در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

مطالعه روش های فشرده سازی صوت (CELP) و کاربرد آن در موبایل

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
هدف اصلی فرایند کد کردن سیگنال های صحبت، افزایش کیفیت سیگنال دریافتی برای یک نرخ بیت مشخص و یا حداقل سازی نرخ بیت در ازای یک کیفیت دریافتی معین می باشد. نرخ بیت مناسب در صحبت که بایستی ارسال و یا ذخیره گردد به هزینه انتقال، هزینه فشرده سازی سیگنال صحبت دیجیتال و کیفیت صحبت مورد نیاز بستگی دارد. تاکنون روش های گوناگونی در زمینه فشرده سازی صوت مطرح شده می باشد. در بعضی از روش های مذکور مانند LD-CELP تاخیر کم مهم می باشد. از طرف دیگر گاهی کیفیت بالاتر اولویت بیشتری در مقایسه با تاخیر کم دارد. به گونه کلی در سیستم هایی که به شبکه تلفن متصل می شوند، صحبت کدشده بایستی دارای کیفیت بالایی باشد و با استانداردهای ITU مطابقت داشته باشد. اما در سیستم های محدود مانند شبکه های تجاری خصوصی و یا سیستم های نظامی نرخ بیت پایین تر نسبت به کیفیت بالاتر از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. تقریبا در همه کدکننده های صحبت، سیگنال بازسازی شده با سیگنال اصلی تفاوت دارد. در این سمینار پس از مطالعه طریقه تولید صحبت و معرفی اجمالی تعدادی کدکننده و مقایسه آنها، تکنیک هایی به مقصود بهبود کیفیت در زمینه کدکننده های مطرح شده با در نظر داشتن مقالات موجود ارائه خواهد گردید. مانند افزایش سایز فریم در کدکننده CELP از ده نمونه به بیست نمونه، همچنین کاهش مرتبه فیلتر ترکیب از 50 به 15 که منجر به کاهش دو سومی حجم محاسبات می گردد. بعلاوه با بهره گیری از داده های مانده سیگنال و اعمال واکاوی PCA برروی آنها کتاب کد جدیدی ایجاد می گردد. با جایگزین کردن کتاب کد جدید با کتاب کد تصادفی، مشکل موجود در سیگنال های آواز که بیشتر متشکل از بخش های صدادار هستند حل می گردد. به علاوه مدل پیشگویی خطی، اصلاحاتی در زمینه تخمین ضرایب LPC، بهره گیری از پیشگویی خطی پیچشی و مقایسه این روش با روش های قدیمی تر مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. در ادامه کار، ضمن مطالعه کدکننده های CS-ACELP و ACELP و CELP، تکنیک هایی برای بهینه سازی جستجوی کتاب کد در یک کدکننده ACELP مطالعه می گردد که ضمن پیچیدگی 40 درصدی 0/25 دسیبل بهبود در سیگنال به نویز را در پی خواهد داشت. شایان ذکر می باشد، در این سمینار به معرفی اجمالی سیستم GSM و کدکننده VSELP نیز پرداخته شده می باشد.
مقدمه:
امروزه در عصر ارتباطات و بهره گیری از شبکه های تلفنی، موبایل، اینترنت و با در نظر داشتن محدودیت پهنای باند در شبکه های مخابراتی، فشرده سازی صوت امری اجتناب ناپذیر می باشد. در دهه های اخیر روش های متفاوتی در زمینه فشرده سازی صوت مطرح شده می باشد. مناسب ترین و پرکاربردترین آنها کدکننده های واکاوی با سنتز می باشند که توسط Atal & Remde در سال 1982 معرفی گردید. در سال 1985 توسط Schroeder & Atal کدکننده صحبت با نرخ بیت زیر 16kb/s با روش CELP معرفی گردید و چندین استاندارد مهم براساس این روش تعریف گردید. در سال 1998، CCITT کار روی برنامه ای برای استانداردسازی کد کننده ای با تاخیر کم و کیفیت بالا پیش روی خطای کانال را آغاز نمود و بالاخر در سال 1992 توسط Chen etal کدکننده تحت عنوان LD-CELP معرفی گردید و به صورت استاندارد G.728 درآمد. در سال 1994 نسخه ممیز ثابت آن نیز ارائه گردید. در این سمینار به گونه عمده به مطالعه خانواده های CELP پرداخته شده می باشد. در فصل اول طریقه تولید صحبت و بعضی روش های فشرده سازی و مطالعه اجمالی آنها پرداخته شده می باشد. سپس در فصل دوم به طرح مدلی برای پیشگویی خطی و تخمین پارامترهای LPC با بهره گیری از پیشگویی خطی پیچشی پرداخته شده می باشد. در فصل سوم، ضمن تبیین کدکننده های CELP، اصلاحاتی برای بهبود SNR خروجی دیکدر، شامل تغییر سایز بردار تحریک از 5 نمونه به 10 نمونه، بهره گیری از جستجوی درختی، همچنین ایجاد کتاب کد جدید با بهره گیری از واکاوی PCA پیشنهاد شده می باشد. در فصل چهارم به مطالعه کدکننده CS-ACELP، ACELP، VSELP پرداخته شده و یک سری تکنیک های بهینه سازی جستجوی کتاب کد در ارتباط با کدکننده ACELP در ادامه آمده می باشد که علاوه بر پیچیدگی 40 درصدی منجر به بهبود 0/25 دسیبل در SNR خروجی دیکدر می گردد. در فصل پنجم به مطالعه کدکننده LD-CELP پرداخته شده می گردد. در فصل ششم مطالعه اجمالی فرایند کد کردن صحبت در سیستم GSM ارائه می گردد. نتیجه گیری و پیشنهادات نیز در فصل هفتم آورده شده می باشد.
تعداد صفحه : 93
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد:بررسی عملکردتقویت کننده کم نویز CMOS در باند بسیار زیاد UWB

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         [email protected]

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید