در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – مخابرات

عنوان:

تعیین ابعاد و فهرست تجهیزات مخابرات سیار در برنامه پنج ساله سوم (1387 – 1383)

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این پروژه، هدف تعیین ابعاد و فهرست تجهیزات مخابرات سیار در برنامه پنج ساله سوم توسعه کشور (87 – 1383) می باشد. برای رسیدن به این هدف، نخست با در نظر داشتن نتایج تخمین متقاضیان سرویس مخابرات سیار نظاره می گردد که حدود پانزده میلیون و سیصد و سی هزار مشترک جدید به شبکه تلفن همراه کشور اضافه خواهد گردید. پس برای ارائه سرویس مطابق با استانداردهای جهانی در برنامه توسعه فوق: در بخش BSS به حدود 9796 سایت ماکرو BTS و 320 سایت میکرو BTS و 150 مرکز کنترل یا BSC نیاز خواهد بود و در بخش NSS و ظرفیت کل مراکز MSC/VLR حدود 21718045 مشترک (52590 لینک E1)، ظرفیت کل مراکز TSC حدود 55782689 مشترک (70181 لینک E1) ظرفیت کل مراکز VMSC/SMSC حدود 16495972 مشترک (14587 لینک E1) ظرفیت کل IN حدود 3065666 مشترک (5717 لینک E1) ظرفیت کل GPRS حدود 306566 مشترک (431 لینک E1) و ظرفیت کل مرکز شارژینگ (BC) حدود 16495972 مشترک (174 لینک X.25) خواهد بود.
مقدمه
امروزه علم و تکنولوژی مربوط به سیستم های ارتباطی و اطلاعاتی با سرعت غیرقابل تصوری در حال پیشرفت می باشند. ارتباطاتی که تا دیروز به صورت یک رویا به نظر می رسید امروز به صورت یک نیاز مطرح می گردد. از اقدام تلفن های موبایل نسل اول کمتر از سی سال می گذرد. در آن وقت برقراری ارتباط و مکالمه به صورت بی سیم برای عموم، بیشتر یک رویا به نظر می رسید و شبکه های کامپیوتری، هنوز به صورت یک نیاز مطرح نشده بودند. در آن روزها کسی به فکر دسترسی بی سیم و عمومی به اطلاعات نبود.
با در نظر داشتن آن چیز که ذکر گردید تعیین یک هدف نهایی برای تکنولوژی ارتباطی و اطلاعاتی با عدم قطعیت مواجه می باشد پس بشر در هر مقطع زمانی، هدفی نسبی را برای تکنولوژی ارتباطی و اطلاعاتی تعریف می کند و امروزه این هدف نسبی عبارت می باشد از:
«دسترسی به اطلاعات و برقراری ارتباطات در هر زمان و مکان».
کلمات «هر زمان» و «هر مکان» باعث مطرح شدن مخابرات بی سیم خواهد گردید. در عین حال دسترسی به اطلاعات و برقراری ارتباطات شامل محدوده بسیار وسیع تری نسبت به وظیفه فعلی تلفن های موبایل، یعنی برقراری مکالمه می باشد (از ارسال e-mail و تجارت الکترونیک گرفته تا ارتباطات چند رسانه ای جدید که همگی به صورت جزء جدایی ناپذیر زندگی بشر مطرح می شوند). پیش بینی می گردد در سال 2007 بیش از 50% مخابرات جهان به صورت بی سیم پیاده سازی می گردد. بدینسان آغاز هزاره سوم میلادی متقارن با دگرگونی های اساسی در مخابرات و تبدیل قسمت قابل توجه ای از شبکه مخابرات سیمی به شبکه های ارتباطی بی سیم می باشد.
پاسخگویی به این نیازهای گسترده مستلزم بهره گیری از عرض باند رادیویی بزرگتری می باشد. با در نظر داشتن محدودیت بهره گیری از طیف رادیویی، متخصصان همواره به دنبال بهینه سازی بهره گیری از طیف (به عنوان مثال با بهره گیری از آنتن های هوشمند) برای افزایش «ظرفیت سیستم ها و نرخ بیت داده ارسالی» جهت رفع نیازهای جدید و همچنین افزایش سطح پوشش این سیستم ها، برای برآورده ساختن قید «هر مکان» می باشند. در این راستا سیستم های مخابرات تلفن همراه به عنوان راه حل، ارائه شده می باشد. سیستم های تلفن همراه نسل دوم و سوم تا حدودی به سمت این اهداف پیش رفته اند و هم اکنون مطالعات بسیار وسیعی در سراسر دنیا توسط مراکز تحقیقاتی برای رسیدن به اهداف ذکر گردیده تحت عنوان سیستم های موبایل نسل چهارم (IP) انجام می شود. آن چیز که که در تحقیقات مختلف به آن بصورت یک عامل کلیدی نگریسته شده می باشد، تعیین تکنولوژی و تجهیزات مورد نیاز (جهت برآورد اقتصادی) جهت پیاده سازی شبکه سیار می باشد.
کشور ما با داشتن 3/45 میلیون مشترک تلفن همراه تا اواسط سال 83، با رشد روزافزون تقاضا روبرو بوده و در توسعه 5 سال آتی (1387 – 1383) پیش بینی می گردد تعداد مشترکین تلفن همراه بالغ بر 15 میلیون افزایش خواهد پیدا نمود.
با در نظر داشتن آن چیز که که پیشتر ذکر گردید، در این پروژه تعیین ابعاد و فهرست تجهیزات (طراحی بدون بهینه سازی) شبکه ارتباطات سیار برای برنامه پنج ساله آتی توسعه کشور (سال های 87 – 1383) انجام شده می باشد. در این راستا از مشاوره متخصصان مجرب در امر طراحی ارتباطات سیار (جهت برآورد نسبتاً دقیق اندازه تجهیزات مورد نیاز و تعیین هزینه مورد نیاز تامین تجهیزات فوق) بهره گرفته شده می باشد. خاطر نشان می گردد که تامین تجهیزات براساس قراردادهای فعلی شرکت مخابرات ایران، با چهار شرکت خارجی اریکسون، نوکیا، هووائی (ارائه دهنده گره های GPRS) و زیمنس و دو شرکت داخلی (فنون ارتباطات سیار و میکروموج) می باشد.
پروژه حاضر در سه فصل «بخش سیستم رادیوئی و ایستگاه های پایه و کنترل کننده آنها (BBS)»، بخش سوئیچینگ شبکه تلفن همراه (NSS)» و «نتیجه گیری» آماده شده می باشد.
در ابتدای بخش BSS خواهیم دید که براساس توزیع تقاضا / واگذاری در 28 استان کشور، بالغ بر 15 میلیون مشترک جدید، در برنامه توسعه آتی کشور (سال های 87 – 1383) متقاضی بهره گیری از تلفن همراه خواهند بود.
سپس اجزاء بخش BSS که شامل: «BTS (ایستگاه فرستنده – گیرنده پایه)» و «BSC (کنترل کننده ایستگاه پایه)» می باشد اظهار می شوند. در ادامه چگونگی طراحی اظهار خواهد گردید. خواهیم دید که برای رسیدن به یک طرح با پوشش مناسب و ظرفیت بهینه و کیفیت بالا، بایستی فرایندهای طراحی سیستم های رادیویی و پارامترهای کلیدی آن (ترافیک و آستانه پوشش) در نظر گرفته شوند. نکته مهم در مورد پارامترهای فوق، تاثیر آنها در پوشش و ظرفیت شبکه می باشد. به همین دلیل آنها را پارامترهای کلی (Global) می نامند. در ادامه برآورد تجهیزات لازم و همچنین تقسیم بندی تجهیزات از لحاظ تولید داخل یا وارد شده از خارج انجام شده می باشد که این برآورد شامل تجهیزات Outdoor (دکل، آنتن و فیدر و…) و همچنین Indoor (تعداد و ترکیب BTS و تعداد BSC های مورد نیاز) خواهد بود که با جزئیات کامل ارائه خواهد گردید. سپس برآورد بازار تجهیزات بخش BSS با در نظر داشتن قیمت تجهیزات صورت می پذیرد. در انتها اندازه کل تجهیزات اصلی برای هر استان به عنوان نتیجه گیری ارائه خواهد گردید.
در بخش سوئیچینگ شبکه تلفن همراه (NSS) نیز در آغاز مفاهیم را اظهار کرده و در ادامه توپولوژی شبکه زیرساخت و وضعیت فعلی و توسعه آتی شبکه تلفن همراه، مسیریابی در شبکه تلفن همراه، واسط های شبکه و پارامترهای اولیه طراحی ترافیکی و سیگنالینگی، ارائه شده می باشد.
در قسمت بعد در مورد ویژگی و ظرفیت گره های شبکه تلفن همراه در برنامه توسعه آتی (MSC/VLR, HLR, TSC, SMSC, VMSC, STP, IN, GPRS) و تعداد لینک E1 ارتباطی (ترافیک و سیگنالینگ) آنها با گره های شبکه تلفن همراه و شبکه PSTN (تلفن ثابت) و شبکه دیتا محاسبه شده و چگونگی محاسبات اظهار شده می باشد. خاطر نشان می گردد که نکات مورد بهره گیری در طراحی و تعیین ابعاد تجهیزات هر قسمت به صورت مجزا آورده شده می باشد. در انتهای بخش نیز برآورد تجهیزات مورد نیاز برای اجرای شبکه و قیمت آنها ارائه شده می باشد.
در بخش پایانی نتیجه گیری نهائی در مورد تعیین ابعاد و فهرست تجهیزات مخابرات سیار در برنامه توسعه پنج ساله سوم آتی کل کشور، در زمینه مخابرات سیار ارائه شده می باشد و خواهیم دید که بازار فوق چه حجم بالایی از سرمایه را به خود اختصاص خواهد داد.
تعداد صفحه : 234
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   پایان نامه برق کنترل:تحلیل زمانی مخابره سیگنال‌های کنترلی از طریق پیوندهای چند مرحله ای بر روی شبکه‌های صنعتی به منظور پیادهسازی حلقه‌های کنترل گسترده با انعطاف پذیری بالا

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید