در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاداسلامی
واحد تهران جنوب
دانشکده تحصیلات تکمیلی
“M.SC” سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد
مهندسی برق-کنترل
عنوان:
روشهای مدل سازی نور و فازی سیستم با تقریب خطی و محلی

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
امروزه بشر در بسیاری زمینهها, ارتباطات, مخابرات, ناوبری, جستجو, امداد, هواشناسی, تحقیقات و دفاع وابسته به ماهواره هاست. ماهوارههایی که هر یک با هزینههای چندین میلیون دلاری به بهره برداری رسیدهاند, دارای سیستمهای کنترل, حفاظت و پشتیبان بسیار پیشرفته می باشند. با اینحال در دو دهه اخیر اختلالاتی در عملکرد آنها دیده شده که ناشی از تغییرات هوای فضا می باشد. هدف از این پژوهش توسعه روشهای هوشمند در پیشبینی پدیدههای هوای فضا، شامل فعالیت خورشیدی، فعالیت ژئومغناطیسی و طوفانهای ژئومغناطیسی به روش نوروفازی خطی و محلی میباشد. نتایج پیشبینیها بصورت مستقیم یا غیرمستقیم در توسعه سیستمهای هشدار برای ماهواره ها بکار میروند.
روشهای پیش بینی هوشمند بخوبی در جهت افزایش قابلیت تعمیم مدلها توسعه یافته و نتایج چشمگیری را در افق پیشبینی یک مرحله ای نشان داده اند. و زیرا سیستمهای پیشبین توسعه یافته بر اساس مدل فازی عصبی خطی محلی علاوه بر امکان اجرا با قدرت کم محاسباتی و حافظه، و توان پردازش حجم بسیار زیاد دادهها، از قابلیت تعمیم بالایی نیز برخوردارند. الگوریتم های یادگیری برای این مدلها از کمترین پارامترهای قابل تنظیم برخوردار بوده و کاملا خودکارند.
مقدمه
تمایل جدیدی که در جهت عینی شدن، اخیرأ مطرح شده می باشد بهره گیری از منطق فازی در ترکیب با محاسبات عصبی و الگوریتم ژنتیک می باشد.عمومأ منطق فازی ،شبکه های عصبی و الگوریتم ژنتیک به عنوان پایه و اساس تشکیل دهنده می باشد.انچه که به عنوان محاسبات نرم دیده می گردد، به حساب می ایند.بر خلاف روشهای متداول قدیمی که محاسبه سخت به شمار می طریقه، محاسبات نرم با هدف به کاربردن تولرانس برای موردها عدم دقت در دنیای واقعی سازمان دهی شده می باشد.اصول راهنمای محاسبات نرم عبارتند از در نظر گرفتن تولرانس برای عدم دقت،عدم اطمینان و تا حدی درست،به مقصود دستیابی به توانایی ردیابی ،مقاوم بودن و همچنین راه حل ارزان و سریع می باشد،در بین ترکیبات مختلفمربوط به محاسبات نرم ،موردی که بیش از بقیه در این زمان مورد توجه می باشد ترکیب منطق فازی و محاسبات عصبی می باشد که تحت نام سیستمهای عصبی – فازی شناخته می شوند.در منطق فازی چنین سیستمهایی تأثیر بسیار مهمی را در تاثیر پذیری قوانین از مشاهدات بازی می کنند.
تحقیقات شبکه های نوروفازی جدید می باشد و اولین کتاب احتمالا توسط kasko (1992 بوده می باشد.
شبکه های عصبی این توانایی را دارا می باشند که یک تابع را تخمین بزنند .اما غیر ممکن می باشد که نتایج را بصورت زبان محاوره ای طبیعی اظهار کنند.در ساخت مستقیم یک شبکه عصبی، اطلاعات مورد نیاز جهت اموزش ارائه می گرددو مدلهای مات و مبهم و غیر قابل درک به وجودمی اید.اما یک سیستم فازی به شما اجازه می دهد که از تجربه افراد خبره که سیستم راتجربه کرده اند بهره گیری نمایید. قوانین فازی شامل بیانی از جملات می باشد که تقریبا به زبان طبیعی می باشند اما نمی توانند قوانینشان را یاد بگیرند.
ترکِیب شبکه عصبی و منطق فازیدر مدلهای نورو فازی یادگیری را به خوبی با قابیت خواندن تهیه می کند. مهندسان کنترل این فایده را پیدا می کنند زیرا مدلها می تواند با پردازش اپراتور اظهار و تکمیل شوند.
سیستمهای استنتاج فازی بدلیل انعطاف، شفافیت ساختار و قابلیت یادگیری بسیار مورد توجه قرار گرفته اند، بطوریکه در دو دهه اخیر روشهای بسیاری برای آموزش آنها توسعه یافته اند. از آنجمله میتوان به روش تطبیقی که تاکاگی و سوگنو برای مدل فازی عصبیشان ارائه کرده اند، مدلسازی B-spline تطبیقی توسط (ASMOD) Kavli، سیستم استنتاج فازی عصبی تطبیقی (ANFIS) توسط Jang و آموزش قواعد فازی با الگوریتم ژنتیکی (FUREGA) توسط Nelles تصریح نمود. همه این روشها برای آموزش مدل فازی عصبی تاکاگی و سوگنو طراحی شده و در کاربردهای مختلفی مانند شناسایی، تخمین، کنترل، پردازش سیگنال و پیشبینی بکار رفته اند. در این بخش ایده یادگیری عاطفی برای این مدل طراحی شده و مورد آزمایش قرار گرفته می باشد. در زیر تبیین مختصری از روشها ی مختلف یادگیری نوروفازی اورده شده می باشد.
تعداد صفحه : 57
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه ارشد رشته برق مخابرات: طبقه بندی شی گرا اطلاعات طیفی و مکانی در تصاویر سنجش از دور چندطیفی

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید