در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق- الکترونیک

عنوان:

مطالعه یک مخلوط کننده ی فرکانسی (میکسر) در باند فرکانسی خیلی وسیع UWB با بهره گیری از تکنولوژی CMOS

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
امروزه به کار بردن میکسرهای فرکانس بالا در سیستم های ارتباطاتی بدون سیم، دارای اهمیت خاصی می باشد. اجرای میکسرهای پایین آورنده در گیرنده ها به لحاظ وجود نویز و تضعیف در سیگنال دریافتی از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. ساختارهای متفاوت مخلوط کننده های فرکانسی (میکسرها) که در سال های اخیر برای کاربرد در سیستم های فراپهن باند (UWB) با رنج فرکانسی 10.6GHz~3.1، معرفی شده اند، مطالعه گردیده. تمرکز ما در اینجا بر روی ساختارهای مبتنی بر تکنولوژی CMOS می باشد. در این ساختارها کوشش بر بهبود پارامترهای مورد نیاز برای سیستم های UWB می باشد، هر یک از این روش ها مزایا و معایبی دارند که به آنها نیز توجه گردیده می باشد. با در نظر داشتن نیاز می توان از هریک از این ساختارها برای اجرای بلوک میکسر در گیرند هها (و یا فرستنده های) مخابرات پهن باند بهره گیری نمود.
مقدمه:
مخابرات UWB برای اولین بار در دهه 1960 معرفی گردید و برای رادار، حسگر، مخابرات نظامی و کاربردهای زیست شناسی در 20 سال بعد از آن به کار رفت. در سال 2002، FCC رنج فرکانسی 10.6GHz~3.1 را برای کاربردهای UWB باز نمود و توان انتقال آن را به 41.3dBm- محدود نمود، بدین معنا که سیستم های UWB روز فراهم کردن: توان کم، قیمت کم و عملکرد باند وسیع در مساحت کوتاه تمرکز کردند. در مقایسه با کاربردهای باند باریک طراحی المان ها در سیستم های UWB بسیار متفاوت و چالش ساز می باشد.
یکی از المان های مهم در گیرنده های UWB میکسرها هستند. میکسرها برای تبادل اطلاعات بین تعداد زیادی کانال مشابه UWB RF و از طریق آنتن ها تأثیر کلیدی دارند. میکسر، در واقع یک مبدل فرکانس می باشد که در مدارات مخابراتی وظیفه تبدیل (و یا ترکیب) سیگنال از یک فرکانس به فرکانس (های) دیگر را به عهده دارد. اهمیت این عملکرد هم به وضوح در تهیه و تامین فرکانس های کاری مناسب با پایداری و نویز مطلوب می باشد. میکسر می بایستی: 1) بهره تبدیل بالا، که اثرات نویز در طبقات بعدی را کاهش دهد. 2) NF کوچک، که LNA را از داشتن یک بهره بالا راحت کند. 3) خطی بودن بالا، که رنج دینامیک گیرنده را بهبود ببخشد و سطوح اینترمدولاسیون را کاهش دهد. هر کارایی بایستی توسط مصالحه در طراحی میسکر به دست آید. میکسر سلول گیلبرت با بعضی تغییرات در ساختار آن نتایج قابل قبولی برای کاربرد در سیستم های UWB به دست می دهد.
مقصود ما در این سیمنار مطالعه ساختارهای مناسب میکسر جهت بهره گیری در سیستم های فراپهن باند UWB با بهره گیری از تکنولوژی CMOS می باشد. برای این مقصود آغاز سیستم های UWB در فصل اول مطالعه می گردند. سپس در فصل دوم میکسرهای گوناگون مورد بحث قرار گرفته و کارایی های آنها مقایسه می گردد. در فصل سوم یازده مقاله ای در این زمینه را که در سال های اخیر طبع رسیده می باشد تک تک مطالعه کرده و در انتها در فصل چهارم نتایج به دست آمده و مزایا و معایب هر روش اظهار می گردد.
فصل اول
سیستم های فراپهن باند (UWB)
1-1- تاریخچه
در طول دهه های اخیر پیشرفت سریع ارتباطات باعث ایجاد تقاضا برای قطعات بهتر و ارزان تر و همچنین تکنولوژی های پیشرفته تر شده می باشد. افزایش تقاضا برای انتقال سریع و افزایش نرخ اطلاعات در عین مصرف کم توان تاثیرات شگرفی را بر تکنولوژی ارتباطات ایجاد کرده می باشد. در هر دو بخش مخابرات بی سیم و سیمی این گرایش منجر به استاده هرچه بیشتر از مدولاسیون هایی با بهره گیری بهینه تر از طیف فرکانسی و یا افزایش پهنای کانال ها گشته می باشد. این روش ها به همراه روش های مهندسی برای کاهش توان، به مقصود تولید تراشه های ارزان و با مصرف توان کم در صنعت بهره گیری می گردد.
افزایش و گسترش استانداردها نه تنها باعث شده که سیستم ها با طیف های شلوغ تری از لحاظ فرکانسی روبرو باشند بلکه باعث شده می باشد تا سیستم ها به سوی چند استاندارده بودن سوق داده شده و قابلیت انطباق با استانداردهای مختلف را داشته باشند. در حقیقت این پیشرفت تکنولوژی منجر به طراحی و تولید دستگاه هایی شده می باشد که قابلیت کارکرد در باندهای وسیع تری را داشته باشند، مانند تکنولوژی فراپهن باند (UWB).
تکنولوژی فراپهن باند (UWB) به شیوه کاملا متفاوتی از سایر تکنولوژی ها از باند فرکانسی بهره گیری می کند. این سیستم ها از پالس های باریک و پردازش سیگنال در حوزه زمانی برای انتقال اطلاعات بهره گیری می کنند، به این شکل سیستم های فراپهن باند (UWB) قادرند در بازه زمانی مشخص اطلاعات بیشتری را نسبت به سیستم های قدیمی تر منتقل کننده زیرا حجم انتقال اطلاعات در سیستم های مخابراتی به صورت مستقیم با پهنای باند تخصیص یافته و لگاریتم (Signal to SNR Noise Ratio) متناسب می باشد.
تعداد صفحه : 67
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه کارشناسی ارشد مهندسی برق قدرت: بررسی پخش بار احتمالاتی فازی

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید