در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

“M.Sc” پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – الکترونیک

عنوان:

تعیین محدوده واکه ها در سیگنال گفتار پیوسته

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده:
به گونه کلی امروزه سیستم های شناسایی اجزاء جمله به دلیل کاربردهای فراوانی که دارند، بسیار مورد توجه قرار گرفته اند و تعداد زیادی از محققین در این زمینه مشغول به فعالیت می باشند. مانند این کاربردها می توان کمک به نابینایان، کمک به ناشنوایان، سیستمهای شناسایی اشخاص، آموزش زبان و… را تصریح نمود. حال ممکن می باشد این سئوال مطرح گردد که چرا هدف ما در این پروژه شناسایی واکه هاست. در پاسخ به این پرسش بایستی گفت که از نظر انرژی و دامنه بخش اعظم یک هجا را واکه ها تشکیل داده اند، پس شناسایی واکه ها مهمترین مرحله شناسایی اجزاء جمله می باشد و حصول به این مقصود، راه را بسیار هموار می سازد.
این پایان نامه بر روی آشکارسازی محل واکه ها تاکید دارد و روشی برای قطعه بندی سیگنال ورودی بر اساس تعیین محل رخدادها ارائه می ‌کند. برای تعیین مرز این رویدادها از سه روش تعیین کردن تغییرات وابستگی طیفی سیگنال در دوره های کوتاه زمانی، تغییرات مشخصات آکوستیکی و تغییرات دامنه و فرکانس فرمنتها بطور همزمان بهره گیری شده می باشد و تمامی مکانهای تعیین شده توسط هر یک، مبین وقوع یک رویداد میباشد سپس برای هر قطعه نرخ عبور از صفر، نسبت مجموع ضرایب فوریه برای هر بانک ایجاد شده در طیف فوریه و نسبت انرژی هر قطعه به قطعه قبل و بعد آن قطعه را بدست می آوریم و با اعمال آنها به شبکه عصبی FUZZY ARTmap مرز واکه ها تعیین می گردد.
مقدمه:
از قدیم که بشر زبانهایی را برای گفتار اختراع نمود گفتار مستقیم ترین راه برای بشر برای رساندن اطلاعات به دیگری بوده می باشد. تاکنون ارتباط با بهره گیری از گفتار معمول ترین روش در شبکه های ارتباطی بوده می باشد. سیگنال گفتار هم اکنون در بین تکنولوژی های واسط همانند تلفن، فیلم رادیو، تلویزیون و اینترنت گسترش یافته می باشد. از اینرو نوشته های بسیاری در زمینه پردازش سیگنال گفتار پیشنهاد شده می باشد و الگوریتمهای زیادی مربوط به آنها ارائه شده می باشد. بهرحال با در نظر داشتن طبیعت متغیر با زمان سیستم تولید گفتار بشر، صحت و توانایی سیستم همچنان به عنوان مشکلی در زمینه پردازش سیگنال گفتار باقی مانده می باشد. با در نظر داشتن کاربردهای فراوان قطعه بندی گفتار و تعیین محل واکه و همخوان، روشهای گونانی برای این مقصود ارائه شده می باشد. هدف از این پژوهش ارائه روشی با بهره گیری از نتایج و تجربیات صورت گرفته در تحقیقات گذشته برای معرفی مدلی با دقت و سرعت بالا در تعیین محل واکه ها میباشد.
در فصل اول کلیاتی راجع به این هدف نظاره میکنید، در فصل دوم با مفاهیم اولیه این بحث آشنایی پیدا میکنیم سپس در فصل سوم شبکه عصبی و روابط آن مورد مطالعه قرار میگیرد، در فصل چهارم در مورد مراحل کار تبیین داده میشود و در نهایت در فصل پنجم نتایج بدست آمده مورد مطالعه قرار می گیرد.
فصل اول: کلیات
1-1) هدف
از زمان اختراع تلفن توسط الکساندر گراهام بل در سال 1875 با پردازش سیگنال گفتار به عنوان یک هدف مهندسی رفتار شده می باشد که به علت تکنیکهای اطلاعاتی توسعه زیادی یافته می باشد. بخصوص توسعه سریع مدارات VLSI و کامپیوترهای شخصی باعث پشرفت چشمگیر پردازش سیگنال شده می باشد. بطورکلی تحقیقات در حوزه پردازش سیگنال گفتار به 6 دسته تقسیم می گردد.
1- انتقال و ذخیره گفتار
2- سیستم های تولید گفتار
3- شناسایی و تشخیص گوینده
4- سیستم های بازشناسی گفتار
5- خدمات به معلولان
6- بهبود و ارتقاء کیفیت سیگنال گفتار
2-1) پیشینه پژوهش
کارهای بسیاری بر روی پردازش سیگنال گفتار انجام شده می باشد اما درستی و توانایی سیستم پردازش سیگنال گفتار همچنان دارای مشکلاتی می باشد. اصلی ترین دلیل این مشکل آن می باشد که سیستم تولید گفتار بشر متغیر با زمان  می باشد و سیگنال طبیعی یک فرآیند متغیر می باشد.
3-1) روش کار و پژوهش
در این پژوهش کوشش بر آن داریم تا روشی را برای تعیین محل و نوع واکه ها ارائه دهیم. با بهره گیری از روش تبیین داده شده در فصل دوم سیگنالهای ورودی گفتار را به کمک تعیین محل رخدادها قطعه بندی کرده و سپس برای هر قطعه نرخ عبور از صفر، نسبت مجموع ضرایب فوریه برای هر بانک ایجاد شده در طیف فوریه و نسبت انرژی هر قطعه به قطعه قبل و بعد آن قطعه را بعنوان ورودی به شبکه عصبی اعمال می نماییم.
تعداد صفحه : 82
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته برق :مطالعه سیستم زمین شبکه توزیع و تاثیر آن بر حفاظت شبکه

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید