دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده تحصیلات تکمیلی

سمینار برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

مهندسی برق – قدرت

عنوان:

مطالعه و نظارت همه جانبه کیفیت توان در شبکه های قدرت

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
چکیده
در این سمینار هدف عمده، مطالعه همه جانبه کیفیت توان در شبکه های قدرت می باشد. پس از کسب آگاهی در مورد کیفیت توان و هارمونیک ها، نظارت و شناسایی منابع اختلال زا مطرح می گردد. در آغاز مسائل کیفیت توان و کلیه پدیده هایی که در حوزه کیفیت توان قرار می گیرد، بحث و مطالعه شده می باشد. پدیده های مختلفی که در شبکه رخ می دهد با در نظر داشتن دامنه، زمان و نوع پدیده، تقسیم بندی شده می باشد و همگی مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. منابع هارمونیک زا به صورت کلی معرفی شده می باشد و منابع عمده اختلال زا در شبکه در عصر کنونی مطرح شده می باشد. با در نظر داشتن توضیحات، ادوات الکترونیک قدرت امروزه جزو منابع عمده هارمونیک در شبکه می باشند و انواع این ادوات و هارمونیک های تولیدی به صورت کامل تبیین داده شده می باشد. مسئله بعدی میان هارمونیک ها می باشد که از جنبه های مختلفی همچون چگونگی تولید، منابع و روش تشخیص مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. اثراتی که منابع هارمونیک زا بر روی شبکه برق می گذارد مطرح شده می باشد و اثرات هارمونیک بر روی تجهیزات برقی همچون ترانس، ماشین و غیره به صورت جداگانه مطالعه شده می باشد و سپس روشهای کنترلی جهت حفاظت تجهیزات حساس در برابر هارمونیک ها مطرح شده می باشد. در یک نگاه کلی می توان گفت که در این سمینار تمامی مسائل مربوط به کیفیت توان و هارمونیک مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. در فصل آخر یک روش جهت مانیتورینگ شبکه برق و کیفیت توان در شبکه ارائه شده می باشد. در این روش با تعداد اندازه گیر کم می توان بر تمامی باس های شبکه به صورت کامل دسترسی داشت که این روش بر پایه یک الگوریتم پیشنهادی می باشد و از نوع محاسباتی می باشد. مزیت این روش در این می باشد که اطلاعات کاملا دقیقی در مورد تمامی باس ها می دهد. روش ارتباطی GPRS جهت تبادل اطلاعات مابین اندازه گیرها در این سمینار پیشنهاد و مطالعه شده می باشد.
مقدمه
در یک سیستم قدرت از دیدگاه کیفیت توان، هدف اصلی، تحویل برق سالم به مشترکین برق می باشد. به بیانی دیگر، شرکت های توزیع کوشش می کنند که برق را با کیفیت بالا در اختیار مشترکان قرار دهد. در سالیان گذشته کیفیت برق در مسائلی همچون قطعی برق، افت ولتاژ و غیره اختصار می گردید و شرکت های برقی نیز موظف بودند تا با بهبود خط انتقال و توزیع خود کیفیت برق را بالا ببرند اما امروزه مسائل دیگری همچون هارمونیک، اعوجاج شکل موج و غیره هست که اکثرا ناشی از مشترکان صنعتی که از ادوات الکترونیک قدرت بهره گیری می کنند می باشد. به اظهار دیگر، بعضی از مشترکین صنعتی که متصل به شبکه می باشند تزریق هارمونیک به شبکه دارند و این امر باعث ایجاد اختلال در ولتاژ شبکه برق می گردد و دیگر مشترکین برق نیز برق ناسالمی دریافت می نمایند. به همین خاطر بایستی این مشترکین شناسایی گردند و همچنین نوع اختلالی که به شبکه وارد می نمایند مشخص گردد تا نسبت به بهبود آن اقدام گردد. در این بین چندین موضوع برای مطالعه مطرح می گردد اول اینکه بایستی انواع پدیده ها و اختلالاتی که در شبکه رخ می دهد شناسایی و طبقه بندی گردد و منابع این اختلالات در شبکه نیز مورد مطالعه قرار گیرد. پس از آگاهی در مورد منابع هارمونیک، مسئله بعدی چگونگی شناسایی و نظارت بر شبکه برق می باشد. برای کنترل اختلالات در شبکه بایستی مانیتورینگ مناسبی بر شبکه وجود داشته باشد. بعد از شناسایی مکان منابع هارمونیک زا و نوع اختلال ایجاد شده می توان نسبت به بهبود آن با در نظر داشتن روش هایی که در این سمینار تبیین داده شده می باشد، اقدام نمود. همه مسائلی که در بالا تبیین داده گردید در این سمینار مورد مطالعه قرار گرفته می باشد. با در نظر داشتن اینکه هارمونیک یکی از مسائل عمده کیفیت توان می باشد در این سمینار منابع هارمونیک زا به صورت کامل طبقه بندی و تبیین داده شده می باشد و میان هارمونیک نیز تبیین داده شده می باشد. برای نظارت و مانیتورینگ شبکه برق راه های متعددی هست که در این سمینار یکی از این روش ها ارائه شده می باشد و مزیت روش تبیین داده شده در این می باشد که اطلاعات به دست آمده واقعی می باشند.
فصل اول: آشنایی با کیفیت توان
1-1) مقدمه
عملکرد سیستم قدرت در جهت تولید توان الکتریکی و سپس انتقال و تحویل آن به مشتریان در یک ولتاژ مناسب می باشد. در این راستا محدودیت هایی هست که اندازه این محدودیت ها و هزینه تحویل انرژی یک رابطعه معکوس باهم دارند. پس همواره یک حالت بینابین برای قابلیت اطمینان و هزینه تحویل توان در نظر گرفته می گردد. آن چیز که که در این بین برای مشتریان (و بخصوص مشتریان صنعتی) جالب و مهم می باشد این می باشد که آیا قابلیت اطمینان اظهار شده، تنها اجتناب از قطعی های طولانی مدت را شامل می گردد و یا افت ولتاژها نیز از بین خواهد رفت. بحث کیفیت توان در مورد دیگر جنبه های منبع ولتاژ بحث می کند. اما در این بین به یک تناقض می رسیم و آن اینکه مهمترین عامل ایجاد خرابی در ولتاژف تجهیزاتی می باشد که متشرکان از آنها بهره گیری می کنند. در مورد سیستم قدرت دیدگاه های مختلف وجود دارند. دیدگاه کلاسیک که در آن کلیه مشترکان به عنوان مصرف کننده در نظر گرفته شده اند و نیروگاه ها توان را تولید می کنند این دیدگاه را می توان به صورت شکل 1-1 نمایش داد. در این دیدگاه کلیه مشتریان شبکه به عنوان بارهای الکتریکی در نظر گرفته شده می باشد اما با گسترش شبکه های قدرت و انجام مطالعات بیشتر، دیگر این دیدگاه کلاسیک جوابگو نخواهد بود. علت های زیادی در این ارتباط اظهار شده می باشد که مهمترین آنها در زیر آمده می باشد:
1) سیستم های قدرت به گونه ای شده می باشد که دیگر نمی توان گفت تنها یک شرکت با مشترکان در ارتباط می باشد بلکه شرکت های مختلف در زمینه تولید و انتقال وجود دارند که بایستی به نوعی هماهنگی داشته باشند.
2) مشترکان سیستم قدرت نسبت به حقوق خود آگاه تر شده و خواهان داشتن توان الکتریکی با قابلیت اطمینان بالا و هزینه پایین هستند. در چنین شرایطی دیگر نمی توان مشترکان را از طریق حداقل قابلیت اطمینان (اجتناب از قطع برق) راضی نمود.
3) تولید توان الکتریکی برخلاف گذشته دیگر در نیروگاه های بزرگ که توان تولیدی را به شبکه انتقال تحویل می دادند متمرکز نشده می باشد. بلکه واحدهای تولیدی کوچک با ولتاژ پایین که توان را به شبکه توزیع تحویل می دهند، افزایش پیدا کرده می باشد که نیروگاه های مبتنی بر انرژی های تجدیدپذیر نظیر انرژی خورشیدی و بادی از این نوع هستند.
تعداد صفحه : 124
قیمت : 14700 تومان

 

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد مهندسی برق: تایید هویت با استفاده از تصاویر عنبیه

***

—-

پشتیبانی سایت :       

****         serderehi@gmail.com

دسته‌ها: مهندسی برق

دیدگاهتان را بنویسید