژوهش:

جامعه امروز در زمینه علمی پیشرفت زیدی انجام داده می باشد. اما موردها و مسائل انسانی و مرتبط با رفتارها و مردم پیچیدگی بیشتر و همچنین تأثیر افراد در زندگی دیگر بشر بسیار مورد علاقه روانشناسان قرار گرفته می باشد. در جامعه ما امروز وجود یک فرد بجز شرایط حاصل برای خود زن زندگی دیگر افراد مانند خانواده همسر و دوستان را تحت تاثیر قرار می دهد. بشر ها بنا به اینکه موجودی اجتماعی هستند تبادل با دیگران را از ابتدای زندگی دارند و این تبادل باعث به وجود آمدن تأثیر ها و شرایط زندگی می گردد. سبک دلبستگی یک نوع از شیوه هاست با در نظر داشتن شرایط موجود در کودکی سال اول زندگی از سوی مادر باعث شکل دهی فرزند می گردد. وجود فرزندان امری می باشد که در هر خانواده موثر می باشد هر یک از فرزندان در شیوه زندگی آنها موثر می باشد فرزندان اول و دوم و آخر و همچنین تک فرزند شیوه و جو متفاوتی در زندگی دارند. در این پژوه بر آن« شدیم با در نظر داشتن مهم بودن سبک زندگی دلبستگی برسی کنیم که فرزند چندمین خانواده چه نوع سبک دلبستگی را دارند. از مسائل مهم و قابل مطالعه در جامعه ما رضایت از زندگی می باشد یکی از اساس اصلی این رضایت رضایت در روابط زناشویی می باشد . یکی از فاکتورهی مهم در رضایت زناشویی فرزند و فرزند پروری می باشد .با در نظر داشتن موردها ذکر گردیده به نظر پژوهشگر بر این شدیم که مطالعه کنیم آیا سبک دلبستگی با رضایت زناشویی در خانواده ها و زوجین دارای فرزند با غیر فرزند تفاوتی وجو دارد یا خیر؟

 اهداف پژوهش:

مطالعه ارتباط رضایتمندی زناشویی سبک دلبستگی ایمن  در زوجین دارای فرزند

مطالعه رضایتمندی زناشویی و  سبک دلبستگی ایمن در زوجین بدون  فرزند

مطالعه رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اجتنابی) در زوجین دارای  فرزند

مطالعه رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اجتنابی) در زوجین بدون  فرزند

مطالعه رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اضطرابی ) در زوجین دارای فرزند

مطالعه رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اضطرابی ) در زوجین بدون  فرزند

اهداف کلی:

مطالعه ارتباط بین سبک دلبستگی و رضایت زناشویی در زوجین دارای فرزند و بدون فرزند شهر شاهرود

فرضیه های پژوهشی:

بین رضایتمندی زناشویی سبک دلبستگی ایمن  در زوجین دارای فرزند ارتباط هست

بین رضایتمندی زناشویی و  سبک دلبستگی ایمن در زوجین بدون  فرزند ارتباط هست

بین رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اجتنابی) در زوجین دارای  فرزند ارتباط هست

بین رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اجتنابی) در زوجین بدون  فرزند ارتباط هست

بین رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اضطرابی ) در زوجین دارای فرزند ارتباط هست

بین رضایتمندی زناشویی و سبک دلبستگی (اضطرابی ) در زوجین بدون  فرزند ارتباط هست

[1].Papila

[2]. Hinshow

[3]. Reiss

[4].Wilson

[5].Bowlby

[6]. Larose , Tarbulsya , Barnier

[7].Cooper

[8]. Webester- Statton & Dahl

[9]. Sulloway

تعداد صفحه : 82

قیمت : 14700تومان

بلافاصله پس از پرداخت لینک دانلود فایل در اختیار شما قرار می گیرد

و در ضمن فایل خریداری شده به ایمیل شما ارسال می گردد.

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  *** ***