در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایاننامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

جایابی بهینه منابع تولید پراکنده در شبکه های توزیع با هدف کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
پیشرفتهای صورت گرفته در تکنولوژی های تولید پراکنده و بکارگیری آنها در سطح شبکه های توزیع فرصتی را برای بهره مندی از مزایای بکارگیری این منابع در جهت بهبود بهره برداری از شبکه های توزیع فراهم ساخته می باشد. مانند سودمندی های ناشی از منابع تولید پراکنده، میتوان به مورد هایی همچون کاهش تلفات ,بهبود پروفیل ولتاژ ,افزایش قابلیت اطمینان شبکه و… تصریح نمود. برای دستیابی به اهداف مورد نظر, مسئله جایابی، یعنی تعیین ظرفیت ,تعداد و مکان بهینه منابع تولید پراکنده بسیار حایز اهمیت می باشد. در شبکه های توزیع، به خصوص شبکه توزیع ایران، با در نظر داشتن نامناسب بودن پروفیل ولتاژ و اتلاف بالای انرژی جایابی بهینه منابع تولید پراکنده جهت رسیدن به اهداف مورد نظر امری ضروری بنظر میرسد.
در این پژوهش هدف ما جایابی بهینه منابع تولید پراکنده به مقصود کاهش تلفات و بهبود دامنه ولتاژ در شبکه های توزیع میباشد. به بیانی دیگر، هدف ما کاهش تلفات به همراه نزدیکتر کردن دامنه ولتاژ شینها به مقادیر مطلوب (معمولا مقدار نامی) با جایابی بهینه منابع تولید میباشد.
این پایان نامه که در شش فصل تنظیم شده می باشد، هدف نهایی آن ارائه روشی در جایابی منابع تولید پراکنده برای کاهش تلفات و بهبود پروفیل ولتاژ با بهره گیری از الگوریتم PSO شبه تکاملی (CPSO) می باشد.
در فصل اول به اظهار مطالبی پیرامون منابع تولید پراکنده شامل تعاریف ,اهداف، مطالعه تکنولوژی ها، مزایا و معایب آنها پرداخته شده می باشد. در فصل دوم پس از معرفی مختصر شبکه های توزیع، تاثیر منابع تولید پراکنده در شبکههای توزیع و راهکارهای مطالعه آنها ارائه شده می باشد. فصل سوم، به ارائه و تبیین روش پیشنهادی در جایابی بهینه منابع تولید پراکنده با بهره گیری از الگوریتم PSO میپردازد و فلوچارت الگوریتم پیشنهادی تشریح گردیده می باشد. در فصل چهارم پس از تعریف مسئله و اظهار توابع هدف، به چگونگی پیاده سازی الگوریتم CPSO در جایابی منابع تولید پراکنده میپردازد و بخش پایانی از این فصل، به ارائه ابزار مورد نیاز مطالعه اثرات پخشبار مناسب در شبکه های توزیع با حضور منابع تولید پراکنده، اختصاص داده شده می باشد. و نیز در فصل پنجم به مقصود مطالعه کارایی روشهای ارائه شده در جایابی منابع تولید پراکنده در کاهش تلفات و بهبود دامنه ولتاژ چند شبکه نمونه مورد مطالعه قرار گرفته می باشد و تحلیل های مختلفی در مورد جایابی آنها و تاثیر آنها بر پارامترهای شبکه صورت گرفته می باشد. فصل ششم به ارائه نتایج و پیشنهادات اختصاص داده شده می باشد. در بخش پیوست نیز الگوریتم بهینه سازی CPSO روی چندین تابع محک قدرتمند تست شده می باشد و نتایج آن با روشهای تکاملی دیگر مقایسه گردیده که از همه آنها بهینه تر میباشد.
مقدمه
در شبکه های توزیع امروزی بخصوص با طریقه رو به رشد خصوصی سازی و رقابتی شدن بازار برق، هدف اولیه شرکتهای توزیع پایین آوردن هزینه های مربوط به بهره برداری، نگهداری و ساخت شبکه و همزمان بالا بردن قابلیت اطمینان شبکه و مشترکین میباشد. یکی از موثرترین روشها برای پاسخگویی به رشد بار و نیز تأمین سطح مشخصی ازقابلیت اطمینان، بهره گیری از منابع تولید پراکنده میباشد. بر اساس یک تعریف، تولیدات پراکنده به تولیدات تا سقف ١٠ مگاوات اطلاق میشود که قابلیت وصل شدن به شبکه توزیع را داشته باشند. تکنولوژی واحدهای تولید پراکنده شامل فتوولتائیک ها، توربینهای بادی، پیلهای سوختی، توربینهای کوچک گازی و میکروتوربینها، ژنراتور-موتورهای استرلینگ و ژنراتور-موتورهای احتراق داخلی و… میباشند.
پیش بینی میگردد که تولید پراکنده سریعأ توسعه پیدا کرده و سهم قابل توجهی از تولید برق آینده جهان را عهده دار شود. این توسعه در بکارگیری واحدهای تولید پراکنده، علت های مختلفی میتواند داشته باشد که مانند آن میتوان به عواملی زیرا در نظر داشتن محیط زیست، کاهش تلفات سیستم، آزادسازی ظرفیت سیستم، کاهش هزینههای بهره برداری مربوط به دوره پیک منحنی بار، بهبود پروفیل ولتاژ و ضریب بار، تأخیر و یا رفع در نیاز به توسعه سیستم، بهبود قابلیت اطمینان و بازدهی شبکه تصریح نمود. از طرفی زیرا سیستمهای توزیع به گونه معمول برای کار به صورت شعاعی طراحی میشوند، اتصال منابع به سیستم توزیع میتواند به اندازه زیادی روی جریان، توان و شرایط ولتاژ در محل مصرف کننده ها و تجهیزات سیستم تأثیر بگذارد و این اثرات ممکن می باشد در راستای بهبود یا بدتر شدن عملکرد سیستم باشد که به شرایط سیستم و مشخصات منابع تولید پراکنده نصب شده بستگی دارد. پس رسیدن به مزایای بالا در اقدام بسیار مشکلتر از آن می باشد که اغلب تصور میشود. برای رسیدن به این مزایا تولیدات پراکنده بایستی دارای اندازه مناسب بوده و در مکانهای مناسب نصب شوند.
همانند بسیاری از مسائل دیگر در برنامه ربزی سیستم قدرت، مسأله جایابی بهینه منابع تولید پراکنده در شبکه های توزیع یک مسأله بهینه سازی با ابعاد بزرگ، غیر خطی و با متغیرهای گسسته و پیوست میباشد که متناسب با اندازه سیستم،تعداد حل ها ی محلی و تعداد حالت هایی که بایستی تحلیل شوند افزایش می یابند به گونه ای که روش های حل کلاسیک قادر به یافتن حل بهینه آن نیستند.
در این پایان امه از روش الگوریتم بهینه ساری اجتماع ذرات برای یافتن اندازه و محل بهینه انواع مختلف منابع تولید پراکنده بهره گیری شده می باشد. اکثر محققان از روش های تکاملی برای یافتن محل بهینه منابع تولیدات پراکنده بهره گیری کرده اند که از روش پیشنهاد شده جهت بهبود پروفیل و پایداری ولتاژ، کاهش تلفات در سیستم توزیع بهره گیری میشود.
تعداد صفحه : 111
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد مهندسی برق کنترل: کنترل مقاوم سیستم PH به روش QFT

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید