متن کامل پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته حسابداری

با عنوان :  مطالعه ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید این پایان نامه اقدام نمائید.

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد اراک

دانشکده مدیریت، گروه حسابداری

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشد

گرایش: حسابداری

عنوان:

مطالعه ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت های جدیدالورود در بورس اوراق بهادار تهران

برای رعایت حریم خصوصی اسامی استاد راهنما،استاد مشاور و نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :
(ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل ورد به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل می باشد)
متن کامل را می توانید دانلود نمائید
زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)
اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه
 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند
موجود می باشد
چکیده:
پیش بینی سود هر سهم در سرمایه گذاری ها از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد ، زیرا تغییرات قیمت سهام و واکنش مستقیم بازار سرمایه را در پی دارد. از طرفی در محیط تجاری کنونی به دلیل تغییرات سریع فناوری و شرایط مالی ، مدیران از دورنمای تجاری شرکت ارزیابی درستی ندارند و از این رو بروز خطاها در برآوردهای حسابداری ،اجتناب ناپذیر می باشد.
این مسئله در مورد شرکتهای جدیدالورود به بورس ،به دلیل عدم سابقه معاملاتی و در نتیجه اطلاعات تاریخی اندک ، از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد و عدم تقارن اطلاعاتی نیز میان مدیران و سرمایه گذاران بالقوه ، در این شرکت ها بالااست . سرمایه گذاران برای تصمیم گیری در مورد خرید ، فروش یا نگهداری سهام ، به اطلاعاتی نظیر پیش بینی سود هر سهم که از سوی شرکت ها ارائه می گردد اتکا می کنند . پس دقت این پیش بینی که مبنای تصمیم گیری آن ها می باشد مهم می باشد.
در این پژوهش ارتباط بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی شرکتهای تازه پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در دو مقطع زمانی سال ورود به بورس و یکسال پس از ورود و حضور در بورس ، بر اساس داده های 84 شرکت طی دوره زمانی 1382تا1387 مطالعه شده می باشد. نتایج حاصل از پژوهش با بهره گیری از تحلیل رگرسیون خطی چند متغیره نشان می دهد ، بین خطای پیش بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکتهای جدیدالورود ،درهر دو مقطع زمانی مورد مطالعه ، ارتباط مثبت معناداری هست و نوع صنعت نیز بر این ارتباط تأثیر گذار می باشد .
مقدمه:
امروزه به دلیل گسترش فعالیت های اقتصادی ، توسعه بازارهای مالی و رونق سرمایه گذاری در بازارهای سرمایه به خصوص بورس اوراق بهادار توسط اشخاص حقیقی و حقوقی ، مهم ترین ابزار جهت اتخاذ تصمیمات درست و کسب منفعت مورد انتظار و بهره گیری بهینه و مطلوب از امکانات مالی ، دسترسی به اطلاعات درست و به موقع و تحلیل دقیق و واقع بینانه آن می باشد.
مانند اطلاعاتی که بهره گیری کنندگان ازااطلاعات مالی شرکتها در تصمیم گیری های خود مورد توجه قرار می دهند اطلاعات مرتبط با بازده سهام شرکت ها می باشد . در این بین هرگونه اطلاعاتی که به نحوی مرتبط با شرکت بوده و با عملکرد و وضعیت مالی شرکت ارتباط داشته باشد بر بازده سهام تاثیر گذار خواهد بود .
سود پیش بینی شده هر سهم برای سال مالی آینده ، مانند اطلاعاتی می باشد که از سوی شرکت ها اعلام می گردد . این اطلاعات بر قیمت سهام و به تبع آن بر بازده سهام اثر گذار می باشد و چنانچه دارای محتوای اطلاعاتی باشد می تواند بر رفتار بهره گیری کنندگان به خصوص سهام داران بالفعل و بالقوه تاثیر گذاشته و باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام گردد و بازده های غیر عادی (بازده ای کمتر یا بیشتر از بازده بازار) ایجاد کند .
1-1 مقدمه
یکی از اهداف اطلاعات حسابداری کمک به بهره گیری کنندگان در پیش­بینی جریان­های نقد ورودی آتی به واحد تجاری و به تبع آن پیش­بینی بازده سرمایه­گذاری می باشد. بخشی از متغیرهای تأثیرگذار بر بازده سهام شرکت­ها در بازار سهام ناشی از اطلاعات مالی می باشد که از طریق سیستم حسابداری تهیه می­گردد. اندازه تأثیر این اطلاعات بسیار پیچیده و تا حدی ناشناخته می باشد. اگر اطلاعات حسابداری برای تعیین بازده سودمند باشد در آن صورت تغییرات در داده­های حسابداری بایستی سبب تغییر در بازده سهام شرکت­ها گردد.
بورس اوراق بهادار به عنوان نماد بازار سرمایه ایران، تأثیرپذیری زیادی از تغییر چرخه­های اقتصادی دارد. مدیران سرمایه­گذاری و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی که در این بازار به معاملات سهام و سایر دارایی­های مالی می­پردازند، برای حفظ و افزایش ارزش سبد سرمایه­گذاری خود نیاز به مطالعه عوامل مختلف مؤثر بر بازده سرمایه­گذاری­های خود دارند.
پیش­بینی­های سود هر سهم در سرمایه­گذاری­ها از اهمیّت ویژه­ای برخوردار می باشد، زیرا در
شیوه­های ارزیابی سهام عامل مهمی تلقی می­گردد و در بیشتر موردها، جزء اساسی روش­های انتخاب سهام می­باشد. اهمیت این پیش­بینی به اندازه انحرافی بستگی دارد که با واقعیت دارد. هر چه اندازه این انحراف کمتر باشد، پیش­بینی از دقت بیشتری برخوردار می باشد و این مسئله برای بهره گیری کننده و تهیه کننده مهم تلقّی می­گردد.
تصمیم­گیرندگان برای اتخاذ تصمیمات صحیح و دقیق، نیازمند اطلاعاتی مفید و سودمند هستند. بالتبع بیشتر اطلاعات بایستی از طریق گزارش­های مالی شرکت در اختیار آن­ها قرار گیرد. اکثر
بهره گیری­کنندگان بر اقلامی تأکید دارند که تصور می­کنند مربوط­ترین اطلاعات می باشد. اطلاعات مربوط به سود هر سهم، مقیاسی می باشد که از نظر بیشتر بهره گیری­کنندگان با اهمیّت و مربوط محسوب می­گردد. مشاهدات مستقیم و غیرمستقیم مؤید این می باشد که سود هر سهم گزارش شده و سود هر سهم پیش­بینی شده بر قیمت بازار سهام عادی اثر مستقیم می­گذارد و سرمایه­گذاران خواستار این اطلاعات هستند.مدیریت موظف می باشد علاوه بر سود هر سهم ارائه شده از طریق صورت­های مالی، برآورد آتی از دورنمای شرکت در قالب سود هر سهم پیش­بینی شده را در اختیار بهره گیری­کنندگان بگذارد.
تصمیم­گیری صحیح سبب می­گردد سرمایه­گذار به انتظارات و توقعات خود از سرمایه برسد و شرکت با ارائه اطلاعات درست می­تواند اعتماد بهره گیری­کننده را جلب کند.
در پژوهش حاضر، ارتباط بین خطای پیش­بینی سود هر سهم و بازده غیر عادی سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در دو مقطع زمانی سال ورود به بورس و یک­سال پس از ورود به بورس مورد مطالعه قرار می­گیرد.
در این فصل پس از اظهار مسئله پژوهش به اظهار اهمیّت و ضرورت آن می­پردازیم. همچنین اهداف پژوهش را اظهار می­کنیم. چارچوب نظری پژوهش که بنیان اصلی طرح سؤال و موضوع پژوهش بوده می باشد در این فصل آورده شده و در ادامه به فریضه­های پژوهش و مدل تحلیلی نیز تصریح شده می باشد.
2 ـ 1 تاریخچه مطالعاتی
بیورکلارک ورایت در مورد اندازه واکنش بازار تحقیقی انجام دادند. آن­ها نمونه متشکل از 276 شرکت را برای دوره 10 ساله از 1965 تا 1974 مورد مطالعه و پژوهش قرار دادند. در مورد هر شرکت موجود در این نمونه و برای هر سال که این نمونه مورد پژوهش قرار می­گرفت، آن­ها تغییرات غیر منتظره در سود خالص را محاسبه کردند، سپس با روش مبتنی بر الگوی بازار در صدد بر آمدند بازده غیر عادی سهام مربوط به تغییر غیر منتظره در سود خالص را محاسبه نمایند. این پژوهشگران با مقایسه کردن تغییرات غیر منتظره سود با بازده غیر عادی سهام به این نتیجه رسیدند که هر قدر شدت تغییرات در سود خالص غیر منتظره بیشتر باشد بازار اوراق بهادار واکنش بیشتری نشان خواهد داد، این نتیجه با کاربرد الگوی قیمت گذاری دارایی­های سرمایه­ای و با روش مبتنی بر سودمندی اطلاعات از نظر تصمیم­گیری سازگار می باشد.
تحقیقات داخلی
محمد رضا ذاکری (1375) به مطالعه تحلیلی کوتاه مدت و بلند مدت سهام جدید الوررود در بورس اوراق بهادار تهران پرداخته می باشد. هدف وی از انجام این پژوهش مطالعه مقایسه بازده سهام جدید در مقایسه با بازده شاخص بورس اوراق بهادار در کوتاه مدت و بلند مدت می­باشد. نتایج پژوهش حاکی از این می­باشد که شرکت­های جدید طی 4 ماه اول معامله به گونه متوسط 7/11% بازده اضافی (غیر عادی) و در دوره بلند مدت 3 ساله 4/16% کسر بازده داشتند (ذاکری، 1375،ص 45).
حمید خالقی مقدم (1377)وی در رساله دکتری خود دقت پیش­بینی سود شرکت­های جدید الورود به بورس اوراق بهادار تهران و عوامل موثر بر آن رابرای سالهای 1373تا 1375 مورد مطالعه قرار داد.مانند عواملی که بر دقت پیش بینی سودشرکتها موثربوده ودرتحقیق اومورد مطالعه قرار گرفته،متغیرهایی زیرا: اندازه شرکت ،عمرشرکت ،قیمت سهام ودرجه اهرم مالی شرکت می باشد. وی به این نتیجه رسید که بین تغییرات قیمت سهام و دقت پیش بینی سود ارتباط معکوس و بین دقت پیش بینی سود و اندازه شرکت های جدید الورود به بورس اوراق بهادار تهران ارتباط مستقیم هست.
عبده تبریزی و دموری [2] (1382)در تحقیقی با عنوان شناسایی عوامل مؤثر بر بازده بلند مدت سهام جدیداً پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران، شرکت­هایی را مطالعه کردند که برای نخستین بار در بورس اوراق بهادار تهران عرضه شده بودند. در این پژوهش شرکت­های تازه وارد به بازار طی سال­های 1369 تا 1374 مورد مطالعه قرار گرفته­اند و عوامل مؤثر بر بازده بلند مدت این شرکت­ها به گونه خاص مورد آزمون قرار گرفته می باشد. این عوامل عبارت از حجم معاملات سالانه سهام، اندازه شرکت و بازده کوتاه مدت حاصل از خرید و فروش سهام شرکت­های مربوط می باشد. نتایج این پژوهش نشان دهنده وجود بازده کوتاه مدت بیشتر سهام شرکت­های جدیدالورود به بازار نسبت به شاخص بازار بوده می باشد. پس آنان عملکرد قیمت­گذاری سهام شرکت­های جدیدالورود به بورس را مشابه بازارهای سرمایه در کشورهای مختلف دانسته­اند (عبده تبریزی و دموری، 1382،ص 27).
بهرام فر (1383)وی در مقاله ای به مطالعه تأثیر متغیرهای حسابداری بر بازده غیر عادی آتی سهام شرکت­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران طی سال­های 74 ـ 82 پرداخت. نتایج حاصل از این پژوهش نشان می­دهد که متغیرهای درجه اهرم مالی، اقلام تعهدی،ارزش بازار شرکت،نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام،هزینه استقراض،توزیع سود نقدی،با بازده غیر عادی سهام ارتباط معکوس دارند.درحالی که متغیرهای نرخ بازده سرمایه­گذاری، رشد دارایی ثابت، تغییر در وجوه نقد عملیاتی، ، ارتباط مستقیمی با بازده غیر عادی دارند.
3 ـ 1 اظهار مسئله
گزارش­های مالی از مهمترین فرآورده­های سیستم اطلاعاتی حسابداری می باشد که برای گروه­های مختلفی از بهره گیری­کنندگان برون سازمانی، اطلاعات مالی را در چارچوب مشخصی ارائه می­کند که این اطلاعات در تعیین قیمت سهام بی­تأثیر نیست. تغییرات قیمت سهام شرکت­ها تحت تأثیر عوامل مختلفی می باشد. یکی از عوامل موثر بر طریقه قیمت سهام یک شرکت نشانه­ها و علائمی می باشد که به صورت اطلاعات مختلف از داخل آن شرکت انعکاس می­یابد و در دسترس سرمایه­گذاران قرار می­گیرد. مانند اطلاعات منتشره از سوی شرکت­ها، صورت­های مالی اساسی و اعلان سود پیش­بینی شده هر سهم برای سال آینده می باشد. این اطلاعات حسابداری تأثیر مهمی در تصمیم­گیری سرمایه­گذاران در خصوص خرید، فروش و نگهداری سهام دارند.
تعداد صفحه :110
قیمت:147000

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   دانلود پایان نامه ارشد رشته حسابداری : رابطه بین ریسک نقدشوندگی و بازده غیرعادی سهام

***

—-

پشتیبانی سایت :               [email protected]

در صورتی که مشکلی با پرداخت آنلاین دارید می توانید مبلغ مورد نظر برای هر فایل را کارت به کارت کرده و فایل درخواستی و اطلاعات واریز را به ایمیل ما ارسال کنید تا فایل را از طریق ایمیل دریافت کنید.

***  **** ***


دیدگاهتان را بنویسید